Pentagon potvrdio da je kineski balon srušen u vodama iznad Južne Karoline, traže se njegovi ostaci
Borbeni zrakoplov srušio je kineski balon koji je nekoliko dana nadlijetao Sjedinjene Države i “neprihvatljivo kršio” američki suverenitet, objavilo je u subotu američko ministarstvo obrane.
“Danas poslije podne, po naredbi predsjednika (Joea) Bidena, američki borbeni zrakoplov (…) srušio je špijunski avion na velikoj visini, koji je lansirala i koji pripada Narodnoj Republici Kini, u zračnom prostoru iznad voda obale Južne Karoline”, priopćio je ministar obrane Lloyd Austin.
Joe Biden “uvijek će sigurnost Amerikanaca učiniti prioritetom i tako učinkovito odgovoriti na neprihvatljivo kršenje našeg suvereniteta”, dodaje se u priopćenju, prenosi agencija AFP.
Balon je bio otkriven iznad Montane u srijedu gdje je u vojnoj bazi na sjeveru pohranjeno 150 interkontinentalnih balističkih projektila naoružanih nuklearnim bojnim glavama, a Pentagon je kazao da je predsjednik već istoga dana odobrio rušenje.
“U srijedu je predsjednik Biden odobrio da se špijunski balon sruši čim se ispune uvjeti da ta misija bude izvedena bez opasnosti za američke živote”, dodao je Austin.
Kina je ranije u subotu odbacila optužbe za špijunažu, kazavši da je riječ o istraživačkom balonu koji je skrenuo s rute zbog “više sile” i optužila je američke političare i medije da iskorištavaju situaciju kako bi ocrnili Kinu, javlja Reuters.
Američki dužnosnik obrane objasnio je da je kineski balon dio nadzorne flote balona koji obavljaju špijunažu nad pet kontinenata, javlja Reuters.
Kineski balon nije bio meteorološki već špijunski sa zadaćom da se domogne podataka o osjetljivim vojnim mjestima, rekao je američki dužnosnik obrane.
Američka savezna uprava za civilno zrakpolovstvo (FAA) objavila je da je nastavljen promet u trima zračnim lukama Južne Karoline, a to su Wilmington, Myrtle Beach i Charleston, pošto je ranije promet bio prekinut “iz sigurnosnih razloga”.
Kina je u petak izrazila žaljenje jer je njezin “civilni” balon zalutao iznad teritorija SAD-a. Glasnogovornik kineske vlade rekao je ranije da “Kina nema namjeru narušavati kopneni teritorij i zračni prostor bilo koje suverene zemlje”.
Američki državni tajnik Antony Blinken ocijenio je da je upad “balona za nadzor” u američki zračni prostor “neprihvatljiv” i “neodgovoran” te je otkazao posjet Pekingu planiran za nedjelju. To bi bio prvi posjet Kini jednog američkog državnog tajnika od 2018. godine.
Odgađanje Blinkenova putovanja, što su ga dogovorili u studenom Biden i kineski predsjednik Xi Jinping, udarac je za one koji su u tom posjetu vidjeli priliku da se stabilizira sve lošiji odnos između dviju zemalja.
Kina se nada stabilnom odnosu sa SAD-om kako bi se mogla usredotočiti na svoje gospodarstvo, koje je ugrozila sada napuštena politika nulte tolerancije na covid i koje su zapostavili strani investitori, uplašeni povratkom državnog intervencionizma na tržištu.
Pentagon je u petak rekao da je drugi kineski balon primijećen u Latinskoj Americi, no nije naveo točnu lokaciju.
SAD će pokušati što prije pronaći ključne dijelove srušenog kineskog balona
Američka vojska priopćila je u subotu da će pokušati brzo pronaći ključne elemente kineskog nadzornog balona među ostacima u blizini obale Južne Karoline nakon što ga je srušio borbeni avion F-22.
“Potraga je u tijeku. Koliko će trajati tek treba utvrditi”, rekao je novinarima viši dužnosnik američke obrane, dodajući da su krhotine bile u relativno plitkim vodama.
Visoki vojni dužnosnik rekao je kako predviđa da ponovno sastavljanje balona neće trajati tjednima ili mjesecima, već da će ići relativno brzo.
Sigurnosni stručnjaci ocijenili su kako se čini da kineski let navodnog nadzornog balona iznad Sjedinjenih Država označava agresivniju taktiku špijunaže od oslanjanja na satelite i krađe industrijskih i obrambenih tajni.
I Sjedinjene Države i Kina desetljećima su koristile nadzorne satelite kako bi pratile jedna drugu iz zraka.
“Na neki način, to je više amaterski”, rekao je bivši savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Bolton. “Zar kamere na njihovim satelitima nemaju dovoljno visoku rezoluciju da moraju poslati balon?”
Graja oko balona dolazi dok Kina osnažuje svoje vojne sposobnosti i izaziva američku vojnu prisutnost na Pacifiku.
Sjedinjene Države također vjeruju da Peking nastoji doći do vlasničkih informacija i preuzeti znanje od američkih kompanija.
Kina je rekla da je balon imao civilnu, meteorološku i znanstvenu svrhu te je zalutao u američki zračni prostor, optuživši u subotu američke političare i medije da iskorištavaju situaciju kako bi diskreditirali Kinu.
Prethodno je odbacila optužbe za špijunažu i ocijenila da Sjedinjene Države imaju hladnoratovski mentalitet i potenciraju ‘kinesku prijetnju’.
Balon otkriven ovog tjedna činio se namjerno provokativnim, rekao je Dean Cheng, viši savjetnik kineskog programa na američkom Institutu za mir.
Mike Rounds, republikanski član Odbora za oružane snage američkog Senata, rekao je za Fox News da bi bilo dobro ponovno sastaviti balon kako bi se vidjelo “je li mu namjena bila stvarno prikupljanje podataka ili testiranje naših sposobnosti odgovora”.
Andrew Antonio, suosnivač startupa za balone na velikim visinama Urban Sky, rekao je da su struje vjetra o kojima ovise baloni na velikim visinama za upravljanje na dugim putovanjima najmanje povoljne zimi, sugerirajući da namjere Kine možda nisu bile ciljati određeno mjesto u Sjedinjenim Državama.