Rudić, županijski vatrogasni zapovjednik: “Iz unutrašnjosti ćemo imati sveukupno 23 vatrogasca, dobivamo i pet autocisterni”
Glavni napor požarne sezone službeno počinje 19. lipnja, nešto kasnije nego prošle godine. Obzirom da, dakle, slijedi najintenzivnije razdoblje u godini kad su u pitanju požari, sve žurne službe apeliraju i na građane da se drže zabrane paljenja vatre na otvorenom prostoru kako bi se spriječilo nastajanje i širenje požara na poljoprivrednim površinama, zaštićenim dijelovima prirode, šumama i šumskim zemljištima, gradskim parkovima, okućnicama i svim ostalim otvorenim prostorima.
Tim povodom gost na radiju Antena Zadar bio je Matej Rudić, županijski vatrogasni zapovjednik koji nam je kazao kako su vatrogasci spremni za nadolazeću sezonu. No, ono što ih muči je nedostatak sezonskih vatrogasaca.
– Što se Zadarske županije tiče, mi smo sve pripreme izvršili. U tijeku je zapošljavanje sezonskih vatrogasaca po vatrogasnim postrojbama. Dakle, oni ih zapošljavaju, ne Vatrogasna zajednica županije već svaki lokalni DVD i svaka lokalna javna vatrogasna postrojba. Nažalost, mi već godinama govorimo da se taj broj smanjuje. Imalo smo nekada 170 sezonskih vatrogasaca pa je to smanjeno na 150, pa na 130 u 2021., u 2022. smo imali 113 i ja ću biti iznimno zadovoljan ako ove godine taj broj bude 100, ako uspijemo dohvatiti broj 100 ili ga uspijemo prebaciti, saznajemo od Rudića.
Razlog tome je, smatra županijski vatrogasni zapovjednik, što se požarna sezona poklapa s turističkom.
– Nažalost, požarna sezona se poklapa s turističkom, sa sve većim razvojem turizma, sve su veća i atraktivnija primanja u turizmu i jednostavno za 5.200 kuna, koliko sezonski vatrogasac dobije, a ako je student dobije nešto više oko 6.500 jer ima manje davanja na plaću. To je zaista mala plaća, pogotovo kad uzmete u obzir da taj posao rade mladi dečki koji na intervenciji mogu dobiti takve posljedice zdravstvene koje će nositi cijeli život i sada da idu riskirati za tu malu plaću… Jednostavno je taj broj iz godine u godinu sve manji, upozorava Rudić.
Kako bi riješili taj problem, vatrogasci primjenjuju dislokacije, odnosno prebacivanje vatrogasaca s kontinenta u obalne županije.
– Mi smo to u pripremama za ovu sezonu pokušali kompenzirati s povećanjem dislokacija vatrogasnih snaga s kontinenta na područje županije. Prošle godine smo imali tri dislokacije, jedna na Božavi koja je već godinama, na Kukljici na otoku Ugljanu i u Posedarju. Ove godine smo uveli dvije dodatne dislokacije, jednu u Zatonu gdje je TN Zaton izašlo ususret Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici jer su pružili besplatan smještaj u mobilnim kućicama za vatrogasce i tu će biti tri vatrogasca i jedno vozilo. Dodatno smo uveli dislokaciju kao popunu Intervencijske vatrogasne postrojbe Zadar. Oni će biti smješteni u hostelu na Boriku i tu će biti smješteno osam vatrogasaca tako da ćemo iz unutrašnjosti imati na dislokaciji sveukupno 23 vatrogasca. Dodatno smo proveli i dislokaciju autocisterni iz Ravnateljstva za robne zalihe te smo zatražili pet cisterni za popunu na posebno požarom ugroženom području tako da će cisternu dobiti vatrogasci u Pagu, Ninu, Jasenicama, Stankovcima i Sv. Filipu i Jakovu, rekao je Rudić u razgovoru za Antenu.