U Hrvatskoj danas snimljen crni labud, u zadnjih 50 godina se rijetko pojavljuju u Europi

Prilikom obilaska terena u Lonjskom polju jedan je šumar iz šumarije Sunja u blizini Siska slučajno naletio na vrlo rijetku pticu, crnog labuda.

Crni se labud infiltrirao među bijele i zajedno su uživali na suncu u jezeru pored šume. Slike su objavili na Facebooku Hrvatskih šuma i objasnili kako je do susreta došlo i koliko je rijedak crni labud.

– Obilaskom terena revirnik Drago Domazetović iz šumarije Sunja, revir GJ Lonja, među mnoštvom bijelih labudova u bezbrižnom uživanju na suncem okupanom jezeru uz obližnju šumu, uočio je i neobičnu crnu pojavu. Dolaskom stručnjaka utvrđeno je da se radi o crnom labudu, pišu u objavi i zatim nastavljaju.

– Crni labudovi inače žive u Australiji, a u kod nas ih ima u zoološkim vrtovima i ovo je jedan od rijetkih nalaza za Hrvatsku u zadnjih 50 godina. Crni labud je u opisu rijetka vrsta za Hrvatsku i za Europu. Odakle god je došao, nadamo se da će ga novo društvo s veseljem prihvatiti, naveli su na Facebooku.

Inače, crni labud je velika vodena ptica koja je uglavnom rasprostranjena u području jugoistočne i jugozapadne Australije. Mogu živjeti u grupama od više stotina ili čak tisuća jedinki, stoji na Wikipediji.

Crni labudovi uglavnom imaju crno perje, s crtama bijelih pera na krajevima krila koja se nekad mogu primijetiti kada miruju. Kljun je jarko crven, s tamnim rubom i vrhom, a noge i stopala su sivo-crna. Mužjaci su neznatno veći od ženki, dok je mladunčad sivo-smeđa s perjem tamnijih rubova.

Odrasli crni labud može narasti od 1.1 do 1.4 metra, a može imati masu od šest od devet kilograma. Raspon krila u letu može iznositi od 1.6 do dva metra.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...