Psiholog tvrdi: Proljetno čišćenje može nas učiniti sretnijima i produktivnijima
Proljetno čišćenje je stoljećima star koncept, a čini se da može značiti više od pukog rasterećenog i organiziranijeg doma. Ispostavilo se da čišćenje potencijalno može dovesti do sreće i povećane produktivnosti.
– Neuredna okolina može zatrpati um. To može biti pokazatelj stanja osobe, kaže psiholog Michael Messina.
Život u neurednom prostoru može smanjiti samopouzdanje i uzrokovati tjeskobu, tvrdi psiholog, dok čista kuća može imati pozitivne učinke na naše mentalno zdravlje. Tri načina na koja proljetno čišćenje može povećati sreću i produktivnost navodimo u nastavku.
Poboljšava raspoloženje
– Sam čin čišćenja može biti nagrađujući i ohrabrujući već time što možete vidjeti da je zadatak uspješno obavljen. To vas može učiniti motiviranima i sretnima, ističe Messina.
Proljetno čišćenje je i tjelovježba. Iako po intenzitetu nije poput vrsta vježbi koje bismo trebali izvoditi na dnevnoj bazi, uključuje fizičko kretanje.
– Kada vučete usisivač, podižete kutije i premještate ih, u to je uključeno kretanje. O tome ne razmišljate kao o tjelovježbi, ali čišćenje to zapravo jest, dodaje.
Istraživanja pokazuju da je veća tjelesna aktivnost povezana s većim zadovoljstvom životom i više sreće. Osim toga, kada svoj dom smatrate toplim i gostoljubivim, veća je vjerojatnost da ćete pozvati goste, što vašem životu dodaje društvenu komponentu koja također može povećati sreću, tvrdi Messina.
“Ne želite imati ljude u svojoj kući ako živite u neredu, a to vas može izolirati od onih s kojima volite provoditi vrijeme”, pojasnio je.
Poboljšava fokus
Ne možete se usredotočiti dok radite od kuće? Prema Messini, stanje vašeg okruženja privlači svu vašu pozornost. Ako ste u pretrpanom prostoru, nećete se moći usredotočiti na stvari koje su važne.
– Bit će vam teško usredotočiti se na posao i bit ćete manje produktivni, govori.
S druge strane, čist prostor omogućit će vam da razmišljate jasnije, napredujete, bolje organizirate svoj dan i imate bolji osjećaj kontrole nad svojim okruženjem.
Smanjuje simptome tjeskobe i depresije
– Kada ljudi pate od teške depresije, teško im je uključiti se u kognitivni dio terapije. Moramo početi s bihevioralnim dijelom. To u osnovni pokreće ljude i naziva se aktivacija ponašanja. Mali zadaci poput organiziranja ormarića ili pospremanja sobe sjajni su primjeri bihevioralne aktivacije, ističe Messina.
S obzirom na sve ove dobrobiti za vaše mentalno zdravlje, Messina podržava proljetno čišćenje, posebno zato što će fizička aktivnost koja je uključena u to biti vrlo korisna za tjeskobu, depresiju i san osobe, prenosi Index.