Ovo je najrjeđa vrsta munje; Prolazi i kroz prozorska stakla!
Jeste li nekada čuli za kuglastu munju, najrjeđu vrstu munje? Kuglasta munja pojavljuje se za vrijeme jakog nevremena, u pravilu nakon višestrukih električnih pražnjenja praćenih običnim munjama i jakim pljuskovima kiše.
Mnogi stari izvještaji govore da kuglasta munja može eksplodirati, ponekad s teškim posljedicama, ostavljajući nakon nestanka miris sumpora. U nekim izvještajima se govori da se znala pojaviti i bez grmljavinskih oblaka.
Ona ima izgled vatrene kugle i različitih je boja. Svjetlost joj nije previše jaka, približno je jednaka svjetlosti koju proizvodi mat električna lampa od 100 W uključena pri dnevnom osvjetljenju. Boja joj može varirati od blijedo crvene ili narančaste do bijele, a često je i plava. Ponekad iskri i vrti se. U zraku se kreće kao da pliva.
Pojava kuglaste munje zapažena je više puta na prostoru bivše Jugoslavije. Tako je na primjer, u Varaždinu u lipnju 1956. godine, na jednom stupu za vrijeme jake grmljavinske nepogode, viđena svjetleća kugla promjera oko 50 cm. Trajala je 2-3 sekunde, mijenjajući jačinu svijetljenja koje je u prosjeku bilo kao kod linijske munje. Iščezavanje ove pojave, prema izjavama očevidaca, bilo je praćeno jakim praskom, prenosi City magazine.
Među najzanimljivije osobine kuglaste munje spada i to da ona može proći kroz prozorska stakla ili pukotine na zidu i da može opstati ili čak i nastati u zatvorenim prostorijama. Česti izvještaji da se kuglasta munja pojavljuje u unutrašnjosti aviona posebno su zbunjivali znanstvenike, prenosi N1.