Policija upozorava na opasnosti od ostavljanja djece u vozilima
Policijski službenici distribuiraju letak u turističkim naseljima, kampovima, u domovima zdravlja, vrtićima, trgovačkim centrima, ali i na parkiralištima i prostorima organizacija civilnog društva, piše Morski.hr.
Policijski službenici ovih dana diljem Istre provode preventivne aktivnostima kako bi osvijestili roditelje i sve koji brinu od djeci o opasnostima koje prijete ako se djecu ostavi u vozilima po ovako visokim temperaturama.
Budući da je proteklih godina tijekom ljetnih mjeseci policija evidentirala tragične događaje kada su zbog dehidracije stradala djeca ostavljena sama u automobilima, potrebno je osvješćivati i upozoravati roditelje, kao i sve one koji se brinu o djeci da postoje rizici i opasnosti od izlaganja djece suncu i visokim temperaturama te da čak i kraći boravak u ugrijanom vozilu može prouzročiti tragične posljedice.
U tu svrhu Ministarstvo unutarnjih poslova izradilo je letak u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, u kojem se, osim kaznene odgovornosti roditelja i drugih osoba koje brinu o djeci, nalaze i preporuke stručnih osoba.
Ostavljanjem djeteta bez nadzora u zatvorenom vozilu grubo se zanemaruje i zlostavlja dijete, što predstavlja obilježje kaznenog djela povrede djetetovih prava.
Posljedice mogu biti smrt djeteta ili teško narušeno zdravlje. Odgovorna osoba kaznit će se za počinjenje težeg oblika kaznenog djela, za što je propisana kazna zatvora od 1 do 15 godina.
Iznimno je važno osvijestiti automatske radnje koje smo skloni usvojiti kroz svakodnevnu rutinu:
Uvježbavanjem ”prisutnosti” izbjeći ćemo ulazak u mentalni proces automatizma. Prilikom ulaska u auto dobro je neko vrijeme obraćati pažnju na pokrete koje izvodimo.
Preporučuje se na bilo koji način mijenjati ustaljeno ponavljanje radnji (put odlaska na posao, redoslijed obavljanja radnji, ne izvoditi više radnji istovremeno i sl.)
Preporučuje se ostaviti stvari koje moramo uzeti prije izlaska iz auta na stražnjem sjedalu, kako ne bismo izašli iz auta bez pogleda na stražnje sjedalo.
Letak je preveden i na tri strana jezika – engleski, talijanski i njemački jezik, a kako bi bio dostupan što većem broju ljudi policijski službenici ga ovih dana distribuiraju u domovima zdravlja, vrtićima, trgovačkim centrima, ali i na parkiralištima i prostorima organizacija civilnog društva. Budući da na području Istarske županije boravi velik broj turista, letci se uz pomoć stranih policijskih službenika koji sudjeluju u projektu ”Sigurna turistička destinacija” dijele turistima i u kampovima i turističkim naseljima.
Nadamo se kako ćemo na ovaj način spriječiti stradavanje djece od dehidracije u vozilima i povećati njihovu sigurnost, kazala je Policija.