NIŠTA OD IZBORA ZA MJESNE ODBORE Suci ne pristaju na naknade manje od 1.000 i 900 eura, a vijećnici ih ne žele odobriti
Tisuću eura za predsjednika Povjerenstva za provedbu izbora za članove vijeća mjesnih odbora i 900 eura za članove cijena je na koju gradski vijećnici ne žele pristati. A zadarski suci imenovani u Povjerenstvo, pak, ne pristaju na naknadu manju od ove.
Ukoliko se u naredna dva dana nešto drastično ne promijeni, izbori za mjesne odbore raspisane za 26. studenog – neće se održati.
Bila bi to već treća odgoda: prva je nastupila zbog blokade proračuna, a druga zbog vijećnika koji nisu htjeli održavanej izbora u ljetnim mjesecima jer da bi odaziv bio jako loš.
Grad Zadar stoga je na sjednici proteklog utorka krenuo u treći pokušaj uvrštavajući ovu točku ponovno na dnevni red. I dogodila im se treća sreća – odluka o raspisivanju izbora izglasana je, međutim, zapelo je na idućoj točci na kojoj se odldučivalo o visini naknada za članove izbornog povjerenstva.
Grad je u inače u stalni sastav Izbornog povjerenstva za mjesne odbore imenovao Jadranku Nižić-Peroš kao predsjednicu, Hrvoja Viskovića kao potpredsjednika te članove Ivu Zubčić, Danijelu Števanja, Anu Markač i Ivu Lovrin.
Međutim, gradski vijećnici ne slažu se s prijedlogom gradonačelnika Branka Dukića, smatrajući naknade od tisuću i 900 eura previsokima za ovaj obim posla. Ova točka tako niti sedam dana od sjednice Gradskog vijeća nije izglasana, a kako sada stvari stoje – niti neće.
U Gradu smo stoga provjerili što će poduzeti, a ono što saznajemo govori o očajnom pokušaju HDZ-a da odobrovolji vijećnike oko visine naknada sucima imenovanim u Povjerenstvo. Naime, kako doznajemo, predstavnici Grada već su razgovarali s oporbenim vijećnicima koji su opet ponovili kako se s ovolikim svotama ne slažu, no Grad će razgovore s vijećnicima ipak nastaviti.
Saznajemo kako su obavljeni i razgovori sa sucima koja je prenesen stav vijećnika, no ni suci ne popuštaju. Iako su izbori za mjesne odbore najmanji, ujedno su najsloženiji jer iziskuju najveću pripremu s obzirom da svaki kvart ima svoje izborne listiće i različite kandidacijske liste, što u praksi znači za 37 mjesnih odbora 37 različitih lista.
Predsjednik Gradskog vijeća, Marko Vučetić, smatra kako su naknade sucima zaista velike te o izborima za mjesne odbore iznosi jedan intrigantan stav, a taj je da se oni održe zajedno s parlamentarnim.
– Naknade bi trebale ostati na razini onih na prošlim kvartovskim izborima jer nije došlo do povećanog obima posla. Stoga je moj prijedlog da se ovi izbori, ukoliko se ne možemo usaglasiti oko naknada, održe istoga dana kada i nacionalni. Osim toga, ukoliko smo i dosad odugovlačili s održavanjem izbora za mjesne odbore, ne vidim nikakve prepreke da ih održimo dogodine, u tzv. superizbornoj godini. Još na prošloj sjednici Gradskog vijeća rekli smo da je ovo previsoka cijena. pa sada i ne bi imalo smisla da se drugačije očitujemo i pristanemo na ovolike naknade, poručuje Vučetić.
Za komentar smo nazvali i predsjednicu Povjerenstva za provedbu izbora, sutkinju Jadranku Nižić-Peroš, no odgovor o tome hoće li pristati na smanjenje naknada, niti nakon desetak poziva nismo dobili.
S obzirom da i sam čelnik Gradskog vijeća kaže kako bi bilo besmisleno da gradski vijećnici promijene stav o visini naknada, sve je očitije da se izbori za mjesne odbore niti ove godine neće održati te da će kvartovi do daljnjeg ostati bez svojih rukovodstava.