KOLIKO IH (NE) CIJENE U KVARTU Na posljednjim izborima za mjesne odbore najbolje prošao Enio Meštrović, a najgore SDP-ov Jure Zubčić koji je dobio samo 20 glasova

Izbori za mjesne odbore, na sreću nekih zadarskih političara, odgođeni su za iduću godinu. Zašto na sreću? Zato što su ovi tzv. mali izbori najbolji pokazatelj rejtinga političara s obzirom da im glasove daju njihovi susjedi, poznanici i ostali mještani kvarta.

Zbog iznimno malog broja glasova neki su vijećnici stoga u najnovijoj odgodi izbora vidjeli spas nadajući se kako će do parlamentarnih izbora “nabildati” svoju popularnost. Naime, prvi pregovori za stranačke liste za Sabor već su počeli, a kvartovski izbori, koji su se trebali održati 26. studenoga, najbolji su pokazatelj trenutnog rejtinga političara. Ne bi bilo baš ugodno na izborima za mjesni odbor dobiti dvadesetak glasova, a onda nakon toga pretendirati na saborsku fotelju prikazujući sebe kao jakog kandidata.

Kako se u zadarskim strankama već spominju imena koja ulaze na liste u 7. i 9. izbornoj jedinici kojima pripada naša županija, provjerili smo koje su rezultate gradski vijećnici i dužnosnici Grada uopće dobili na zadnjim izborima za mjesne odbore.

A brojke kazuju da su među onima s najboljim rezultatom nezavisni kandidat Enio Meštrović, zatim HDZ-ov dogradonačelnik Ante Babić te predsjednik županijskog HSP-a Mate Lukić. Meštrović je u Mjesnom odboru Bokanjac dobio 150 glasova ili 53,57 posto ukupne podrške birača.

HDZ-ov tajnik Ante Babić nosio je listu na Višnjiku i osvojio 133 glasa ili 52,99 posto. Lukić je nosio listu na Pločama i dobio 83 glasa, što je visokih 33,47 posto ukupnih glasova budući da ovaj kvart ima vrlo mali broj stanovnika.

Najlošije je, pak, prošao SDP čiji je čelnik zadarske organizacije, Daniel Radeta, kao prvi na listi u Mjesnom odboru Poluotok (koji ima oko 3.000 stanovnika), dobio jako malu podršku od svega 15,04 posto birača ili tek 54 glasa.

Lošije od njega prošao je samo čelnik županijske organizacije SDP-a, Jure Zubčić, koji je u svom kvartu Stanovi čak bio nositelj liste i dobio poražavajućih 20 glasova, tj. 5,63 posto ukupne podrške birača.

Ovo je vrlo loša startna pozicija za saborsko mjesto, stoga zadarskim SDP-ovcima koji žele u Sabor predstoji teška bitka za jačanje rejtinga. Naime, o podršci birača SDP-u još slikovitije govori rezultat što su ga u Mjesnom oboru Jazine 2 zajedno ostvarila čak četiri njihova vijećnika i vijećnice: Irena Dragić, Danijela Vukoša, Nino Mrčela i Darko Vrdoljak (koji je kasnije napustio stranku). Svi zajedno (!) dobili su poražavajuća 33 glasa ili 14,67 posto ukupnog biračkog tijela!

Loše je na svojemu terenu prošao i poznati dvojac iz Akcije mladih, Ante Rubeša i tada nezavisni Marko Pupić Bakrač koji su na zadnjim mjesnim izborima izgubili Brodaricu. S njima je tada bio i poznati županijski vijećnik Ivica Žuvela, no čak ni veliki broj stranaka s kojima su izišli na izbore nije im pomogao u osvajanju vlasti – dobili su samo 35,14 posto ili 162 glasa svojih mještana.

Naime, te je godine Akcija mladih na izbore izašla s dosad najvećom oporbenom koalicijom nazvanom Zadarski blok, koji je posebno za ove izbore okupio čak šest stranaka: Akciju mladih, MODES, HSLS, HSS, Most i Naprijed Hrvatsku. No, ni činjenica da su imali ovako velik broj stranaka, među kojima i onu bivšeg predsjednika RH Ive Josipovića, nije im pomogla u ostvarenju očekivanog rezultata. Naprotiv, zbog loših rezultata Zadarski blok se raspao kao kula od karata, a za neke stranke, poput MODES-a i Naprijed Hrvatske, više se nikad nije ni čulo. 
Kada sve ovo vidimo, razumljivo je zašto neki političari izbjegavaju izbore za mjesne odbore ne želeći provjeriti rejting u svojoj mikro političkoj bazi – plaše se ponižavajućih rezultata koji će javnosti otkriti kako ni u vlastitom kvartu nisu dobili podršku. A u narodu se kaže: ako te ni u vlastitoj kući ne cijene, što onda očekuješ od onih izvan kuće.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...