Je li svijet spreman za neku novu pandemiju?
Prošle su tri godine od početka pandemije COVID-19, a još ne postoji univerzalan odgovor kako što bolje spriječiti širenje novih virusa.
Sljedeći trenutno nepoznati virus koji bi mogao izazvati pandemiju Svjetska zdravstvena organizacija naziva “bolest X”. Mogao bi se razlikovati od korone, što znači da bi zahtijevao i drugačije epidemiološke mjere.
Javnozdravstveni radnici ponekad sudjeluju u simulacijama u kojima se od njih traži da donesu odluke na temelju ograničenih informacija o bolesti X, kao što bi to trebali učiniti u slučaju izbijanja prave pandemije.
Upravo oni svojim savjetima vladajućima određuju kako će u tim trenucima izgledati životi običnih građana. Za NYT neki od njih odgovorili su treba li na osnovu informacija koje su im prezentirane uvesti obavezno nošenje maski, zatvoriti škole i sl. Njihovi odgovori uvelike se razlikuju.
Trebaju li se zatvoriti škole?
“Da, ali samo nakratko. Dugotrajno zatvaranje škola tijekom pandemije Covida-19 uzrokovalo je značajnu štetu koje će se vjerojatno osjećati desetljećima”, rekao je dr. Jay Varma, bivši savjetnik za Covid-19 gradonačelnika New Yorka Billa de Blasia.
“Ne, barem ne odmah. Odluka o zatvaranju škola mora se temeljiti na trenutno najboljem razumijevanju rizika i koristi”, odgovorio je dr. Tom Frieden, bivši ravnatelj američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti
Trebaju li maske biti obavezne?
“Da, ta mjera pomaže. Virus se najvjerojatnije već neotkriveno širi u našoj zajednici”, zaključila je dr. Nicole Lurie, bivša pomoćnica tajnika u američkom Ministarstvu zdravstva.
“Ne, još nije vrijeme. Postoje i druge učinkovite intervencije na koje se prvo treba usredotočiti”, proturiječi joj dr. Anders Tegnell, bivši državni epidemiolog u Švedskoj.
Treba li uvesti zabranu međunarodnih putovanja?
“Da, ako se naprave kako treba, zabrane putovanja mogu biti učinkovit javnozdravstveni alat”, poručio je dr. Jerome Adams, američki liječnik.
“Ne, učinak će biti slab. Zabrane putovanja rijetko su zaustavile širenje novih patogena”, rekla je dr. Jennifer B. Nuzzo, ravnateljica Centra za pandemiju na Sveučilištu Brown School of Public Health.
Ako sigurno i učinkovito cjepivo postane dostupno, treba li biti obavezno?
“Vjerojatno. Iako su nepopularne, takve naredbe mogu biti od pomoći u pandemiji”, odgovorila je Wendy Parmet, ravnateljica Centra za zdravstvenu politiku i pravo na Northeasternu.
“Ne bez izuzetaka. Takve naredbe djeluju, ali dolaze s nuspojavama”, poručio je dr. Saad Omer, direktor Yale instituta za globalno zdravlje, prenosi Dnevnik.hr.