Završen Caritasov projekt “Suzbijanje siromaštva u Zadarskoj nadbiskupiji” kojim je bilo obuhvaćeno oko 2.000 korisnika

Završetak četvrte faze provođenja projekta Suzbijanje siromaštva u Zadarskoj županiji podjelom hrane i osnovne materijalne pomoći – faza IV bio je tema današnje konferencije za predstavnike medija Caritasa Zadarske nadbiskupje.

Na njoj su predstavljeni svi učinci projekta kojeg zadarski Caritas uspješno provodi od 2016. godine, najavio je to don Dario Matak, ravnatelj Caritasa Zadarske nadbiskupije.

Naime, projekt je odabran za financiranje u sklopu otvorenog poziva “Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći najpotrcbitijim osobama podjelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći – faza IV” kojeg je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike objavilo u prosincu 2021. Caritasov projekt je uspješno prošao sve faze ocjenjivanja te je provedba počela 25.  ožujka 2022. godine potpisivanjem Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije 2014.-2020. Posredničko tijelo je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a planirano trajanje projektaje godinu dana te njegova provedba završava 24. ožujka 2023. godine.

Danijela Stipanić Graf, voditeljica projekta, pojasnila je kako je vrijednost projekta Caritasa Zadarske nadbiskupije je 4.105.476,00 kn. Od tog iznosa 3.549.436,00 kn se odnosi na Materijalnu deprivaciju tipa 1 (MDI) – ili nedostatak hrane, 449.790,00 kn na Materijalnu deprivaciju tipa 2 (MD2) ili osnovnu materijalnu pomoć te 106.250,00 kuna Tehničku pomoć.

Projekt se financira u 100%-tnom iznosu. Inače, bespovratna sredstva potječu iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije, dodatnih sredstava koja su dostupna za FEAD iz Pomoći za oporavak kohezije i teritorija Europe (REACT -EU). Kako su naveli na presici, ovim je projektom bilo obuhvaćeno oko 2.000 ljudi.

– Sredstvima odobrenim kroz MD1 osigurani su paketi hrane koji su korisnicima dijeljeni u Socijalnoj samoposluzi sv. Frane te gotovi obroci koji su pripremani u Pučkoj kuhinji sv. Vinko Paulski u Zadru te Pučkoj kuhinji sv. Ante u Benkovcu. Također, za sve osobe koje nisu bile u mogućnosti osobno preuzeti pakete s hranom ili gotova jela, osigurana su sredstva za dostavu u njihove domove. Gotove obroke svakodnevno je primalo 300 osoba, dok je još 300 obitelji, ili oko 1.700 osoba, jednom mjesečno primalo pakete hrane. Ciljanu skupinu čine samci i obitelji koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva. Radi se, dakle, o višečlanim obiteljima, samohranim roditeljima, umirovljenicima bez podrške obitelji, samcima čiji mjesečni prihodi nisu dostatni za podmirenje svih potreba i obveza. Jedan dio njih je nezaposlen, a pomoć koju primaju nije dostatna za sve mjesečne potrebe. Dio ciljane skupine čine i zaposlene osobe koje za svoj rad ne primaju plaću, plaću primaju neredovito ili je ona nedostatna za uzdržavanje obitelji. Mirovine umirovljenika često su toliko niske da jedva pokrivaju režije pa se umirovljenici, ukoliko nemaju podršku ostatka obitelji, moraju snalaziti za porkivanje troškova hrane, kao i ostale troškove. Pri odabiru ciljane skupine prioritet se daje onim osobama koje nisu obuhvaćene drugim oblicima socijalne pomoći, a žive u teškim uvjetima, navela je Stipanić Graf.

Sredstvima odobrenim kroz MD2 osiguran i su paketi pelena i vlažnih maramica, školske torbe, školski pribor, sportska oprema (koja uključuje odjeću iobuću za nastavu tjelesne kulture) te higijenski proizvodi kao što su četkice i pasta za zube, gelovi za tuširanje, šampon za kosu, sapuni, pribor za brijanje, deterdženti i sl. Sve ovo dijeljene je putem Socijalne samoposluge te je također bila moguća dostava za one korisnike koji nisu mogli osobno doći po pakete.

– Paketi pelena dijele se za 50 obitelji s malom djecom, 100 školske djece primilo je školske torbe, školski pribor i sportsku opremu, dok 60 obitelji koje broje oko 320 članova prima pakete higijene, saznajemo od voditeljice projekta.

Sredstvima osiguranim kroz Tehničku pomoć nabavljena je zaštitna oprema, zatim 100 jelonoša te dvije profesionalne perilice posuđa.

– Planiranje popratnih mjera bio je jedan od uvjeta da projekt bude odobren za financiranje. Kako bi se utjecalo na suzbijanje siromaštva, osim podjele same pomoći čime se utječe na suzbijanje posljedica siromaštva, potrebno je potražiti uzroke samog siromaštva te na njih pokušati djelovati. Angažirane su, stoga, socijalna radnica i financijska savjetnica koje su individualnim pristupom sa svakim korisnikom pokušale djelovati na rješavanju problema. Za naše korisnike organizirani su grupni ili individualni savjetodavni susret. Kod provedbe popratne mjere u okviru MD2 naglasak je i u ovoj četvrtoj fazi stavljen na obrazovanje. Stoga za učenike viših razreda osnovne škole organiziramo edukativni izlet, kazala je.

Obzirom da je projekt došao u četvrtu fazu, odnosno praktički je gotov, osvrnula se i na projekte iz prethodne tri faze.

– Dakle, kroz ukupno četiri faze objavljenih poziva za financiranje projekata sredstvima Fonda europske pomoći za najpotrebitije Caritas Zadarske nadbiskupije je jedan od samo tri organizacije koje su projekte provodile u sve četiri faze. U te četiri faze korisnicima smo osigurali pomoć u hrani i materijalnu pomoć te smo koristili sredstva za tehničku pomoć. Ukupna vrijednost sva četiri ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava je 16.761 .647,02 kn. Podijelili smo ukupno 407.910 gotovih obroka i 12.375 paketa hrane. Kroz materijalnu deprivaciju tipa 2 podjelili smo pakete pelena i vlažnih maramica za 354 obitelji s malom djecom. Osigurali smo 258 kompleta školskih knjiga u vrijeme kada one nisu bile besplatne za sve osnovnoškolce. Također, za djecu školskog uzrasta osigurali smo 440 školskih torbi, 458 kompleta školskog pribora i 412 kompleta sportske opreme. Podijelili smo i 940 paketa higijenskih proizvoda. U prve dvije faze osigurali smo 278 kompleta kuhinjske opreme i 412 kompleta tekstila za domaćinstvo, a samo u prvoj fazi bilo je prihvatljivo nabaviti bezreceptne lijekove za 60 korisnika. Koristeći dostupna sredstva tehničke pomoći nabavili smo prijenosna računala, tablete, fritezu, jelonoše, zamrzivač, profesionalne perilice  za posuđe, dostavna vozilo, informirala nas je Stefanić Graf.

Pred Republikom Hrvatskom je novo sedmogodišnje razdoblje u korištenju EU sredstava. FEAD kao zaseban fond više neće egzistirati, ali prema Programu Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027. Materijalna deprivacija kao jedan od definiranjh prioriteta financirat će se kroz Europski socijalni fond plus.

– Mi u Caritasu spremno isčekujemo objavu novog poziva iz ESF + kako bismo osigurali pomoć osobama u potrebi, najavila je.

Inače, ovim projektom nisu obuhvaćeni svi korisnici usluga koje pruža Caritas Zadarske nadbiskupije jer je njih puno više. U projekt nisu mogli biti uključeni korisnici iz Ukrajine, ali Caritas i za njih mora osigurati te mjesečne pakete, a neko vrijeme su im čak davali i gotove pakete, naglasila je Mirjana Tadić, voditeljica zadarskog Caritasa.

Feed me
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...