Sud po drugi put odbio tužbu; Otac iz Zadra čiji je sin raskomadao vlastitu mamu i baku tereti policiju za nepostupanje

Prije nekoliko dana navršilo se točno deset godina od kada je Lovre Mesnić, tada 20-godišnjak, u Zadru ubio svoju majku i baku. Masakrirao ih je i na kraju raskomadao njihova tijela. Bio je to jedan od brutalnijih zločina koji su potresli hrvatsku javnost.

Mladić je ubojstva počinio u stanju duševne poremećenosti, odnosno paranoidne shizofrenije. Zbog toga je smješten na liječenje. Njegov otac, Mario Mesnić, od tada pokušava dokazati da se ova krvava tragedija u kojoj je ostao bez supruge i majke nije smjela dogoditi. Odgovornom smatra državu.

Telegram doznaje detalje njegove višegodišnje pravne borbe.

Tražio je intervenciju

Tragedija se, smatra Mesnić, ne bi dogodila da je policija dan ranije dovela Lovru iz kuće. Naime, otac ih je zvao zbog čudnog sinovog ponašanja. Tražio je intervenciju, 28. ožujka 2013. u večernjim satima jer je Lovre bio pod utjecajem marihuane i radio je nered po kući. U jednom trenutku bacio je stolicu prema majci.

Iako pravila postupanja u slučajevima obiteljskog nasilja kažu da policija mora spriječiti daljnje nasilje, odnosno zaštititi žrtvu, ovdje se to nije dogodilo. Lovrinom tati policajci koji su došli do njegove kuće olako su uzvratili: ‘Pa gdje bismo došli kada bismo intervenirali zbog svakog narkomana u Zadru’. Kasnije će se na sudu pravdati da nisu imali razloga postupati prema Lovri jer je u tom trenutku mirno spavao u kuću.

Osim toga, objašnjavali su, nisu imali podataka o njegovoj konzumaciji droge. Svega jednom, prije puno godina, bio je evidentiran zbog konzumiranja marihuane. To im, naveli su odgovoru na tužbu, nije bilo dovoljno na bilo što te večeri poduzmu.

Masakr u kući i branjenje šutnjom

Ono što je idući dan uslijedilo šokiralo je javnost. Mladić je doslovno raskomadao svoju majku i baku. Nakon toga uzeo je susjedov automobil, bacio krvavu odjeću, otišao kod prijatelja gdje se otuširao i obukao njegovu čistu odjeću. Zatim je s drugim prijateljem popio kavu u kafiću na zadarskoj rivi te mu ispričao što je učinio.

Nakon što je uhićen odlučio je braniti se šutnjom. Optužnicom su mu na teret bila stavljena dva teška ubojstva. Majku je, prema tvrdnjama tužiteljstva, odlučio ubiti jer je prema njoj osjećao netrpeljivost. Nakon što je lišio života i nju i baku išarao je zidove kuće. Na jednom je napisao ‘Pakao’.

Vještaci su utvrdili da u trenutku ubojstva nije bio pod utjecajem jakih droga, ni pod utjecajem alkohola. Ipak, utvrđeno je da zbog psihičkog stanja u kojem se nalazio nije bio uračunljiv. Zbog toga mu se sudilo iza zatvorenih vrata, a odlukom suda smješten je na psihijatrijsko liječenje.

Svega toga, smatra njegov otac, ne bi bilo da ga je policija dan ranije odvela k liječniku ili privela zbog obiteljskog nasilja. Čak je i vještakinja Arlena Sabljar na sudu ustvrdila da bi, pod uvjetom da je Lovre Mesnić tog 28. ožujka 2013. bio odveden na pregled, liječnik psihijatar utvrdio da je psihotičan.

“Da je bilo procijenjeno da predstavlja opasnost za okolinu, bio bi prisilno zadržan”, navela je vještakinja.

Kaznena prijava protiv policije

Zbog propusta policije Lovrin otac podnio je i kaznenu prijavu protiv zaposlenika Policijske uprave zadarske, no državno odvjetništvo još ranije ju je odbacilo.

Utvrdili su, potvrdila je za Telegram Mesnićeva odvjetnica Lidija Horvat, da je u ovom slučaju prekršen pravilnik o postupanju u slučajevima obiteljskog nasilja, no ipak nisu nastavili postupak protiv policajaca. “Iz našeg Kaznenog zakona izbačeno je kazneno djelo ‘nesavjesnog rada u službi’, a državno odvjetništvo zaključilo je kako nema drugog kaznenog djela za koje bi moglo prijaviti te policajce”, objasnila je za Telegram odvjetnica Horvat.

U ime Marija Mesnića odvjetnica Horvat podnijela je tužbu protiv Republike Hrvatske. Traži da mu država plati 600.000 kuna, odnosno nešto manje od 80 tisuća eura zbog protuzakonitog postupka policije koja nije odvela Lovru iz kuće nakon što ih je pozvao na intervenciju.

Benkovački sud odbio tužbu 

Benkovački sud ovaj je tjedan po drugi puta odbio Mesnićevu tužbu. Smatraju da policajci doista nisu imali dovoljno informacija na osnovu kojih bi zaključili da je Lovro Mesnić predstavljao opasnost za svoju obitelj.

“Kada bi se pošlo od pretpostavke da se za svaki ovakav eksces počinjen pod utjecajem lakih droga i alkohola počinitelje treba privoditi na psihijatrijsko promatranje, što implicira Mario Mesnić, to bi bilo nemoguće zbog kapaciteta zdravstvenog sustava. Osim toga, to je nespojivo s temeljnim ljudskim pravima i društvenim ustrojem. Cijeli pravni i društveni sustav počiva na odgovornosti svakog pojedinca za svoje postupke.

Ako bi se za bilo kakav eksces počinitelje medicinski tretiralo to bi značilo potpunu negaciju ljudske volje i odgovornosti, te zapravo predstavljalo jednu društvenu distopiju, za koju je bolje da samo ostane tema filmskih i književnih klasika. Takvo postupanje je u potpunosti suprotno načelima demokratskog društva i zakona”, napisao je sudac Igor Berghaus. Drugim riječima, smatra da policija ne treba baš svaki puta intervenirati, kao što nije intervenirala ni u slučaju Lovre Mesnića.

Zatim je sudac naveo da policijski službenici uvijek moraju primijeniti policijsku ovlast kojom se u najmanjoj mjeri zadire u slobode i prava čovjeka, a postiže svrha obavljanja policijskog posla.

“Odvoženje i zadržavanje pijanog ili drogiranog izgrednika protiv javnog reda i mira u psihijatarsku ustanovu sigurno ne potpada pod tu zakonsku odredbu”, zaključio je sudac.

Na ovu presudu Mesnić ima pravo žalbe višem sudu.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...