Rasprava oko Građanskoj odgoja; Vukoša: “Održavanje subotom znači povratak u neka mračna vremena”; Nekić: “I Centri izvrsnosti rade subotom”

Uvođenje Građanskog odgoja inicijativa je i amandman na proračun od strane SDP-a kao i jedan od njihovih uvjeta za podržavanje proračuna, kazala je to SDP-ova vijećnica Danijela Vukoša na jučer održanom Aktualnom satu.

Sukladno tome, vijećnica je uputila pitanje gradskom pročelniku za odgoj i školstvo Josi Nekiću vezano za samoinicijativno provođenje ankete oko uvođenja Građanskog odgoja koji bi se trebao održavati subotom, što za nju označava povratak u neka stara mračna vremena.

– Usporedila bih to sa zabranom rada nedjeljom koju kontroliramo uvođenjem policijskog sata. Jedna od teme Građanskog odgoja svakako je pravo na rad, ali i pravo na odmor, tako da ova vaša anketa zasigurno ne bi prošla test “građanskosti”. Moram podsjetiti pročelnika Nekića kako su se zadnji put izvannastavne aktivnosti događale subotom i kako je škola radila subotom u onom omraženom nenarodnom režimu, komentirala je Vukoša.

– Upravni odjel za školstvo kao nadležni odjel za te stvari je sazvao svoje ravnatelje, ravnatelje naših škola u kojima smo osnivači. Dogovorili smo se provesti anketu. Rezultati ankete su takvi kakvi jesu. Možemo sad napraviti izbor da li ćemo krenuti s učenicima koji su se javili ili nećemo krenuti. Niti jedna stvar, niti jedna inicijativa, niti jedan program nije krenuo u stopostotnom obimu. Ako bi bili dobri, oni bi se razvijali, ako ne bi bili dobri, oni bi jednostavno prestali, jasan je bio Nekić.

– Što se tiče rada subotom, Centri izvrsnosti rade subotom, imam informaciju da u jednoj školi domaćinstvo izvode subotom kao izvannastavnu aktivnost, sve športske aktivnosti provode se subotom. Nedjelja je obiteljski dan, za okupljanje oko obiteljskog stola. Nismo stavili anketu nedjeljom, znači nismo imali loše namjere, imali smo dobre namjere, i, evo, iz tih dobrih namjera mislim da će izaći dobro ako se mi tako dogovorimo, poručio je pročelnik.

No, nezadovoljna odgovorom vijećnica Vukoša mu je poručila kako se ovom anketom miješa u autonomiju školstva, kao i da sve ovo što se radi, radi se s “figom u džepu”.

– Umjesto da raspravljamo danas ovdje o radnoj skupini za Građanski odgoj mi se bavimo našim smicalicama, napomenula je Vukoša.

– Kao što sam rekao, taj program smo stavili u program javnih potreba koji piše Upravni odjel za odgoj i školstvo. Dogovorili smo se kako ćemo ga realizirati. Pročelnik nije sam provodio anketu niti to može sam napraviti, provele su ga škole. Ta područja koja smo tamo izdvojili napravila je škola koja ima najviše iskustva u provođenju Građanskog odgoja koji od 2014.godine provode kao izvannastavnu aktivnost. Znači, nismo mogli naći bolju školu ili bolje učitelje koji o tome mogu meritornije suditi, i provoditi aktivnosti. Sve su škole provele anketu, neke škole koje rade u jednoj smjeni bi provodile taj program kroz tjedan, a one škole koje rade u dvije ili tri smjene jednostavno nemaju prostora, ostao je pročelnik pri svom osvrnuvši se na prozivke vijećnice kako se sve radi “s figom u džepu”.

– Ovaj program nije napravljen ni sa kakvom “figom u džepu”. Meni je fenomenalno to koliko ste vi ustrajni u tome da nametnete priču kako je netko protiv Građanskog odgoja, Joso Nekić ili Upravni odjel ili HDZ, jer je Građanski odgoj kao nešto strašno napredno i cijeli svijet će se njegovim uvođenjem promijeniti. Naravno da se svijet neće promijeniti, svijet će ostati više ili manje ovakav kakav jest, s Građanskim ili bez Građanskog. To i svi sociolozi koji su bliski vama govore. Kad bi tako bilo, ja sam rekao, svi oni koji idu na vjeronauk bili bi sveci, ali znamo da to jednostavno nije tako, i znamo da su uzroci i rješenja puno teži. Svi bi mi htjeli da na svijetu vlada mir i dobro, ali vidimo da svijet nikad nije bio u većem kaosu i većem ratu nego što je to danas, odrješit je bio Nekić.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...