Peđa Grbin u Zadru o standardu umirovljenika: “Kakvo je to dostojanstvo kad ti od svoje mizerne mirovine od 200 eura moraš dati 2/3 za zdravstvene usluge?”

Danas je u Zadru Peđa Grbin, predsjednik SDP-a predstavio dio mirovinske reforme za dostojanstven život umirovljenika.

Uvodno je njegov zadarski kolega Jure Zubčić, predsjednik ŽO SDP-a, istaknuo i jedan slučaj o kojem je saznao, a koji, prema njegovim riječima, govori u kakvoj su situaciji hrvatski umirovljenici.

– Svjesni smo inflatornog udara na sve građane, a s obzirom da su umirovljenici ona skupina građana koja uvjerljivo ima najmanje prihode, naravno, taj udar na njih je najveći. Imamo situaciju da u okolici Obrovca koji su udaljeni preko 50 km od grada Zadra, HZZO njima ne priznaje putne troškove jer računaju od mjesta grada. Znači, svi oni umirovljenici iz Žegara, Muškovaca i sličnih mjesta gdje je većinom umirovljeničko stanovništvo, nemaju mogućnost da im HZZO ne isplaćuje putne troškove. To je slučaj gdje je gospođa slomila ruku, a ima 200 eura mirovine. Morala je taj mjesec četiri puta do Opće bolnice Zadar. Kako nema javnog prijevoza, ona je svaki prijevoz morala platiti 30 eura. Od 200 eura, ona je samo taj mjesec samo za osnovnu liječničku skrb potrošila 120 eura. Što je njoj ostalo, kako da s 80 eura živi do kraja mjeseca? Ono što je ključno da je umirovljenicima uzeto dostojanstvo u kontekstu da normalno žive, da imaju osnovne potrebe. Umirovljenici na obali su pogotovo pogođeni iz razloga što su u trgovinama cijene debelo povećane zbog turističke sezone i nama umirovljenici žive ne na rubu siromaštva, oni su već u siromaštvu jer si ne mogu priuštiti osnovne potrebe, ispričao je Zubčić.

I Grbin se u toj prigodi osvrnuo na nedostojanstven život umirovljenika:

– Kakvo je to dostojanstvo kad ti od svoje mizerne mirovine od 200 eura moraš dati dvije trećine za zdravstvene usluge koje bi ti država trebala platiti. Kakvo je to dostojanstvo kada, pogotovo na Jadranu, pogotovo na moru, ti više ne možeš, ne samo u ljetnim mjesecima nego kroz cijelu godinu, priuštiti da barem jednom mjesečno odeš sa svojim prijateljima i obitelji na kavu? Jer naprosto mirovina kakva je danas to jednostavno ne dopušta. Upravo je zato SDP sastavio prijedlog koji počiva na dva elementa. Prvi je promjena načina usklađenja kako bi ono uvijek pratilo barem inflaciju, a ako je nema, onda porast plaća. I drugi element je trajni dodatak kao trajno povećanje.

– Zašto naglašavamo trajni dodatak? Zato što danas Vlada ide opet s nečim privremenim, opet će dati jednokratnu pomoć. Da, za vrijeme covida jednokratna pomoć je bila nužna. Da, možemo reći da je u prvoj godini inflacije jednokratna pomoć bila nužna, ali nismo li shvatili da je došlo vrijeme za trajna rješenja. Trajno povećanje ne bi bilo linearno već ono koje može u samo četiri godine prosječnu mirovinu dovesti s prosječnih 500 eura na 750 eura, to je ono što mi kao društvo dugujemo našim umirovljenicima, trajna rješenja i sustavna rješenja, a ne jednokratna pomoć u svrhu da bi standard života umirovljenika trajno povećao, a ne samo u svrhu izbornih rezultata, je nešto što Hrvatskoj doista više ne treba, bio je izričit Grbin.

 

Dakako, bilo je neizbježno i pitanje o njihovom prijedlogu da se uvede porez na marže velikim trgovcima, što je komentirao i premijer Plenković.

– U svom stilu bahato je napao oporbu “kako će te vi oporezovati marže”. Činjenica je u bankarskom sektoru i prodajnom sektoru marže su te koje guraju inflaciju, to je najveći motor inflacije u Hrvatskoj. Kako? Tako da ciljamo one koji su ostvarili ekstra profit, tako da ciljamo one koji su prekomjerno podigli svoj prihod. Da, svatko ima pravo zaraditi ali, brate mili, da to prevaljuješ na građane koji imaju sve manje i manje, to je neprimjereno. I on kaže “gdje to ima”. Irski premijer je u petom mjesecu to predložio, u Kanadi rade na tome, mi u SDP-u smatramo da to treba raditi i u Hrvatskoj. Kad govorimo o bankama, Slovenija je ovaj tjedan najavila porez bankama koje su se i u ovoj krizi obogatile da je to izvan svake granice, odlučila uvesti porez koji će Sloveniji donositi 100 milijuna eura godišnje. Italija uvodi, Slovenija uvodi, Plenković se pravi “grbav” i boli ga briga za hrvatske građane. Ako ti neće on uvesti, ima tko hoće kad za to dođe vrijeme, dodao je Grbin na kraju.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...