Inflacija usporava, ali cijene hrane i dalje rastu. Voće i povrće su sve manje priuštivi!
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), stopa inflacije u Hrvatskoj, mjerena indeksom potrošačkih cijena, usporila je u lipnju na 7,7 posto na godišnjoj razini. To predstavlja usporavanje inflacije sedmi mjesec zaredom te najnižu stopu inflacije od ožujka lani.
Stopa inflacije na godišnjoj razini smanjila se tako sedmi put zaredom, no većini građana to ne znači puno kada znamo i da je procijenjena godišnja stopa inflacije za skupinu u kojoj su hrana, piće i duhan iznosila čak 13,6 posto.
Na mjesečnoj razini, to jest u odnosu na svibanj ove godine, cijene u kategorijama hrane, pića i duhana te energije su porasle za po 1,4 posto, što znači da cijene hrane i dalje blago rastu.
Voće i povrće čine osnovu hranjive ishrane, ali zbog svoje cijene su sve manje priuštivi. Koliko su pojedine namirnice iz te kategorije poskupjele najbolje govori grafika niže. Naravno, postoje namirnice koje su i značajno pojeftinile u posljednjih šest mjeseci, poput naranča ili tikvica, ali one su izuzetak u moru poskupljenja. Njviše su skočile cijene luka, namirnice koju mnogi najčešće koriste.
Meso i riba također su bitan dio nutritivne ishrane, a ni ono nije izuzeto od inflacije. Primjerice, cijena čajne kobasice je u zadnjih šest mjeseci rasla za 11 posto, a cijena šunke u ovitku za osam posto. Pala je tek cijena pašteta za tri posto, te cijena sardina u ulju za neznatnih jedan posto, prenosi N1.
Podsjetimo da se ovaj rast cijena odnosi na period od zadnjih šest mjeseci kada ukupna stopa inflacije usporava. Kada bismo uzeli u obzir period od godinu dana rast cijena bio bi znatno veći.
Hrvatska narodna banka (HNB) objavila je kako se u nastavku godine očekuje daljnje postupno usporavanje inflacije, koja bi se krajem godine mogla kretati oko pet posto, odnosno na razini cijele 2023. u prosjeku iznositi oko 7,7 posto. No kao što smo vidjeli, to ne znači da će i cijena hrane padati.