Premijera plesne predstave Kap na dlanu u Sv. Filipu i Jakovu
Umjetnička organizacija Irida poziva na premijeru plesne predstave Kap na dlanu koja će se održati u utorak 22. kolovoza s početkom u 20:30 sati u DKC-u Kino u Sv. Filipu i Jakovu.
Kap na dlanu je cjelovečernja predstava suvremenog plesa koja se originalno izvodi u poluotvorenoj špilji Izvor Pećina kraj mjesta Vrana, a adaptirana je i za izvedbe u kazališnim i galerijskim prostorima.
Predstava interpretira mitološke priče i narodne običaje vezane uz vodu, s vrlo jasnom porukom: očuvanje vode kao elementa života koji je dragocjen, a nekima nažalost ograničen ili potpuno nedostupan. Plesačice utjelovljuju esencije nimfi, čuvarica vode prekrivene velom pod kojim se ocrtavaju skulpture njihovih tijela na prijelazu između mističnog i ovozemaljskog svijeta. Na izvoru čije plavetnilo prožima onoga koji mu se približi, započinje ritual nad vodom koji pročišćava, mijenja, slama i ponovno objedinjuje. Iz vrela mrmori, tek šapat se nazire. Prporuše, štrige i rusalke šuškaju pod velom prošlosti i tek krhotine otkrivaju o tajnama vode.
Dodir s vodom simbolizira pročišćavanje, novo rađanje, ali i promjenjivost i nestabilnost uzrokovanu prirodnom silom vode, ali i nestajanje koje je nažalost često rezultat nesmotrenog ponašanja čovjeka. Ako neodgovorno narušimo ravnotežu sustava u kojem živimo izazvat ćemo nedaće koje će nas ugušiti kao silovita poplava ili osušiti kao usahnulo stablo. Tada nam preostaje obratiti se prirodi i slušati njen dah kako bi nas pročistila i osvijestila kako nismo sami, već da smo tu zajedno i živimo u neizbježnoj simbiozi.
Djelo je inspirirano izvorom, onog koji nosimo duboko u sebi a stariji je od nas samih. Voda je ta koja nas spaja, kruži u nama i oko nas od pamtivijeka, utkana u kretanje, ponašanje i izraz tijela. Mjesto je susreta, oaza ovozemaljskim i mitološkim bićima, kruži u čovjeku, prolazi zemljom, povezuje, obnavlja, pokreće, iscjeljuje, rađa novi život, provlači se kroz priče i pjesme, teče, preokreće i stvara pokret. Voda je spona između čovjeka i života, prostor sjećanja i stvaranja. U njoj nastaje život i uz nju raste, izvorište je našeg nasljeđa u prošlom, sadašnjem i budućem vremenu.
Autorska glazba u predstavi je izričito suvremena, ali sadržava i fragmente melosa tradicijske pjesme koja je inspiracija za apstrahiranje staroslavenskog narodnog običaja zvan Dodolica ili Prporuša, a koji služi za prizivanje kiše koja će zaustaviti sušu, obnoviti polja, obogatiti vodene izvore i omogućiti život.
Produkcija: Umjetnička organizacija Irida 2023.
Izvedba i koreografija: Anđela Bugarija, Kristina Lisica, Lucija Mikas
Glazba: Ivar Roban Križić
Dramaturška podrška i scenski pokret: Isolte Avila
Tehničar za svijetlo i zvuk: Leon Barčić
Svjetlosna instalacija: Zoran Maksan
Autorica i ko-autorica projekta: Lucija Mikas i Anđela Bugarija
Premijera: 22.8.2023., DKC KINO Sv. Filip i Jakov; Trajanje: 40 min.
O PROJEKTU
Kap na dlanu (2021. – 2023.) je trogodišnji interdisciplinarni projekt Umjetničke organizacije Irida na temu vode. Kroz sintezu glazbene, vizualne i suvremene plesne umjetnosti interpretira i promovira lokalnu kulturnu i prirodnu baštinu s područja Zadarske županije.
U 2021. godini provedeno je istraživanje u suradnji sa stručnim suradnicama doc. dr. sc. Lidijom Bajuk i dr. sc. Katarinom Batur s područja etnologije, mitologije i arheologije. Rezultati i umjetničke interpretacije se prikazuju na multimedijalnoj izložbi Kap na dlanu. U 2022. godini producirana je suvremena plesna predstave na lokaciji izvor Pećina u Vrani, te su provedene etnoglazbene radionice doc. dr. sc. Lidije Bajuk u Vrani, Bibinjama i Sv. Filipu i Jakovu uz gostovanja izložbe. U 2023. godini plesna predstava je adaptirana za gostovanja u kazalištima i galerijskim prostorima uz instalaciju izložbe.
Autorice i umjetničke voditeljice Lucija Mikas i Anđela Bugarija projektom žele ukazati na važnost vode, neizostavnog dijela ljudskog postojanja i svakodnevice, s pozivom da je čuvamo kao kap na dlanu.
MULTIMEDIJALNA IZLOŽBA Kap na dlanu prikazuje vrela, bunare, hidrogeološke i povijesne karte s područja biogradsko-zadarskog priobalja i Ravnih kotara, informativne table o lokalnoj kulturnoj baštini i arheološkim nalazištima te četiri video projekcije sa plesnim filmovima koji interpretiraju pojavu vode, oživljavajući zanimljive lokalitete, tradicijske običaje i glazbu, stare mitske i narodne priče.
Ulaz je slobodan.