Sindikat novinara: Treba bolje zaštititi one koji izvještavaju s opasnih područja
Sindikat novinara Hrvatske pridružio se u petak apelu Platforme za sigurnost novinara o nužnosti propisne zaštite svih novinara koji izvještavaju s opasnih područja i njihovog tretiranja u skladu sa Ženevskom konvencijom.
S obzirom na to da se danas obilježava godina dana otkad je Rusija pokrenula potpunu invaziju na Ukrajinu, Sindikat novinara Hrvatske kao član Europske federacije novinara pridružio se sjećanju na kolegice i kolege koji su izgubili živote dok su izvještavali o ratu, onih koji su pretrpjeli ozljede, otmice, mučenja i patnje.
12 ubijenih, 23 ozlijeđena
Prema upozorenjima objavljenim na Platformi, do danas je dvanaest novinara i medijskih djelatnika ubijeno dok su izvještavali o ratnim događanjima ili vezano uz svoju profesiju, a 23 su ozlijeđena.
Partnerske organizacije Platforme osuđuju prijetnje životima i sigurnosti novinara i medijskih djelatnika koje proizlaze iz ruske agresije na Ukrajinu i pozivaju na pojačanu zaštitu svih koji prate rat.
U situacijama sukoba slobodno i nesmetano obavljanje novinarske djelatnosti posebno je važno za zaštitu prava javnosti na informiranost.
Partnerske organizacije nastavit će dokumentirati napade na medijske djelatnike i pokušaje ograničavanja izvještavanja o ratu, kao i razotkrivanje potencijalnih ratnih zločina kako bi se omogućilo preuzimanje odgovornosti i privođenje odgovornih pravdi.
Pritisci na novinare u Rusiji
Iako Rusija više nije dio Vijeća Europe, partnerske organizacije obvezuju se nastaviti pratiti stanje slobode tiska i napada na novinare u toj zemlji.
Pritisci na novinare i medijske djelatnike u Rusiji, uključujući donošenje niza novih zakona, koji su kriminalizirali točno izvještavanje o stvarnosti rata, ometaju dokumentiranje ratnih zločina i kršenja međunarodnog humanitarnog prava, stoji na stranicama SNH-a.
Partnerske organizacije podsjećaju ruske vlasti na njihove obveze u pogledu zaštite novinara u situacijama sukoba i napetosti, u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom i ljudskim pravima. Te su obveze navedene u Ženevskoj konvenciji o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata iz 1949., a posebno su navedene u Rezoluciji 2222 Vijeća sigurnosti UN-a.
Također pozivaju medijske organizacije da poduzmu sve moguće preventivne i zaštitne mjere za fizičku sigurnost novinara i medijskih djelatnika te im pruže odgovarajuću obuku i pripremu prije poduzimanja opasnih misija u situacijama sukoba i rata.