Završio projekt CUKAR 5.0: “Imati šećernu bolest, imati dijete sa šećernom bolešću je problem cijele obitelji”

Završnom konferencijom danas je i službeno završen projekt CUKAR 5.0 čiji je nositelj bila zadarska Udruga Cukrići. Svi ciljevi i aktivnosti ovog projekta, a bilo ih je jako puno u proteklih godinu dana, posredno su ili direktno upućeni poboljšanju kvalitete života djece i osoba s dijabetesom.

Projekt CUKAR 5.0, ukupne vrijednosti 467.320,80 HRK sufinancirala je EU iz ESF-a u ukupnom iznosu od 397.222,68 HRK u okviru Poziva ”Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“. Nositelj projekta je Udruga djece oboljele od dijabetesa i njihovih roditelja Cukrići – Zadar, a partneri su Grad Zadar i Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića, Zadar.

Kroz projekt održane su brojne edukacije, radionice, predavanja i tribine. Također, korisnici su imali na raspolaganju savjetodavnu i psihološku pomoć, grupnu i individualnu terapiju. Osmišljen je i proveden program za samopomoć i podršku ranjivim skupinama kroz sport simpatičnog naziva “Žveljarin”. Izrađen je i prehrambeni priručnik za usvajanje zdravih prehrambenih navika te aplikacija za samopomoć i podršku ranjivim skupinama Cukar SOS-SMS.

U ime Udruge, na završnoj se konferenciji, održanoj u Gradskoj knjižnici Zadar, obratila predsjednica Doris Bajlo:

– Kada imate priliku da uz pomoć jednog projekta poboljšate svakodnevnicu svojih prijatelja, članova udruge čiji ste predstavnik, poboljšate svakodnevnicu ljudi iz svoje zajednice, ali i šire, zgrabite tu priliku i iskoristite sve mjerne jedinice kojima se ta prilika može mjeriti. Zahvalni ste na pruženoj podršci, uporni i dosljedni, a ujedno i prestrašeni zbog visokih standarda koji ste si sami postavili. Cukriću su kroz projekt 5.0, a u suradnji s partnerima Gradom Zadrom i Poljoprivrednom, prehrambenom i veterinarskom školom Stanka Ožanića ujednačili razvoj civilnog društva, ojačali kapacitete OCD-a, za provođenje aktivnosti u zajednici, osnažili svijest građana o šećernoj bolesti te osigurali bolju kvalitetu života članovima udruge. 

– Čestitam prije svega na dobro pripremljenom i ciljanom projektu koji omogućuje edukacije i radionice, grupne podrške i individualna savjetovanja, podršku kroz sportske aktivnosti… Ovaj projekt rezultirao je nizom konkretnih mjera kao što su individualne terapije, program za samopomoć, prehrambeni priručnik, aplikacija za samopomoć. Tu je i čitav niz aktivnosti usmjerenih prema stručnoj edukaciji javnih i stručnih službi, nastavnika i učitelja. Posebno je vrijedno u ovom projektu jačanje znanja o dijabetesu u zajednici. Ovaj projekt donosi i veću informiranost građana  kako pomoći oboljeloj osobi, kako prepoznati simptome, koji su načini liječenja te zašto je važno rano otkrivanje bolesti u sprječavanju razvoja kroničnih komplikacija. Isto tako podiže svijest o važnosti prilagodbe prehrane i ulozi tjelesne aktivnosti u svrhu prevencije. Sve su ovo razlozi zbog kojih nije potrebno isticati novčanu vrijednost projekta jer su rezultati materijalno nebrojivi, kazao je tom prigodom zadarski gradonačelnik Branko Dukić.

Također je napomenuo kako je Grad Zadar prepoznao u ciljevima Europske unije mogućnost za razvoj društvene inkluzije i stručnu potporu za više ranjivih skupina naših sugrađana poput ovog koji financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i zahvalio se svima koji su omogućili i proveli ovaj projekt.

– Projekt Cukar primjer je suradnje javne uprave s udrugama građana i najbolji poticaj za buduće projekte kojima ćemo zajedno jačati kapacitete organizacija civilnog društva, dodao je.

U projektu je sudjelovala zadarska liječnica specijalistica školske i sveučilišne medicine mr. sc. Polona Bencun Gumzej.

– Imati šećernu bolest, imati dijete sa šećernom bolešću je problem cijele obitelji. Dakle, to je jedna vrsta male traume za cijelu obitelj gdje se cijela obitelj zapravo mora adaptirati na novi ritam, i dijete se mora adaptirati, tinejdžer se mora adaptirati, ali i cijela obitelj i cijela zajednica. Mislim da je poprilično zajednica nesvjesna koliko neke stvari utječu. Kroz rad s djecom vidjela sam koliko zapravo profesori u školama budu nesvjesni da hipo i hiper stanje utječu na znanje djeteta i da ako ti dijete kaže da mu pada cukar, a ti kažeš “Možeš ti to”, da zapravo radiš djetetu medvjeđu uslugu. To sam kroz ove radionice otvorenog tipa jako često čula, nerazumijevanje odraslih, ali i druge djece. Još u srednjoj školi tako-tako, ali u osnovnoj školi suštinsko nerazumijevanje odraslih kako je to imati tu bolest, istaknula je Bencun Gumzej.

U sklopu projekta izrađen je i Prehrambeni priručnik za samopomoć i podršku ranjivim skupinama. To je zanimljiv i zdrav vodič koji će spriječiti posezanje za nezdravom hranom, sadrži recepte za obroke koje djeca mogu i sama pripremati. Obroci su grupirani po godišnjim dobima jer se za prišremu jela uvijek preporučuje koristiti sezonske namirnice. Autorice priručnika su Matea Ivanac, Matilda Sindičić i Nita Šarić koja je ujedno i približila novi priručnik.

– Započeli smo pripremu na način da smo zamolili članove Udruge da nam najprije napišu svoje dnevnike prehrane, kako izgledaju njihovi obroci kroz tjedan dana pa da vidimo kako se hrane. Bilo je zanimljivo vidjeti kako se oni hrane i tu smo našli načina kako da im pomognemo da oni u svoju prehranu uvrste raznolike namirnice jer pored tjelesne aktivnosti, prehrana je stvarno izrazito važna za zdravlje generalno populacije, ne samo osoba oboljelih od dijabetesa. Recepti su podijeljeni po godišnjim dobima. Sad su, na primjer, prisutne šparoge pa je vrlo korisno njih uključiti u prehranu. Cilj je da prehrana bude raznolika, umjerena i uravnotežena i mislim da smo kroz više od 30 stranica stvarno uspjeli uključiti veliki broj namirnica, kazala je.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...