Kako izbjeći negativne posljedice masovnog turizma? Faričić: “Turiste treba uputiti na moguće oblike onečišćenja, možda ih nisu ni svjesni”
Kako zaštićena područja Lijepe naše spasiti od negativnih utjecaja masovnog turizma, tim i drugim srodnim aktualnim pitanjima bavili su se stručnjaci na prvom znanstvenom kolokviju održanom u Nacionalnom parku Kornati, u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Svučilišta u Zadru i Nacionalnog parka Kornati, prenosi HRT.
– Kada vi nešto zaštitite neki prostor, vi ga na neki način brendirate tom zaštitom. On postaje meka za posjetitelje i turiste. Dakle biva izložen turističkoj potražnji, rekao je predsjednik Znanstvenog vijeća za turizam i prostor HAZU, akademik Nikola Bašić.
– I s obzirom da u tim posjetima sudjeluju turisti različite ekološke osviještenosti. Tako da je očito potrebno dosta raditi s različitim dionicima i s lokalnom zajednicom, ali i turistima, kako bi ih se uputilo na moguće oblike onečišćenja, čega oni možda i nisu svjesni, kazao je rektor Sveučilišta u Zadru, dr. sc. Josip Faričić.
Stručnjaci ističu da je u zaštićenim područjima, na udaru masovnog turizma, važno očuvati i kulturni identitet.
– Nužno bi bilo da institucija funkcionira tako da potiče, evo recimo stočarstvo. Srednjovjekovno stočarstvo cijeloga Kornata, kad je bilo 5 tisuća ovaca, funkcioniralo je s 12 pastira i jednim bravarom. Postoji moderna inačica onoga što su nekad bili pastiri to je danas digitalizacija, postoji sustav nadzora, naglasio je umirovljeni profesor Svučilišta u Zadru, dr. sc. Vladimir Skračić.