Više od 300 stručnjaka u Zadru; Nužno je značajno povećati i detaljno pratiti tjelesnu spremnost djece i mladih

Djeca i mladi u Hrvatskoj i Europi opasno su neaktivni stoga je nužno povećati i kontinuirano pratiti njihovu tjelesnu aktivnost. S ovime se složilo više od 300 stručnjaka iz cijele Europe koji su se u Zadru okupili na međunarodnom stručnom skupu pod nazivom Praćenje tjelesne spremnosti djece i mladih. Poražavajući podaci govore kako u Europi svako treće dijete ima prekomjernu tjelesnu težinu, a upravo na ovom skupu predstavljena su nova istraživanja i rješenja gorućeg problema koji je usko povezan s manjkom školskih satova tjelesne i zdravstvene kulture.

Veliku pažnju privukla je aktualna tema „Osnovna škola kao cjelodnevna škola“ koja uključuje značajnu reformu školstva. Prof. dr. sc. Josip Burušić, posebni savjetnik za cjelodnevnu školu ministra znanosti i obrazovanja RH, održao je predavanje i otvorio panel raspravu. Predstavio je eksperimentalni program Ministarstva znanosti i obrazovanja koji u rujnu kreće u 63 škole u Republici Hrvatskoj. To je izuzetna prilika da se kineziolozi uključe u praćenje morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti učenika od samog početka osnovnog obrazovanja.

– Upravo na ovom stručnom skupu zajedno raspravljamo nove elemente cjelodnevne škole u kojoj smo učinili značajne promjene kada je u pitanju tjelesna aktivnost djece. Djeca su nedovoljno tjelesno aktivna, imamo epidemijske razmjere prekomjerne tjelesne težine, previše pasivnog vremena provedenog na sjedilački način. Osmislili smo program koji smo integrirali u cjelodnevnu školu, a koji se očituje u povećanju nastave tjelesne i zdravstvene kulture, modernizaciji rada, uvođenju novih programa i testiranju rješenja u kojem će magistri kineziologije izvoditi nastavu. Tu je i niz promjena kojima želimo riješiti postojeće probleme i izazove. Kroz četiri godine pilot projekta testirat će se i sagledati svi elementi što je značajan put prema modernizaciji i osuvremenjivanju hrvatskih škola, rekao je prof. dr. sc. Josip Burušić.

Ovogodišnji Međunarodni stručni skup Praćenje tjelesne spremnosti djece i mladih glavna je tema 31. Međunarodne ljetne škole kineziologa koja se održava do 1. srpnja, a u brojnim predavanjima, radionicama i raznim aktivnostima sudjeluju ugledni domaći i međunarodni stručnjaci prof. dr. sc. Luis Bettencourt Sardinha s Fakulteta kinetike Sveučilišta u Lisabonu, prof.dr.sc. Thomas Skovgaard s Fakulteta zdravstvenih znanosti Sveučilišta južne Danske, prof.dr.sc. Gregor Jurak s Fakulteta za sport Sveučilišta u Ljubljani, prof.dr.sc. Uri Schaefer, predsjednik Međunarodnog vijeća za sportske znanosti i Tjelesnu i zdravstvenu kulturu. Tu su i domaći predavači s Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu doc.dr.sc. Hrvoje Podnar i izv.prof.dr.sc. Maroje Sorić.

– Cilj nam je utvrditi stanje tjelesne spremnosti djece i mladih u Hrvatskoj koje možemo utvrditi jedino na osnovu standardizirane baterije testova koje u Hrvatskoj trenutno nema. Ovdje su predavači koji već dugi niz godina prate tjelesnu spremnost djece u Portugalu, Sloveniji i Danskoj, a od kojih ćemo saznati koje su sve mogućnosti implementacije rezultata tih mjerenja u edukaciju u sportu i zdravstvu. Cilj nam je u što kraćem roku djelotvorno i kontinuirano pratiti tjelesnu spremnost djece i mladih u Hrvatskoj, zaključio je predsjednik Hrvatskog kineziološkog saveza prof. dr. sc. Goran Leko.

Međunarodni stručni skup podržali su brojni državni dužnosnici i stručnjaci među kojima su Neven Šavora, ravnatelj Odjela za istraživanje i unapređenje razvojnih programa i zamjenik glavnog tajnika Hrvatskog olimpijskog odbora, Marjan Jerković, viši savjetnik u Agenciji za odgoj i obrazovanje, Saša Ceraj, predsjednik Hrvatske olimpijske akademije, izaslanik gradonačelnika grada Zadra Joso Nekić, pročelnik upravnog odjela za odgoj i školstvo grada Zadra, Snježana Jurinić, predsjednica Sportske zajednica grada Zadra, Goran Leko, predsjednik Hrvatskog kineziološkog saveza, Mario Baić, dekan Kineziološkog fakulteta Sveučilšta u Zagrebu te brojni drugi.

– Hrvatski sport danas je suočen s nizom izazova, a jedan od njih je nespremnost djece da se bave sportom jer su izloženi raznim vanjskim utjecajima. Djeca se manje bave tjelesnom aktivnošću, manje od 300 tisuća djece u dobi od 11 do 16 godina ulazi u sport. Stoga mislim da je ovo vrlo bitna tema, da se uđe u škole, da se prati tjelesna spremnost djece, da ih se testira. HOO značajno podupire ovaj najstručniji skup kineziološke struke u Hrvatskoj i nadamo se da će ove i buduće teme pomoći hrvatskom sportu da prevlada izazove koji stoje ispred nas, zaključio je Neven Šavora, ravnatelj Odjela za istraživanje i unapređenje razvojnih programa i zamjenik glavnog tajnika Hrvatskog olimpijskog odbora.

31. izdanje Međunarodne ljetne škole kineziologa održava se u organizaciji Hrvatskog kineziološkog saveza, a suorganizatori su Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, Studij Kineziologije – FPMOZ-a Sveučilišta u Mostaru, Agencija za odgoj i obrazovanje RH, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Kineziološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Športska zajednica Grada Zadra, Sportski savez Grada Zagreba, Hrvatski olimpijski odbor, International Association of Sport Kinetics (IASK). Pokrovitelji skupa su Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH, Ministarstvo turizma i sporta RH, akademija odgojno-obrazovnih znanosti Hrvatske, Hrvatski olimpijski odbor, Međunarodno vijeće sportske znanosti i tjelesnog odgoja (ICSSPE) te Međunarodna federacija tjelesne edukacije i sporta FIEPS. Domaćin je Grad Zadar.

Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...