Novi zakon o pomorskom dobru: “Plaže moraju biti dostupne svima, na njima se ne smije naplaćivati ulaz”

Prijedlog novog zakona o pomorskom dobru i morskim lukama Vlada je sa sjednice uputila u drugo saborsko čitanje, a očekuje kvalitetnu raspravu s obzirom na zakonske novosti za bolju zaštitu tog općeg dobra i zanimanje građana za tu temu te što se novi zakon donosi nakon 20 godina, poručio je premijer Andrej Plenković.

Najvećim novostima u prijedlogu tog zakona označio je usklađenje sa zakonom o koncesijama, gdje se mijenja postupak davanja koncesija na pomorskom dobru te se koncesije na zahtjev za gospodarsko korištenje pomorskog dobra može dati na rok najdulje od pet godina.

Ukidaju se i koncesijska odobrenja i uvode dozvole koje daje predstavničko tijelo lokalne samouprave na temelju javnog natječaja, što, kako je istaknuo Butković, do sada nije bio slučaj, i to na rok od dvije do pet godina.

– Vlada će uredbom propisati vrste djelatnosti i minimalne naknade za dodjelu dozvole na pomorskom dobru, najavio je Oleg Butković.

Vlada će posebnom odlukom osnovati i stručni savjet za planiranje i gradnju na pomorskom dobru, koji će imati devet članova i to raznih stručnjaka, a taj će savjet davati suglasnosti na planove za pomorsko dobro jedinicima lokalne samouprave.

Novi zakonom se uvodi i pojam ekološke štete i odgovornosti za nju, a odnosi se na svako uništenje mora i morske obale te morskog eko sustava, uništenje obale i mora i slično, a jasnije se definiraju kriteriji te postupak predlaganja granice pomorskog dobra, koja obuhvaća pojas kopna uz more.

Novosti su i oko definiranja plaža, sidrišta i privezišta na pomorskom dobru, pa se tako sada morske plaže dijele na javne, prirodne i uređene te posebne namjene, a hotelskih više nema, rekao je Butković.

– Morske plaže ne smiju se isključiti iz opće upotrebe i moraju biti dostupne svima te se na njima ne smije naplaćivati ulaz. Kako bi se dodatno zadovoljila načela javnog interesa, koncesija za javnu plažu u naselju mora se dati tako da cijela plaža bude dostupna svima na korištenje, a na najviše 40 posto kopnenog i najviše 20 posto morskog dijela plaže koncesionar može obavljati gospodarske djelatnosti za koje mu je koncesija dana, poručio je ministar.

Na prirodnim morskim plažama, pak, nije moguće dati koncesiju, ako je takva plaža izvan građevinskog područa.

Zakonom se definira i da je za uređene morske plaže moguće dati koncesiju na zahtjev za obavljanje gospodarske djelatnosti, na rok najdulje od pet godina.

Vlada će odlukom utvrditi vojna područja na pomorskom dobru koja se isključuju iz javne upotrebe i kojima upravlja Ministarstvo obrane, a propisuju se i obveze koncesionara na pomorskom dobru vezano za sport da imaju natjecatelje u tri uzrasne kategorije i drugo.

Uvodi se pravo i dužnost sudjelovanja Ministarstva mora u postupcima izrade i donošenje svih dokumenata i akata oko prostornog uređenja na području pomorskog dobra, kao i dužnosti županijske lučke uprave da sama obavlja lučke djelatnosti, dok se koncesija za obavljanje te djelatnosti daje samo iznimno.

Uvodi se i jedinstvena lučka tarifa te pomorski redari koji nadziru provedbu odluke o redu na pomorskom dobro, kao i lučki redari koji nadziru provedbu reda u lukama otvorenim za javni promet, a definirano je i da nadzor pomorskog dobra u zaštićenim dijelovima prirode provode čuvari zaštićenih dijelova prirode.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...