Sociolog Marcelić: “Isplata plaća bi se trebala rutinski riješiti, o tom dijelu proračuna nema pregovora. Izbori? Potrošili bismo novac i vratili se na iste postavke”

Sven Marcelić, politički analitičar i profesor na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru, komentirajući novonastala politička previranja u Zadru, kazuje kako je gradonačelnik bez odugovlačenja, u razumnom roku i bez popratne medijske pompe trebao donijeti Odluku o nužnom financiranju s kojom na snagu stupa i isplata plaća zaposlenicima gradskih službi i ustanova. Iako je sporenje oko amandmana dovelo do blokade proračuna, čime se stopiraju nova ulaganja i investicije, podsjeća kako je značajan dio proračuna unaprijed zadan i o njemu nema diskusije.

Korijen problema je u tome da HDZ nema većinu u Gradskom vijeću i mora više nego prije pregovarati o samom proračunu. Amandmani su sada u procesu procjene zakonitosti, ali ono što mi tu u principu nije jasno zbog čega se dovodi u pitanje isplata plaća zaposlenicima koji su vezani uz gradski proračun. Ona nije vezana uz samo prihvaćanje proračuna, jer onda bismo imali situaciju da u bilo kojoj općini i gradu, a imamo ih u Hrvatskoj, nije da ih fali, ljudi rutinski ostajali bez plaća po nekoliko mjeseci. Kada razgovaramo o proračunu, znamo da je njegov najveći dio zadan. Novac za plaće je namjenski. Novac koji dolazi iz fondova EU je namjenski i tako dalje. Vi imate određeni dio proračuna u kojem možete intervenirati, ali imate i onaj dio o kojem ne možete pregovarati. Ne možete na sjednici Gradskog vijeća usvojiti proračun s kojim ćete smanjiti plaće ako se ona određuje prema koeficijentima, pravilnicima i slično, objašnjava.

Dukić je poslao pismo proračunskim korisnicima u kojem ih je prošlog tjedna obavijestio da bi mogli ostati bez plaća zbog neozbiljnosti vijećnika, predlagatelja amandmana, koji, stoji crno na bijelo, njegove molbe i upozorenja nisu shvatili ozbiljno. Prstom upire u klubove vijećnika Enija Meštrovića, SDP-a i Akcije mladih čije odluke, ponavlja u javnosti, nisu usmjerene samo protiv HDZ-a, već i svih građana kojima su ugrozili ostvarivanje prava.

Koristi li HDZ-ova izvršna vlast ovakvu retoriku kako bi diskreditirala političke neistomišljenike, one koji su im prvi put u povijesti ‘ukrali’ većinu u vijeću?

Moguće je, ali opet stvarati averziju na temelju nečeg što vi sami potpisujete, odnosno što ovisi o vašoj odluci, po meni je malo čudno. Ono što moramo razdvojiti su dvije stvari – amandmani i neisplata plaća jer je ona jednostavno ovisna o tome da se potpiše odluka da će se dio proračuna ispunjavati bez obzira na ukupno funkcioniranje. Imamo puno jedinica lokalne samouprave gdje različite opcije moraju razgovarati o proračunu, ali zakonski je riješeno da se plaće isplaćuju bez obzira što proračun kao cjelina nije izglasan. Razumijem da je to političko pitanje, jer gradonačelnik i vijeće su trenutno u različitim opcijama, ali koji je korijen neisplate plaća i zašto se koristi kao argument, nije mi jasno. To je stvar koja bi se trebala rutinski riješiti, napominje Marcelić.

HDZ-ova izvršna vlast koja nema većinu u vijeću rado bi provela nove izbore koji bi možebitno promijenili garnituru, a time i omjer snaga u zastupničkim stolicama. HDZ-ovi oponenti, pak, u većini pristaju na iste, ali ukoliko oni podrazumijevaju i izbor novog prvog čovjeka grada. Svatko u njima vidi svoju šansu za političkom prevlašću. Marcelić smatra da ne bi došlo do značajnog zaokreta. Naprotiv, riskirali bismo sličnu, ako ne i istu postavu i probleme koji s njom dolaze.

Realan je rizik da se dogodi isto. Nemam trenutno nikakvih rezultata istraživanja javnog mnijenja, ali ono što se priča u kuloarima jest da su provedena neka koja nisu baš usrećila ni jednu stranu, u smislu da se ne bi puno promijenilo u odnosu na postojeće stanje. Čak bismo mogli imati izbore, a vratiti se upravo na ove postavke koje su sad. Tako da bi to onda samo značilo još jedne skupe izbore, a problemi se u principu ne bi riješili, zaključuje Marcelić.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...