Evo što Enio Meštrović i njegovi vijećnici neće podržati u novom prijedlogu urbanističkog plana Zadra

Enio Meštrović, nezavisni gradski vijećnik, danas je na konferenciji za medije prokomentirao građevinske projekte u sklopu novog urbanističkog plana Zadra u smislu koje će oni podržati, a koje neće i na koje će uputiti primjedbe kod rasprave o istom.

Napravio je to prije nego li prijedlog izmjena urbanističkog plana dođe na javni uvid, kako bi ispred svoje nezavisne liste iskazao neslaganje s određenim projektima i ulaganjima koji su najavljeni na području grada Zadra.

Između ostalog, podržat će projekte izgradnje vrtića i škole u Diklu, ali izgradnju hotela na području teniskog centra u uvali Draženica neće jer ne podržavaju izgradnju hotela među tamošnjim kućama. Podržavaju izgradnju parka u Ulici Kazimira Zankija, što je ujedno bio i njihov amandman, kao i onaj na Plovaniji. Podržat će i izgradnju podzemne garaže na Bilom Brigu za koju je već napravljen idejni nacrt i, prema Meštrovićevom mišljenju, to je jako dobro rješenje koje neće narušiti vizuru i osigurat će oko 300 parkirnih mjesta.

Što se tiče podzemne garaže Voštarnica, nasuprot City Gallerije, uvjet je da su stanari obavezni korisnici garaže, pristaju i na park na Stanovima i Ričinama, kao i na igralište na Sinjoretovu, kao i kod Odvodnje gdje će se urediti spomen park po inicijativi braniteljskih udruga.

Na Relji gdje je nekad bila “mala pijaca”, a danas otvoreni parking predviđena je, prema tom planu, gradnja podzemne garaže.

– Napraviti podzemnu garažu na području gdje imate more na jedan metar dubine, to je ne znam što, ali su nacrtali tu i jednu lijepu kongresnu zgradu i malo stanova okolo da imaju ljudi gdje doći na kongres. To kod nas ne prolazi. Zgrada bi zagradila i pogled onoj zgradi istočno, navodi dalje Meštrović.

– Ipak smo napredovali, ali mi tražimo još malo više. Prije je bilo da možeš graditi tri metra od susjeda na sve strane i da na taj površini možeš raditi zgradu koja može imati neodređen broj jedinica ili apartmana, a zelena površina koja je bila 20 posto mogla je biti u trakama pa bi se zajedno skupljala i na kraju bi se računalo da je 20. Sad kažu da idemo na 30 posto zelenila da bude u komadu, pet metara od susjeda na sve strane i do 450 metara kvadratnih ako se gradi može se napraviti samo četiri apartmana, ako ide do 600 metara kvadratnih onda se može napraviti šest apartmana. Dakle, ne može biti milijun jedinica samo da se “opere” lova ili da se radi ono što se radi zadnjih deset godina ova betonizacija po gradu koja nema smisla. To je po meni najveći napredak i Županije i Grada s tim da mi tražimo 40 posto zelenila i ove odredbe koje govore o kvadraturi i broju jedinica, ustvrdio je.

Dotaknuo se i zone Donji Brig gdje nikako ne opravdavaju najavu izgradnje hotela i stanogradnju na toj površini. Podržat će uređenje hotela Zagreb i Beograd kojima treba prostor za parking da bi uopće mogla biti rekonstrukcija. Također neće podržati niti stanogradnju kod javne garaže na bivšem TIZ-u, a o hotelu mogu pričati.

– Na Relji hotel može, stanogradnja ne. Zgrada bivše poliklinike – da, iz razloga što ostaje u gabaritima kakva je i može samo rekonstrukcija zgrade bez ikakvog širenja i nema pravo ništa na javnoj površini biti, naglasio je Meštrović.

U Murvičkoj ulici isto ne podržavaju plan izgradnje hotela i stambene zgrade, a što se tiče silosa Tvornice kruha u Gaženici, traže detaljni urbanistički plan, “a ne da se počne s jednom stanogradnjom pa se poslije toga sve širi oko njega pa tek onda razgovori oko toga, stanogradnja sama po sebi na sredini tog ničega – ne može”.

Sve su to, naglasio je Meštrović, iskomunicirali s ljudima iz građevinski struke i stoga zaključili da se neke stvari ne mogu tako provoditi. Upozorio je ponovno da se događa u građevini korupcija, pa i nakon gradnje samo da bi se mogle dobiti uporabne dozvole.

– Mi smo tu još godinu i pol dana, ne znam koliko će još zavlačiti ljude da prođe ili ne prođe, mogu napraviti da prođe ovaj urbanistički plan, a ovo su ionako zasebni projekti pa mogu čekati godinu i pol dana pa ako budu imali većinu da to izglasaju.

– Mi ako ne budemo zadovoljni s ovim što sam sad rekao, glasat ćemo protiv. Najveći problem je to ako se ne donese novi urbanistički plan nastavit će se i dalje ova betonizacija po urbanističkom planu koji je na snazi, zaključio je na kraju.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...