Inćuni veći od srdela; Ribar iz Kali predlaže lovostaj po regijama, prodavačica iz Zadra kaže: “Već par godina je malo manja”

Zbog veličine sitne plave ribe uzbuna na ribarnicama gdje je svakodnevno i manjka jer se šalje u tunogojilišta. Rješenje bi mogao biti svibanjski lovostaj – jer inćun i srdela vrste su koje su u prelovu.

“Srdela je eto zadnjih par godina malo manja, ali isto prolazi. Evo danas, na primjer, nije loša. Može i za gradele, može i za pofrigati. Ljudi kupuju”, kazala je za RTL trgovkinja ribom iz Zadra Sandra Miočić.

U vrijeme mriješćenja veći inćuni iz hladnijeg i dubljeg mora dolaze bliže obali, u zonu izlova, pojašnjaju nam sa splitskog Instituta koji proučava ove dvije plave ribe. Zato su i inćuni veći od srdela.

“Naše procjene stanja inćuna i srdele pokazuju da su obje vrste u prelovu. Doduše, inćun je u relativno boljoj situaciji nego što je srdela. Što se tiče bio mase, ona se malo oporavila u zadnje vrijeme, ali je ribolovna smrtnost, odnosno riblovni napor još uvijek veliki, on je u tipičnom prelovu”, govori zamjenik ravnateljice Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu Nedo Vrgoč.

Vlasnik plivarice ovih dana lovi i srdele i inćune, a u svibnju im je lovostaj. Predlaže lovostaj po regijama.

“Nama tu u Dalmaciji bi bilo interesantnije da lovimo peti misec, kad je inćun veliki, a da stanemo u osmi misec jer je onda stvarno mali moćun i šteta ga je ubijati, a mora se živiti, mora se vaditi. A recimo Istrijanima i Riječanima, njima bi više pasalo osmi misec, a peti da stanu”, kazao je ribar iz Kali Dragan Kolega.

Dobra vijest je da su u koćarskom ribolovu restriktivne mjere, ali i smanjen izlov u doba covida rezultirali oporavkom oslića, škampi, kozica, trlja blatarica i listova.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...