FOTO U Zadar vraćen križ iz 14. stoljeća, ukraden 1974.; Fra Stipe Nosić: “Pričalo se o umiješanosti sinova nekih političara u krađu”
![](https://i0.wp.com/www.antenazadar.hr/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20230804_191539-scaled.webp?fit=2560%2C1920&ssl=1)
Procesijski križ na jučerašnjoj je svečanosti i službeno vraćen samostanu sv. Frane u Zadru, nakon što je 1974. godine otuđen, s još drugim predmetima, iz samostanske riznice. Riječ je o iznimno vrijednom kulturnom dobru koje je iz Talijanske republike vraćen u Hrvatsku.
Ovaj svečani čin rezultat je koordiniranog djelovanja Veleposlanstva RH u Italiji, Ministarstva kulture i medija, Ministarstva unutarnjih poslova i talijanskih institucija na nacionalnoj i lokalnoj razini.
Svečanosti u crkvi sv. Frane nazočili su brojni uglednici, među njima i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, koja nam je u toj prigodi rekla:
– Što se tiče same vrijednosti ovog križa, to je sigurno jedno od najvrjednijih kulturnih dobara koje je ikad vraćeno u RH u smislu vrijednosti za našu baštinu, ali posebno a grad Zadar. Taj križ je iznimno vrijedan za grad Zadar jer je dokazano da je nastao na narudžbu upravo ovdje u samom Zadru, da ima likove svetaca koji su svi vezani uz povijest Zadra, ali ovo je i na simboličkoj razini jako važan događaj. Dakle, taj je križ bio ukraden, ali obitelj Lia ga je legalno kupila i kada se otkrilo da se radi o ukradenom predmetu, započeli su razgovori koju trajali od 2009. do danas. Međutim, oni su napravili tu gestu i odlučili su vratiti taj križ u Hrvatsku tako da mi je jako drago da su ovdje i predstavnici obitelj Lia i gradonačelnik grada La Spezie i predstavnik karabinjera, dakle svih onih koji su zajedno s našim službama u Ministarstvu, s policijom, s Veleposlanstvom u Rimu i franjevcima i svim stručnjacima koji su radili na tome da se ovaj križ vrati.
Procesijski križ kupio je na aukciji u Londonu davne 1975. godine kolekcionar Amadeo Lia, ne znajući da je ukraden. Tim povodom na svečanosti je bio i njegov sin Riccardo Lia.
– Prema našem mišljenju i mišljenju našeg grada, ovo je ispravna stvar. Križ pripada ovom mjestu pa je to ispravna stvar da je tu konačno, kazao je.
Kad je njegov otac kupio ovaj križ, Riccardo je imao 10 godina pa nije siguran u detalje, ali taj je križ bio u njihovoj kući puno godina dok se nije otvorio muzej u La Speziji.
– Siguran sam da bi moj otac bio vrlo sretan da je križ opet ovdje gdje pripada, zaključio je.
Donacijom kolekcionara Lie križ je bio izložen u gradskom muzeju La Spezie, a tim je povodom u Zadru bio i gradonačelnik tog grada, Pierluigi Peracchini.
– Od momenta kad smo saznali od hrvatskog konzula u Italija da postoji upit za povrat križa, istog trenutka smo se pokrenuli u tom smislu i uistinu napraviti sve što je potrebno da se vrati ne samo zbog vrijednosti materijalne samog predmeta nego i zbog onog što on zaista simbolično predstavlja. Želim naglasiti da je uistinu velika vrijednost samog ovog povrata križa, želio bih reći da odlaskom križa nije osiromašen naš muzej u La Speziji time što je izgubio taj predmet već se osjećamo jako zadovoljni i sretni jer je vraćen onamo gdje pripada i mislimo da križ pripada ne samo nama ili vama nego da to obogaćuje svih nas kao ljude, rekao je Peracchini.
– Ovo je povijesni trenutak jer rijetko se događaju trenuci kad se povijesno blago vraća u svoj prirodni ambijent, a naročito ovoj crkvi koja je toliko drevna i u njoj su potpisani važni dokumenti i veselim se ovom događaju sa svima ovdje, rekao je zadarski gradonačelnik Branko Dukić koji je najavio i kulturnu suradnju s gradom La Spezia.
Na početku služene svečanosti, koja je okončana potpisivanjem svih bitnih dokumenata, same krađe prisjetio se gvardijan samostana sv. Frane fra Stipe Nosić, koji je u to vrijeme bio mladi franjevac. Krađa se, dakle, dogodila u noći između 26. i 27. travnja 1974. godine.
– Ta krađa, kada je među drugim eksponatima ukraden i taj križ, potresla je mene kao mladog franjevca i cijelu zajednicu. Pričalo se tada o načinu krađe na koji su lopovi ušli u muzej i mogućim organizatorima krađe. Ondašnja milicija koje je, kako se govori, sve znala, očito je otkrila počinitelje, pa je Okružni sud u Zadru u studenom 1974. vodio predmet u vezi s tom krađom pod nazivom Nikpalj Bruno i drugi. Pričalo se i o umiješanosti sinova nekih političara i da zato nije bilo traga ukradenim umjetninama, pa tako ni presudi. Prolazilo je tako vrijeme, a križ je za nas bio u mraku sve dok 2007. godine dok nije profesorica Marijana Kovačević objavila stručni članak o križu. Ovdje je danas i njezin sin koji se zaželio slikati s križem. Na osnovi članka, samo dvije godine kasnije prof. Donal Cooper s Cambridgea prepoznao je ovaj križ u muzeju grada La Spezia.
Neki od nas franjevaca pomislili smo tada da je samo pitanje dana kada će se križ vratiti kući tako da je u toj kompliciranoj pravosudnoj proceduri bilo i dosta krivih poteza. U posljednjih osam mjeseci proces je počeo ići dobrim smjerom i to iznimno brzo, a završio je na najbezbolniji način. To možemo zahvaliti time da su članovi obitelji Lia križ darovali Hrvatskoj. Pri tom je iznimno veliku ulogu odigrao veleposlanik RH u Italiji Jasen Mesić i brojni drugi koji su doveli do ovog trenutka, ispričao je fra Nosić.
Prof. Cooper nije osobno sudjelovao u ovoj svečanosti, ali je poslao pismo koje je tom prigodom pročitano. On je, podsjetimo, na osnovu članka pokojne prof. dr. Kovačević, prepoznao taj križ u muzeju u La Speziji.
Križ je, kao i škrinja sv. Šime, dar kraljice Elizabete Kotromanić i na njemu se nalazi i njezin lik. Povijest kaže da ga je dala izraditi 1358. povodom potpisivanja Zadarskog mira koje se dogodilo upravo u sakristiji ove crkve, a rad je to Franje iz Milana.
O postupcima povrata umjetnina i ilegalnoj trgovini govorile su Tamara Ganoci i Tatjana Horvatić, kao i zapovjednik Jedinice karabinjera za zaštitu kulturne baštine Genove, Alessandro Caprio.
Svečanosti su bili nazočni i spomenuti veleposlanik Jasen Mesić ministar Šime Erlić, župan Božidar Longin, rektorica Sveučilišta u Zadru Dijana Vican i brojni drugi uglednici.
Fra Nosić je ovom prigodom najavio i svojevrsnu “Noć muzeja” u samostanu i to za ponedjeljak, 7. kolovoza od 21 do 23 sata kada će vrata muzeja biti otvorena svima koji žele posjetiti muzej i vidjeti ovaj križ koji se nakon pet desetljeća vratio tamo gdje pripada.