Svjetski je dan bolesnika, zadarski primarijus Jamnicki Dojmi: “Moramo čuvati dostojanstvo bolesnika, on je važniji od svoje bolesti”
Svjetski dana bolesnika utemeljio je 13. svibnja 1992. g., sveti otac Ivan Pavao II, nakon što mu je dijagnosticirana Parkinsonova bolest. Kao datum globalnog obilježavanja dana bolesnika određen je 11. veljače, na dan svetkovine Majke Božje Lurdske (podsjetimo se na čudesna ozdravljenja koja su se dogodila u glasovitom marijanskom svetištu u Lourdesu).
Bolest kao stigma. Empatija i aktivno sudjelovanje
Unatoč velikom napretku moderne medicine, posebice na tehničkoj i profilaktičko-terapijskoj razini, kao i golemoj, brzoj mogućnosti educiranja putem javnih medija i raznih internetskih portala i platformi, što je današnjem čovjeku uvelike olakšalo i omogućilo pravodobno informiranje o svim vrstama bolesti, bolesnik je i danas, posebice kod nekih nozoloških entiteta (bolesti), još uvijek nerijetko pod udarom stigme (sjetimo se samo pojave side, koju je jedan njujorški novinar, netom se pojavila (1980.), nazvao „pederskom kugom“). Prednost internetskih mreža nažalost, ponekad podliježe (nenamjerno ili namjerno) krivim interpretacijama te, zapravo dezinformiraju korisnike kojima je potrebna točna informacija, sigurne činjenice o stanovitim bolestima i patološkim stanjima. I, jednako tako, o mjerama koje treba poduzeti da bi se patnja izazvana bolešću ublažila ili uspješno otklonila. Jedan od krucijalnih ciljeva Svjetskog dana bolesnika jest podizanje svijesti o poštivanju prava pacijenata, humanosti i susljednoj empatiji, koja je pacijentima nužna ne manje od prave zdravstvene skrbi i učinkovitoga liječenja. Nijedan se bolesnik, naime, bez obzira na okolnosti koje su uzrokovale razvoj bolesti ni u jednom trenutku, ne bi trebao osjećati odbačenim ili zanemarenim, a posebice ne i krivim za svoju bolest. Bilo bi poželjno da se što veći broj ljudi u Republici Hrvatskoj upozna s pravima pacijenata koja su definirana i propisana „Zakonom o zaštiti prava pacijenata“ (NN 169/04, 37/08). Obilježavanjem Svjetskog dana bolesnika ujedno se izražava i zahvalnost svim zdravstvenim djelatnicima i pojedinačnim osobama, laicima, koji skrbe za bolesne i svojim trudom i humanošću doprinose boljitku svakoga pacijenta. Citirao bih ovdje neke lucidno izrečene misli pape Frane, što ih je „coram publico“ uputio povodom Svjetskog dana bolesnika 2022. godine:
„Sve to nas, međutim, ne smije natjerati da zaboravimo osobnost i jedinstvenost svakog pacijenta, s njegovim dostojanstvom i njegovim slabostima. Bolesnik je uvijek važniji od svoje bolesti i zato se nijedan terapijski pristup ne može odvojiti od slušanja pacijenta, njegove povijesti, njegovih tjeskoba i strahova. Čak i kada nije moguće izliječiti, uvijek se može pružiti skrb, tješiti i izraziti blizinu usredotočenu više na osobu nego na njezinu bolest. Izražavam stoga svoju nadu da će se u sklopu izobrazbe zdravstvenih djelatnika dati i prilika za razvoj sposobnosti slušanja i, slijedom toga, odnosa s drugima. U vremenu u kojem je raširena kultura odbacivanja i život nije uvijek priznat kao vrijedan prihvaćanja i življenja, te strukture, kao kuće milosrđa, mogu biti primjer u zaštiti i brizi za svaki, pa i najkrhkiji život, od njegova početka do prirodnog svršetka…“
Zadarsko povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata i djelokrug njegova rada
Pravo na zdravlje svakog člana jedne zajednice ustavna je garancija. Članak 69. Ustava Republike Hrvatske (izglasanog 22. prosinca 1990.) glasi: Svatko ima pravo na zdrav život. Republika osigurava pravo građana na zdrav okoliš. Građani, državna, javna i gospodarska tijela i udruge dužni su, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
U podizanju etičkih, pravnih i, dakako, humanih, terapeutskih i inih ciljeva za promicanje dobrobiti bolesnika važna je i uloga Povjerenstava za prava pacijenata. Takva povjerenstva djeluju u svim županijama republike Hrvatske, pa tako i na području Zadarske županije. Zadarsko Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata djeluje pri Upravnom odjelu za zdravstvo i socijalnu skrb Zadarske Županije, a osnovano je 20. rujna 2005. godine. Za predsjednika povjerenstva izabran je Joško Pinjatela, dr. med., a za članove Dubravka Finka, dr. med. (odnedavno nova predsjednica), prim. Mirko Jamnicki Dojmi, dr. med., Irena Palčić i Bore Galac. Kandidati su izabrani nakon što ih je na javni poziv predložila jedna od ustanova u kojoj obnašaju neku značajnu djelatnost. Radi se o ustanovama koje se bave humanitarnim i zdravstveno-edukativnim djelatnostima, poput bolničkih odjela, Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata, Medicinske škole Ante Kuzmanića, Crvenog križa, Udruge za pomoć osobama s mentalnom retardacijom i Doma zdravlja zadarske županije.
Sve je uspješno i skladno koordinirao tadašnji županijski pročelnik za zdravstvo i socijalnu skrb, istaknuti zadarski liječnik, dr. Josip Kraljić. Na konferenciji za tisak, pročelnik je, uz sudjelovanje novoizabranih članova Povjerenstva, upoznao novinare s osnovnim odredbama Zakona o zaštiti prava pacijenata, koji će članovima povjerenstva biti glavna smjernica u radu. Temeljna prava pacijenata po određenim članovima navedenog zakona su: pravo na suodlučivanje i pravo na obaviještenost; pravo na povjerljivost; na privatnost; na održavanje osobnih kontakata; na samovoljno napuštanje zdravstvene ustanove; na pristup medicinskoj dokumentaciji; na zaštitu pri sudjelovanju u kliničkim ispitivanjima, na naknadu štete koju mogu tražiti od zdravstvene ustanove u kojoj su liječeni, itd. Važno je, dakako, napomenuti kako u Zakonu o zaštiti prava pacijenata stoji da se svaki pacijent, koji drži da su mu narušena temeljna prava u zdravstvenoj zaštiti, u ustanovi u kojoj se liječi, može usmeno ili pismeno žaliti ravnatelju ustanove (ili privatnom liječniku u privatnoj praksi).
Ukoliko na svoju pritužbu u roku od 8 dana ne dobije odgovor, pacijent ima pravo pritužbu podnijeti Povjerenstvu, a ono je dužno pacijentu odgovoriti o aktivnostima poduzetim povodom
njegove pritužbe u roku od 15 dana. Važno je također istaknuti da Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata prema članku 7, Poslovnika o radu Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Zadarskoj županiji (izglasan na sjednici povjerenstva 19. listopada 2012.) nema svojstvo pravne osobe. Inače, prema navedenom Poslovniku, Povjerenstvo, između ostalog (kako nalaže čl. 10), obavlja sljedeće poslove: prati primjenu propisa na području Županije koji se odnose na zaštitu prava i interesa pacijenata; prati povrede pojedinačnih prava pacijenata na području Županije; predlaže poduzimanje mjera za zaštitu i promicanje prava pacijenata na području Županije; bez odgađanja obaviještava Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata ministarstva nadležnog za zdravlje o slučajevima težih povreda pacijenata koje mogu ugroziti život i zdravlje pacijenata; Županijskoj skupštini i ministarstvu nadležnom za zdravlje podnosi godišnje izvješće o svom radu; obaviještava javnost o povredama prava pacijenata, a o obavljanju poslova iz svog djelokruga Povjerenstvo je ovlašteno upozoravati, predlagati i davati preporuke, itd.
Osim navedenog, u zajedničkom radu na sjednicama Povjerenstva sudjeluje i predstavnica županije. Godinama je tu važnu ulogu, vrijedno i pregalački radila županijska djelatnica Odjela za zdravstvo dr. sc. Franka Krajnović, a odnedavno ju je, jednako vrijedno i agilno, zamijenila mag. soc. mag. geograf. Kristina Stark. Stručni nadzor nad radom povjerenstva provodi pročelnik županijskog Odjela za zdravstvo mr. sc. Marko Kolega, dr. med.