Istraživanje dokazalo: “Pretvaranje stanova u turistički smještaj smanjuje priuštivost stanovanja”

Dokazano je, pretvaranje stanova u turistički smještaj i jaka sezonalnost ne samo da smanjuju priuštivost stanovanja u cijeloj Hrvatskoj jer dižu cijene stanova, već i potiču iseljavanje iz manje razvijenih krajeva te smanjuju razvoj poduzetništva.

Uz konstantno bujanje privatnog smještaja to za Hrvatsku nisu dobre vijesti, upozorili su autori opsežnog istraživanja o učinku turizma na tržište nekretnina TourCro u okviru četverogodišnjeg istraživačkog projekta “Predobro da bi bilo istinito?”.

“Rezultati empirijske analize sugeriraju da i povećanje intenziteta turističke potražnje i povećanje udjela stambenih jedinica koje služe za turistički smještaj u ukupnom broju stambenih jedinica, i izraženija sezonalnost u lokalnim jedinicama i veća ranjivost lokalnih jedinica na turističku aktivnost smanjuju priuštivost stanovanja u lokalnim jedinicama.

Međutim, utjecaj izraženije sezonalnosti na priuštivost stanovanja ima gotovo deset puta veći negativni utjecaj na priuštivost stanovanja u odnosu na ostala tri razmatrana aspekta turističke aktivnosti.

Drugim riječima, što je turistička sezona u nekoj lokalnoj jedinici kraća, veća je vjerojatnost da će te lokalne jedinice imati smanjenu priuštivost stanovanja u odnosu na lokalne jedinice koje imaju dulje trajanje turističke sezone”, otkrila je za Poslovni dnevnik voditeljica projekta Maruška Vizek, pomoćnica ravnateljice Ekonomskog instituta.

Rješenje je u tome da se inzistira na produljenju trajanja sezone i razvoju destinacijske ponude koja može omogućiti cjelogodišnji turizam, kažu autori analize, odnosno u povećanju broja hotela, hostela, kampova, ili pak kapaciteta u lječilišnom turizmu, jer oni imaju dulju sezonu od privatnog smještaja.

Autori su dokazali da uvjerljivo najveći utjecaj na povećanje cijena stanova ima povećanje udjela stambenog fonda koji se koristi u svrhu turističkog smještaja, pri čemu se ovi učinci šire i na okolne lokalne jedinice, a zatim i na čitavu državu.

Istraživao se i utjecaj turizma, odnosno povećanja broja apartmana na migracije, i otkriveno je da se u turistički intenzivnim lokalnim jedinicama uslijed povećanja udjela obiteljskog smještaja bilježi pozitivan migracijski saldo.

To vide kao posljedicu useljavanja novih stanovnika iz okolnih lokalnih jedinica, vjerojatno zbog većih prilika za zapošljavanjem. No istovremeno se pokazalo da u lokalnim jedinicama koje nisu turistički toliko intenzivne, povećanje udjela obiteljskog smještaja smanjuje neto migracijski saldo.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...