Danas u Velikoj Britaniji krunidba Charlesa III. i njegove supruge Camille
Charles III. i njegova supruga Camilla bit će biti okrunjeni u londonskoj Westminsterskoj opatiji na svečanoj vjerskoj ceremoniji, u skladu s tradicijom dugom 1000 godina.
Charlesova krunidba bit će kraća od one njegove majke prije sedam desetljeća. Tadašnja ceremonija, inače prvi takav događaj koji se prenosio uživo, trajala je više od tri sata, a ova će biti sat kraća.
Prisustvovat će i predstavnici drugih vjera kako bi se predočila raznolikost suvremene Britanije.
Oko 2300 uzvanika dobilo je pozivnice za ceremoniju u Westminsterskoj opatiji, među njima su članovi kraljevske obitelji i predstavnici iz 203 zemlje, od kojih je oko 100 predsjednika država.
Westminsterska opatija, mjesto krunidbe kralja Charlesa III., iznimno je važno mjesto kraljevskoj obitelji već tisuću godina. Kralj Eduard Ispovjednik sagradio je 1040. kamenu crkvu na mjestu benediktinskog samostana utemeljenog oko 960. godine.
Izgradnja današnje gotičke opatije započela je 1245. godine prema naredbi kralja Henrika III.
Središnja londonska crkva zamišljena je kao mjesto za krunidbe i pokope monarha.
Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman predstavljat će Hrvatsku na današnjoj krunidbi Charlesa III. u Londonu pošto je predsjednik Zoran Milanović od toga odustao zbog kvara na službenom zrakoplovu.
Predsjednik je poželio britanskom kralju Charlesu III.dug život i vladavinu.
– Crk’o Maršal. Pokvario se avion. To se često događa, a ne mogu blokirati cijeli tjedan s obzirom da je to trebao biti protokolarni, revijalni posjet u kojemu sjediš pet sati na jednom mjestu, rekao je jučer Milanović novinarima u Puli.
– Želim kralju dug život i da vlada kao majka. Što znači još 70 godina…,rekao je Milanović.
Operna kuća u Sydneyju neće svijetliti za vrijeme krunidbe zbog uštede
Odluka da se ne osvijetle jedra operne kuće u Sydneyu povodom krunidbe kralja Charlesa mjera je uštede, rekao je danas glasnogovornik državne vlade Novog Južnog Walesa.
Diljem Australije, gdje je kralj Charles šef države, uloga monarhije je kontroverzna. Zemlja je 1999. održala referendum o tome da postane republika, na kojem je 55 posto glasača bilo protiv, dok novije ankete pokazuju različite razine podrške.
Mnoge će javne zgrade i spomenici biti osvijetljeni u kraljevsko ljubičastoj boji danas navečer kako bi obilježili krunidbu, uključujući Zgradu parlamenta u glavnom gradu Canberri, ali Opera u Sydneyju, osvijetljena prošle godine u znak sjećanja na smrt kraljice Elizabete II., neće biti među njima.
– Vlada Novog Južnog Walesa vjeruje da je postigla pravu ravnotežu u pogledu ispunjavanja očekivanja zajednice u vezi s obilježavanjem te prigode, a pritom imajući na umu javne troškove, rekao je glasnogovornik vlade.
Sutra će proslave u zgradi parlamenta uključivati australsko vojno osoblje koje će ispaliti plotun iz 21 vatrenog oružja i prolet australskih zračnih snaga.
Premijer Anthony Albanese, koji je u Londonu na krunidbi, rekao je da će položiti prisegu na vjernost kralju Charlesu na ceremoniji, unatoč tome što je republikanac.
– Želim vidjeti Australca kao šefa australske države… To ne znači da ne možete imati poštovanja prema instituciji, a to je sustav vlasti koji imamo, rekao je jučer Albanese državnoj televiziji ABC.
Uz Australiju, kralj Charles je šef države na Novom Zelandu i 12 drugih regija Commonwealtha izvan Ujedinjenog Kraljevstva, iako je uloga uglavnom ceremonijalna, javlja HRT.