FOTO Monoplay završio raskošnim programom koji se sastojao od šest zasebnih i različitih događanja

Petnaesto izdanje festivala suvremenog plesa Monoplay završilo je s raskošnim programom posljednje večeri koji se sastojao od šest zasebnih i različitih događanja. Filmovi, prezentacija radionice, predstava, razgovor s publikom, performans Antiudruge i koncert na kraju večeri zaokružili su izniman program četiriju dana festivala.

U maloj dvorani Kazališta lutaka Josipa Štulić se predstavila filmom Beštija kojeg je ostvarila u suradnji s snimateljem Vladimirom Miketom. Rad tematizira anonimnost osobnog prostora i vremena. Okruženje se tretira detaljima jednostavnosti, samoće i intimnosti pojedinca. Sanjarenje i stvarnost isprepliću se u kadrovima svakodnevice. Umjetnička organizacija Škvadra predstavila se sa dva filma. Monomit je kratki film koji plesni vokabular iz predstave Monomit prevodi u svakodnevni život, i film Posao gdje je prikazana jedna epizoda iz serije od četiri kratka filma snimljena za izvedbeni projekt kolektiva Škvadra pod nazivom ‘Prve 3’ u Garaži Kamba u Zagrebu. Martina Nevistić Vukobrat ove godine je prikazala eksperimentalni plesni film Deep Neon: In Between. U filmu je ostvarena distopijska atmosfera triju ženskih likova čije je tjelesno djelovanje prikazano u domino efektu. Inspiriran je neon punk pokretom, cyber modom i glazbom koja stvara specifično okruženje space opere.

Na poljani Branka Stojakovića održana je prezentacija plesne radionice Nine Fajdige pod nazivom Flying Low & Passing Through. Šesnaest sudionika iz Hrvatske i Europe pokazalo je što su naučili u četiri dana intenzivnog treninga.

Zvijezda večeri bio je Ognjen Vučinić, plesač iz Pule koji je pred brojnom publikom furiozno izveo predstavu Rave (On)! nastaloj u suradnji s Aexandrom Madsen i produkciji Masa Dance Company. Rave kultura predstavlja autorovu društvenu uspomenu, njegov pokušaj da se osjeća kao dio zajednice stvarajući veze kroz ples i tjelesnost. Glazba i estetika pokreta rave plesa za njega imaju značenje putovanja, transformacije, transcendencije i moć oslobađanja, prepoznavanje individualnosti unutar kolektiva. Ova predstava nastala prije pet godina, je prva solo izvedba Ognjena Vučinića.

Poznata, a istovremeno i zaboravljena, Antiudruga je u dvorištu kazališta izvela svoj „gljivarski“ performans i na taj način obilježili dvadeset godina postojanja. Tri performera Miro Pucar, Mario Županović i Boris Kadin ukazali su na potkupljenost i neobjektivnost medija koji u današnjem svijetu imaju zadatak od ljudi praviti – gljive. U interaktivnom performansu publika je bila pozvana Gospodina Medija gađati – gljivama. Isti dan u podne na Narodnom trgu isti sudionici ispred Gradskog poglavarstva sjeckali su gljive ukazujući na nelogičnost rascjepkanosti financiranja u kulturi.

Večer je zaokružena koncertom Ane Paške, izvođačice, glazbenice, dramaturginje, ilustratorice. Ona je svojom nadasve neobičnom uglazbljenom poezijom dotakla srca publike u kasne večernje sate.

Ovogodišnji program festivala Monoplay sastojao se od nekoliko potpuno različitih solo izvedbi koje su bile svaka za sebe zrcalna slika profilirane estetike svakog autora, i niza događanja vezanim uz plesnu umjetnost što govori o velikom bogatstvu i potencijalu suvremenog plesa. Međunarodni plesni festival Monoplay održava se u Zadru od 2009. godine pod geslom Kraj kolovoza, a opet solo. Od samog osnutka pa do danas Festival, koji se razvio vrlo spontano iz želje za angažmanom plesne zajednice u promociju vlastitog umjetničkog potencijala, a istovremeno da pomogne članici Zadarskog plesnog ansambla da nastavi školovanje u inozemstvu, redovito svake godine unapređuje svoje organizacijske i umjetničke kapacitete. Na taj se način iz malenog Festivala razvio u izuzetno značajno ljetno događanje na kojem se susreću plesni, kazališni i glazbeni umjetnici, kritičari, pedagozi te mladi naraštaji plesača s publikom. Kroz zajedničke festivalske dane otvaraju se prostori okupljanja i međusobnih dijaloga djelujući na sustavnom unapređenju ne samo vlastitog rada nego i na razvoju i profesionalizaciji zadarske i cjelokupne domaće plesne scene.

Festival Monoplay i rad Zadarskog plesnog ansambla podržani su od Ministarstva kulture i medija RH, Grada Zadra, Zadarske županije, Turističke zajednice grada Zadra i Zaklade Kultura nova.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...