Opasan toplinski val s temperaturama do 40, sve je izglednije i nevrijeme! Imamo savjete što piti, a da nije voda

Unatoč lokalno umjerenoj naoblaci, pretežno je sunčano u većem dijelu zemlje. U nastavku utorka postoji tek manja vjerojatnost za kakav prolazni pljusak na krajnjem sjeverozapadu uz granicu sa Sloveniji.

U većini predjela bit suho, sunčano, vruće i vrlo vruće, mnogima i neugodno sparno. U drugom smo ovogodišnjem toplinskom valu, vrlo opasnom pod zdravlje.

Stoga je na snazi najviši stupanj upozorenja danas za riječku regiju.

Tek se očekuje vrhunac toplinskog vala, na kopnu u srijedu, kad bi temperature lokalno mogle rasti i do 40.

Sparinu će prekinuti u četvrtak hladna fronta, s kojom će stići vlažniji zrak. No, nailaskom nad užarenu podlogu mogući su burni atmosferski procesi, lokalno je moguće nevrijeme na kontinentu. Kiša i pljuskovi zahvatit će i sjeverni Jadran, dok će u Dalmaciji ostati većinom suho i sunčano.

Tako da se toplinski val na moru nastavlja sve do kraja tjedna, piše N1.

Što piti tijekom toplinskog vala? Voda nije najbolji izbor, probajte ova pića

U drugom smo ovogodišnjem toplinskom valu koji je posljedica stabilnih atmosferskih prilika i pritjecanja vrućeg zraka s područja sjeverne Afrike.

U vrijeme visokih temperatura, važno je brinuti o unosu tekućine. Ako želite svom tijelu pružiti optimalnu podršku na visokim temperaturama, trebali biste se kloniti slatkih pića, savjetuje Njemačko društvo za prehranu.

Postoje bolje alternative koje tijelu osim tekućine osiguravaju i druge važne tvari.

Samo po sebi, nema ništa loše u posezanju za hladnom vodom iz slavine ili kupovnom vodom kada je vruće.

Ne sadrži kalorije i šećer i dobro zadovoljava potrebe tijela za hidratacijom. Ako ne volite piti čistu vodu, Savjetovalište za potrošače savjetuje da je začinite voćem ili začinskim biljem, piše Fenix.

Zašto ljeti ne treba piti samo vodu?

Visoke temperature ne utječu samo na ravnotežu u našem tijelu. Naše tijelo u vrućim ljetnim danima treba i druge hranjive tvari u velikim količinama kao što su magnezij, natrij, kalcij i kalij. One se gube kada se znojimo.

Sportska pića, primjerice, sadrže posebno velik broj elektrolita. Ako ste više za prirodniju opciju, možete pomiješati i litru vode s malim prstohvatom soli te dodati malo limuna.

Svi koji se jako znoje zbog vrućine, mogu koristiti ova pića za vraćanje elektrolita u ravnotežu.

Ovi se napici preporučuju i po vrućem vremenu

Osim vode, tu su i druga pića koja dobro služe kao osvježenje u vrućim danima.

“Ljeti su dobra sredstva za gašenje žeđi pića bez šećera ili sa smanjenom količinom šećera”, piše DGE. Dakle, pića koja imaju što manje šećera i kalorija. Na primjer voćni ili biljni čajevi ili kokosova voda.

Trebali biste se kloniti ovih pića

Uz limunadu i ledeni čaj, kava, crni i zeleni čaj nisu prikladni za podmirivanje potreba za tekućinom. Naime, kofein i tein dodatno potiču cirkulaciju, što također potiče znojenje. Kava je i diuretik, što znači da gubimo više tekućine.

Alkohol također nije od pomoći, jer izvlači vodu iz tijela.

Najvažnije je kad je vruće dovoljno piti

Prije svega treba paziti da ne pijete premalo tekućine.

Njemačko društvo za prehranu (DGE) navodi da zdrava odrasla osoba treba piti 1,5 litara dnevno. No, kad je temperatura visoka, treba više piti. “Na vrućini se zdravim osobama preporučuje konzumacija i tri litre tekućine”, navodi DGE.

Ako želite biti optimalno hidrirani, trebali biste piti manje količine redovito tijekom dana.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...