ATLETSKI ŠUŠUR UZ MORE Cvjetnom obalom od „Filipjakova“ do Turnja i natrag, trčali su i mladi i stari, a start je označio Popaj Deranja
U organizaciji Atletsko-športskog kluba „Rogovo“ iz Sv. Filipa i Jakova održana je još jedna atletska cestovna utrka „Cvjetnom obalom“, trčalo se kroz Sv. Filip i Jakov i Turanj. Start i cilj je bio na Obali kralja Tomislava u Sv. Filipu i Jakovu. Ove godine na 16.izdanju sudjelovalo je 86 sudionika na glavnoj utrci od 10 kilometara. Kao uvertira, poslužile su utrke za djecu. Od predškolaca do učenika završnih razreda osnovne škole natjecalo se 130 djece, kako domaće, tako i najmlađih gostiju i turista iz više hrvatskih gradova i stranih zemalja.
Trčanje uz more
Ovu atletsku manifestaciju prati lijepa kulisa trčanja uz more, po filipjanskoj i turanjskoj rivi. Gledatelji utrku promatraju sa plaža, prate je sjedeći u mjesnim kafićima i restoranima, te neposredno uz cestu, kad se na samoj stazi stvori pravi šušur, kojeg najviše bude oko ciljne ravnine gdje se bodri i podržava sve atletičare, bez obzira na rezultat i ostvareni plasman. AŠK-u „Rogovo“ potporu u organizaciji pružili su Općina Sv. Filip i Jakov, TZ Općine Sv. Filip i Jakov, Udruga Napredak – Sv. Filip i Jakov, biogradska Ilirija, Auto kamp Đardin, Caffe bar Gusar, Maraska Zadar, dok je Dechatlon osigurao poklon pakete za troje prvoplasiranih u muškoj i ženskoj konkurenciji.
Karmelo Mrvica veliki pobjednik
Prošle godine završio je kao treći, iza slovenskog dvojca, dok je ove godine trijumfalno prvi prošao ciljem na filipjanskoj rivi. Ovogodišnji pobjednik utrke Cvjetnom obalom, je mladi Karmelo Mrvica. Momak iz biogradske rukometne obitelji, zbog IT studija se preselio u Varaždin, za čiji klub nastupa, i za njega bilježi pobjede. Pobjedničko vrijeme na 10 kilometara Karmelo je istrčao za 35 minuta i jednu sekundu (35:01), dok su iza njega ostali Josip Toljan (35:28) iz AK Okit Vodice na drugom, te Šibenčanin Marko Rak (35:56) na trećem mjestu. Četvrto mjesto sa vremenom 37:38 pripalo je Željku Birkiću, koji je bio najbrži domaći predstavnik, iz kluba domaćina i organizatora AŠK Rogovo.
Rezultati po kategorijama: JUNIORI: 1. Ivano Galić, 2. Adrijan Kolanović, 3. Mateo Hržina; SENIORI: 1. Karmelo Mrvica, 2. Josip Toljan, 3. Marko Rak; M-35: 1. Darko Balić, 2. Filip Tomas, 3. Igor Vuković. M-45:1: Željko Birkić, 2. Darko Radić, 3. Antonio Erceg; M—55: Marijan Cindrić, 2. Željko Škugor, 3. Marijan Japec; M-65: 1. Ivan Pongrac, 2. Vlado Starešinić, 3. Ivan Bajić.
Ultramaratonka slavila u ženskoj konkurenciji
Marija Vraić Trošić spada u red najpoznatijih hrvatskih ultramaratonki i maratonki, uz nastup na Olimpijskim igrama 2016. godine u Rio de Janeiru. Ona je vezana za Cvjetnu obalu još u njenim počecima, i sada se nakon dugo izbivanja opet vratila. I pobijedila kao članica AK „Maksimir“ , sa vremenom 39 minuta i 31 sekunda (39:31). Drugo mjesto pripalo je Dori Mlinarić iz AK Knin (42:33), dok je treće mjesto na pobjedničkom postolju – skupa sa svojom kućnim ljubimicom, pasićem imena Kata – zauzela Radmila Maksimović iz Šibenika (43:24). Radmila, kao dugogodišnja sudionica brojnih maratona i polumaratona, brdskih i ostalih utrka, može se pohvaliti kako je svojevremeno držala i rekord na Cvjetnoj utrci, a iza sebe ima najviše nastupa u ženskoj konkurenciji na ovoj utrci.
Nagrade dijelio Ivan Pikunić
Kao i trojici najbržih u muškoj konkurenciji odličja, zatim pehare i vrijedne nagrade, najbržim natjecateljicama predao je sadašnji klupski predsjednik Ivan Pikunić.
Rezultati po kategorijama: SENIORKE: 1. Dora Mlinarić, 2. Ivanka Bralić; Ž-35: 1. Radmila Maksimović, 2. Karmen Paškvalić, 3. Nikolina Debeljak; Ž-45: 1. Marija Vrajić Trošić2. Katarina Kokan, 3. Klara Pavičić; Ž-55: 1. Sanja Vlahović, 2. Meri Bračić.
Filipjanski zet Popaj Deranja označio start utrke
Zvonimir Deranja, legendarni Popaj, čijih se škarica i titula prvaka u dresu splitskog Hajduka prisjetimo sa nostalgijom, bio je gost na utrci. Zvone je, inače, filipjanski zet, isto kao i košarkaški trener Danijel Jusup, s tim da je obitelj Deranja ovaj posjet rodbini u Sv. Filipu i Jakovu iskoristila za aktivni odmor. Popajevi nasljednici, dva sinčića, sudjelovali su u Dječjoj utrci, dok je Zvone na zamolbu organizatora svojim odbrojavanjem dao znak za start 16.izdanja utrke na 10 kilometra. Zvonimir Deranja, jedan od Ikona HNL-a – trenutno je trener u omladinskom pogonu saudijskog kluba Al Nassr, čiji dres nosi Christiano Ronaldo, a sada i naš Marcelo Brozović – izazvao je veliku pozornost gostiju i posjetitelja za neizbježna selfie fotografiranja.
Rezultati dječje utrke
Svi sudionici prolaskom kroz cilj dobili su finišerske medalje, koju im dijelile trenerice iz AŠK „Rogovo“. A za troje prvoplasiranih, medalje su uručivali Jakov Baričić, prvi dugogodišnji predsjednik i Šime Stanić, dugogodišnji dopredsjednik kluba.
Predškolci: 1. Emanuel Zorica (Biograd), 2. Vid Debeljak (Zaprešić), 3. Jakov Milat (Sv. Filip i Jakov).
Predškolke: 1. Eni Kordić (Zagreb), 2. Petra Rušinić (Zadar), 3. Noemi Morović (Sv. Filip i Jakov),
Dječaci, 1. i 2. razred: 1. Šimun Radulić (Sukošan), 2. Matej Stanek (Češka), 3. Karlo Šleger (Biograd).
Djevojčice, 1. i 2. razred: 1. Matea Morović (S. Filip i Jakov), 2. Neva Vrkić (Gorica), 3. Tonka Polegubić (AK Biograd).
Dječaci, 3. i 4. razred: 1. Dorian Zadravec (Prelog), 2. Luka Čulina (Tinj), 3. Josip Pulić (Zagreb).
Djevojčice, 3. i 4. razred: 1. Gaja Štelcer (Ptuj), 2. Lucija Lovrić (AK FIT, Zaprešić), 3. Ian Kordić (Zagreb)).
Dječaci, 5. i 6. razred: 1. Toma Hadad (Zagreb), 2. Dorian Zenšek (Zagreb), 3. Rok Ivančić (Maribor).
Djevojčice, 5. i 6. razred: 1. Korina Ivić (Zadar), 2. Patricia Pešić (AK Biograd), 3. Dorotea Pešić (Zadar).
Dječaci 7. i 8.: 1. Sebastijan Ivanović (Zagreb), 2. Antonio Desnica (AK Biograd), 3. Dominik Bast (Njemačka).
Djevojčice, 7. i 8. razred: 1. 1. Daria Kovač (Zadar), 2. Lara Bel (Čakovec), 3. Anabel Bel (Čakovec).
Dvojac najstarijih trkača zajedno ima 148 godina
Vlado ih ima 75, a Ivan 73. Naravno, godina, Vlado je Starešinić živi u Karlovcu, a Ivan je Pongrac, Zagrepčanin koji nastupa za Klub atletskih veterana Zadar. Pongrac je bio nešto brži (51:01) od Starešinića (55:04). Ivan Pongrac je svima preporučio „barem pola sata dnevnog trčanja, ne moraju baš poput mene – 40 kilometara tjedno“. Dok smo od Starešinića – člana karlovačkog kluba CEIK „Braća Seljan“ – doznali „kako je maratone istrčao na svim kontinentima, imam i Grand Slam – London, Boston, Berlin, New York i Chicago, pa čak i Ledenu stazu na Sjevernom polu“ .
Nastupili djed i unuk, Mladen i Adrijan Kolanović
Ovakve utrke znaju imati obiteljski karakter. Često supružnici ili roditelji skupa sa djecom znaju zajedno utrčati u cilj. Nekada i više članova jedne obitelji bude na stazi, međutim, rijetke su prigode kada sudionike dijeli više obiteljskih generacija. U ovom slučaju djeda i unuka, iz zadarske obitelji Kolanović. Mladen Kolanović, popularni naš Kole, legenda i doajen zadarskih cestovnih utrka, u naslijeđe kilometre ostavlja unuku Adrijanu. Njih dvojica, 72-godišnji djed Mladen i unuk Adrijan, prijavljen u juniorskoj kategoriji, istrčali su, i svaki u svom vremenu završili 16. po redu atletsku utrku Cvjetna obala. Adrijan za 47 minuta i 26 sekundi, dok je djed Mladen, u dresu MK „Festina lente“ to odradio u svojim okvirima, za jedan sat, pet minuta i četrdesettri sekunde (1:05:43).