Jesu li i u zadarskim školama topli obroci suhi i hladni? Ravnatelji odgovaraju: “Ni roditelji svaki dan ne skuhaju djetetu ručak kakav bi možda trebao biti, početak je, snalazimo se”
Za projekt besplatnih obroka u školama država je osigurala 544,2 milijuna kuna.
No, već u prvom tjednu njegove provedbe društvene mreže usijale su zbog nezadovoljnih roditelja koji ocjenjuju da su obroci energetski nedostatni i nutritivno nekvalitetni.
Nekoliko primjera došlo je i do novinskih stupaca. Zadnji stiže sa dubrovačkog područja gdje je majka osnovnoškolca podijelila fotografiju tosta napunjenog komadom tikvice i rajčice konstatirajući kako joj dijete svakog dana iz škole dolazi gladno.
Kritike se nižu na račun toga što je ‘topli obrok’ u većini slučajeva hladan i suh.
Predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola jučer je iznijela podatak da je u prvom tjednu podjele besplatnih obroka osnovnoškolcima topli obrok umjesto mliječnog uspjelo osigurati 60 posto škola.
Kakva je situacija na zadarskom području, doznajemo iz razgovora s ravnateljima osnovnih škola.
– Najprije kad smo provodili anketu među roditeljima koji su za i koji su protiv, bilo je nekih dva, tri posto onih koji nisu željeli nikakvu marendu. Međutim, mi smo od prvog dana krenuli kao da sva djeca primaju obroke. Mogu vam reći da se taj broj u međuvremenu smanjio. Od nekih 50-ak roditelja koji su bili protiv, došli smo na njih 20. Oni sami djeci pripremaju obroke smatrajući da će tako biti kvalitetniji, kaže nam Dražen Adžić, ravnatelj Osnovne škole Šimuna Kožičića Benje.
Ideja besplatnog obroka svidjela se svima, ali provedba je druga stvar. Škole su još uvijek u procesu prilagodbe, ističe ravnatelj, što su i roditelji počeli uviđati.
– U 99 posto slučajeva pripremamo hranu kod sebe. To jesu uglavnom nekakvi pekarski proizvodi. Znate da smo druga, treća škola po broju učenika u Hrvatskoj i trenutno nismo u mogućnosti s dvoje kuhara to pokriti. No, tražili smo suglasnost ministarstva za dva kuhara i za jednog pomoćnog te za spremačicu. Onog trenutka kada nam se zahtjev odobri moći ćemo ići na jednu višu razinu. Evo, prvašići će dobiti mazalice, kajganu, palentu s vrhnjem jogurtom ili mlijekom. Do te razine možemo ići, ali cilj je da jednoga dana svi dobiju kuhano sa žlicom. Za to nam treba još malo vremena i tehničkih mogućnosti. Mislim da su roditelji sada puno zadovoljniji nego što su bili na početku, neki su projekt dočekali na nož, ali na kraju su vidjeli da je ipak najbitnije da dijete nije gladno. Pa ni roditelji svaki dan ne skuhaju djetetu ručak kakav bi možda trebao biti, snalazimo se. U svakom slučaju idemo prema boljem, ali trebamo malo vremena, zaključuje Adžić.
Na Stanovima slična situacija. Kuhinja postoji, ali još uvijek nije opremljena. Projekt financiranja obroka iz državnog proračuna stigao je ad hock i tek će u budućnosti zaživjeti u punom smislu riječi.
– Prilagodili smo se situaciji. Kuhinja nam još nije proradila, faktički je to sada jedna prostorija u kojoj raspoređujemo hranu koja stiže cateringom. U drugoj fazi opremamo kuhinju. Do sada smo promijenili vodoinstalacije, struju, pločice, još je treba opremiti elementima. Kada bude gotovo, nadamo se iduće godine, počet ćemo s kuhanim obrocima. Za sada smo napravili klasičan meni, ono što djeca vole i što im ne smeta, kaže nam ravnatelj Markica Perić.
Interesantan je i protuargument onim roditeljima koji poentiraju kako će nekvalitetni školski obroci utjecati na pretilost, razvoj nekih metaboličkih bolesti pa i razviti ovisnost djece o nezdravoj prehrani. Jesu li to isti oni roditelji koji svoje mališane automobilima dovoze direktno do školskih vrata?
Ravnatelj ističe kako obroci koje djeca primaju u njihovoj školi ni jednog osnovnoškolca neće ostaviti gladnim.
– Učenik kroz jutro pojede marendu, a popodne ima ručak, večeru, vikende, ljeto, dakle vrijeme kada roditelji mogu utjecati na njegovu zdravu prehranu. U školi postoji mliječni dan, voćni dan i smatram da smo napravili jednu dobru stvar. Ni jedno dijete ne može biti gladno u školi. Ako želi duplu marendu, može dobiti i to. Tek stotinjak djece nije prijavljeno na besplatne obroke, ali to su roditelji koji su izričito rekli da im je dijete zahtjevno i da im je lakše da mu sami pripreme marendu. Poštujemo volju i takvih roditelja, zaključuje ravnatelj.