Cijeli Pag je jedna velika slana soba: “Želimo brendirati buru, ona djeluje na zdravlje”

Otok Pag ima u prosjeku 1600 vjetrovitih sati godišnje. Puše ovdje dakako, različita ruža vjetrova, no bura je ta koja otoku donosi poseban pečat okusa mora i soli.

Sve to potaknulo je Kristinu Alaburić, predsjednicu paške Udruge Kissa da pokrene projekt “Bura”.

– Vježbali smo u slanoj sobi u Zadru, i vježbali smo na paškom mostu, i vidjeli smo u biti kalav učinak ima haloterapija ili aerosol u zraku za vrijeme vježbanja. Definitivno je benefit vježbati na otvorenom, a u biti mi imamo 365 dana slanu sobu na otoku. Zato što je aerosol u zraku na otoku jednak kao slana soba, tvrdi Kristina za HRT.

Sve blagodati bure i otoka Paga, kao velike slane sobe, objedinjuje projekt bura, od gastronomije, do sportskih aktivnosti.

– Znamo da je otok Pag Mjesečev otok, Mjesečev otok je upravo zato što puše upravo ta naša bura, donosi posolicu i nemamo tu bujnu vegetaciju i upravo u tome i je taj čar. Što se tiče “outdoor” turizma u tom dijelu smo već dosta toga napravili, a sad idemo uz pomoć svih ovih sudionika, u turizmu, u brendiranje ovog dijela, jer smatramo da turizam koji bi zahtijevao cijelu godinu, mora sadržavati upravo tu suradnju, govori za HRT Vesna Karavanić, direktorica TZ Grada Paga.

Bura djeluje i na zdravlje.

– Mi buru, kao poznatu pojavu želimo brendirati na otoku Pagu, da nam bura pomogne produžiti turističku sezonu na otoku Pagu. Znamo da se jako dobro osjećamo kada bura puše, razlog tome je upravo posolica koju bura nosi, jer ta posolica utječe i na ljudsko raspoloženje, i na koncentraciju dodaje Ana Žunić, predsjednica Udruge “Volim Vlašići”.

Morska sol sadrži natrij, kalij, magnezij, kalcij, jod, selen, cink i brojne druge elemente.

– Mi tu slanu sobu imamo tako reć svakodnevno, na otvorenom i sad je samo moment da se to što bolje prezentira i ukaže na dobrobit bure odnosno aerosoli koja djeluje na zdravlje, nastavlja Vidas.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...