Dječak (6) iz Belgije završio u bolnici nakon ugriza poskoka u NP-u Paklenica
Prije pet dana je 6-godišnjeg Belgijanca Thibautsa ugrizao poskok dok je s obitelji šetao Nacionalnim parkom Paklenica. Dječak se uhvatio za granu kada su se zaustavili kod rijeke, ali nije vidio da je grani bila zmija, javlja RTL Danas.
Zmija ga je ugrizla za prst, a njegova obitelj nije bila sigurna radi li se o otrovnici. Dječak se počeo osjećati slabo, a obitelj se odlučila vratiti na ulaz u park gdje su ugledali stanicu za prvu pomoć, ispričao je otac dječaka za Nieuwsblad.
Otac je sina nosio na ramenima. Da je dječak hodao, otrov bi se brže širio njegovim tijelom zbog kolanja krvi. Pripadnici HGSS-a i djelatnici NP Paklenica prevezli su 6-godišnjaka do bolnice.
Ugrizao ga poskok
Majka dječaka je fotografirala zmiju i zato kasnije nije bilo dileme kada su stigli do prve pomoći. Dječaka je ugrizao poskok, otrovna zmija. Djelatnici prve pomoći kažu da nikada nisu vidjeli dijete koje je ugrizao poskok, izvještava RTL Danas. Liječnici zadarske bolnice nisu odmah znali preporučenu dozu protuotrova za dijete pa su se roditelji plašili za život svog sina.
“Bilo je kao u filmu. Otrov se polako širio s mjesta ugriza, a uzrokuje smrt ako stigne do srca. Kod Thibautsa je otrov stigao do pazuha”, ispričao je otac dječaka.
Roditelji dječaka: Nismo bili svjesni opasnosti
Potom je dječak prebačen u bolnicu u Split. RTL Danas doznaje da se dječak trenutno nalazi na odjelu intenzivne njege. Belgijska obitelj nada se da će se idućeg tjedna moći vratiti u svoju zemlju.
Roditelji dječaka žele upozoriti druge turiste na opasnost koje ni oni sami nisu bili svjesni. Kažu da nigdje nisu uočili znakove koji bi ih upozorili na opasnost od zmije otrovnice u parku.
Ravnateljica NP Paklenica: Ugrizi zmija otrovnica su rijetki
Natalija Andačić, ravnateljica NP Paklenica, za RTL je naglasila da su ugrizi otrovnica izuzetno rijetki.
“Sjećamo se samo jednog slučaja da je poskok ugrizao posjetitelja parka u posljednjih dvadesetak godina”, rekla je Andačić te dodala da su djelatnici parka uvijek spremni priskočiti u pomoć.
“A u koordinaciji s HGSS-om takve se intervencije odrade puno brže”, rekla je.