Hashimoto: Uzrok, simptomi i liječenje autoimune bolesti koja češće pogađa žene

Hashimoto je autoimuna bolest koja znatno utječe na rad štitne žlijezde koja je inače zadužena za proizvodnju hormona koji pomažu u regulaciji mnogih funkcija u tijelu. Ova bolest najčešće utječe na smanjenu proizvodnju hormona štitnjače.

Hashimoto je česta kod žena, a tretira se uzimanjem terapije, odnosno nadoknadom hormona štitnjače. Važno je prepoznati simptome i savjetovati se s liječnikom oko tretiranja, donosi N1.

Što je Hashimoto?

Hashimoto je stanje koje izravno utječe na štitnjaču.

Štitnjača je žlijezda koja se nalazi na vratu, a koja proizvodi hormone koji su zaslužni za reguliranje svih tjelesnih metaboličkih funkcija, odnosno regulira način na koji se hrana pretvara u energiju. Kada tijelo nema dovoljno energije, ono ne funkcionira normalno i sve funkcije se usporavaju.

Do ove bolesti dolazi jer imunološki sustav prepoznaje štitnjaču kao strano tijela i onda je napada. Iako je češća kod ženskih osoba, ovo stanje može razviti bilo tko, u bilo kojoj dobi.

Kako prepoznati Hashimoto?

Hashimoto se razvija godinama i osoba nekada neće ni znati da ga ima. Ipak, kada je rad hormona narušen, mogu se prepoznati simptomi kao što su:

– pojačana osjetljivost na hladnoću

– suha koža

– zatvor

– slabost ili ukočenost u mišićima

– pojačani umor

– bol u zglobovima

– problemi s pamćenjem ili koncentracijom

– natečenost u licu

– tanki nokti

– gubitak kose

Problem je što su simptomi Hashimota razni i rašireni pa osoba na prvu neće posumnjati na ovu bolest. Ipak, ako primijetite da imate više navedenih simptoma koji su konstantno prisutni, vrijeme je da potražite savjet liječnika.

Što uzrokuje Hashimoto?

Osim što se radi o autoimunoj bolesti, što znači da tijelo napada svoje stanice, nije poznat točan uzrok Hashimota.

Također, na pojavu ove bolesti utječu i razni faktori kao što su genetska predispozicija, stres ili izlaganje radijaciji, godine života pri čemu je češći kod starijih ženskih osoba, ali i postojanje drugih autoimunih bolesti.

Kod nekih žena će se pojaviti za vrijeme ili nakon trudnoće.

Kako se tretira Hashimoto?

Prije svega je potrebno ispitati funkciju štitnjače i to krvnim pretragama, odnosno testom TSH (tireotropin), T3 (trijodtironin) i T4 (tiroksin).

Kod poremećaja rada štitnjače će hormon TSH biti povišen, dok će T4 biti snižen. Ako imate hipotireozu, liječnik može preporučiti test antitijela, a treba napraviti i pregled ultrazvukom.

Što se tiče liječenja, kod nekih osoba neće biti potreban nikakva terapija, ali će biti potrebna redovita kontrola. Ipak, kada je ovo stanje dovelo do hipotireoze, osoba mora redovito uzimati terapiju u obliku nadomjeska hormona T4 ili T3. Liječnik će odrediti dozu s obzirom na dob, težinu i ozbiljnost stanja, a po potrebi će je kasnije i prilagoditi.

Kada se hipotireoza ne tretira može doći do komplikacija kao što su guša, uvećanje i zatajenje srca, a može doći i do depresije. Ovo stanje se ne može izliječiti, ali se mogu tretirati simptomi doživotnim uzimanjem terapije. U nekim će slučajevima biti potreban i kirurški zahvat.

Zaključak

Hashimoto je poremećaj rada štitnjače koji se može prepoznati po nizu simptoma. Nije poznat točan uzrok bolesti, a najčešći je kod žena. Važno je prepoznati bolesti i potražiti liječničku pomoć te uzimati propisanu terapiju.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...