Zbog porasta temperatura turistička sezona u zemljama Mediterana mogla bi biti značajno ugrožena!
![](https://i0.wp.com/www.antenazadar.hr/wp-content/uploads/2023/08/vrucina-i-turizam-u-europi.webp?fit=1600%2C900&ssl=1)
Nova studija Europske komisije pokazuje da će klimatske promjene ugrožavati turističku industriju u Europi, posebice u priobalnim područjima mediteranskih zemalja.
Studija, koju je provelo znanstveno savjetodavno tijelo Europske komisije Joint Research Centre (JRC), predviđa da će se tijekom ljeta turistička potražnja u priobalnim područjima Mediterana smanjiti za 2 do 9%, ovisno o scenariju zatopljenja.
U najgorem scenariju, u kojem bi prosječna temperatura na Zemlji porasla za 4°C, potražnja za turizmom u priobalnim područjima Mediterana mogla bi se smanjiti za čak 9%.
S druge strane, u sjevernoj Europi, koja je u prosjeku hladnija od Mediterana, potražnja za turizmom mogla bi porasti za 0,35 do 1,58%.
Hrvatska će biti manje pogođena
Hrvatska će, prema studiji JRC-a, biti manje pogođena klimatskim promjenama od drugih mediteranskih zemalja.
To je zato što je Hrvatska u prosjeku nešto sjevernije od ostalih mediteranskih zemalja, što znači da je klima u Hrvatskoj ugodnija tijekom ljeta.
Međutim, i Hrvatska će osjetiti određene negativne učinke klimatskih promjena na turizam.
Na primjer, studija JRC-a predviđa da bi se broj noćenja u Hrvatskoj mogao smanjiti za 0,4% u slučaju porasta prosječne temperature za 2°C.
Potrebne prilagodbe
Kako bi se smanjili negativni učinci klimatskih promjena na turizam, potrebno je poduzeti prilagodbene mjere.
Te mjere mogu uključivati:
- Razvoj novih turističkih proizvoda i usluga koji su prilagođeni klimatskim promjenama,
- Ulaganje u infrastrukturu koja je otporna na klimatske promjene,
- Podizanje svijesti o klimatskim promjenama među turističkim djelatnicima i posjetiteljima.
U Hrvatskoj je već donesena Strategija prilagodbe klimatskim promjenama u RH za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070., koja uključuje i prijedloge prilagodbi za turizam.