Filipović najavio potencijalne mjere za trgovce koji su digli cijene: spominje ograničavanje cijena osnovnih proizvoda, skuplju struju…
![](https://i0.wp.com/www.antenazadar.hr/wp-content/uploads/2023/01/Filipovic-1.png?fit=1500%2C844&ssl=1)
Nakon što je premijer Andrej Plenković još jednom zaprijetio poduzetnicima da do petka imaju rok za vraćanje cijena na staro, oglasila se Hrvatska udruga poslodavaca (HUP), ali i oporba. I dok u HUP-ovoj Udruzi trgovina poručuju da poštuju zakone i ističu da cijene rastu već godinu i pol dana, oporba kao glavnog krivca za sve vidi u premijeru koji nije učinio dovoljno.
”Vlada neće oklijevati”
Vlada ima na raspolaganju alate i neće oklijevati da ih upotrijebi, poručio je Plenković ne ulazeći u detalje, a o čemu je konkretno riječ objasnio je danas za Dnevnik Nove TV ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.
– Kao što smo u rujnu ograničili cijene devet osnovnih proizvoda, tako možemo ograničiti puno veći broj proizvoda i cijene vratiti na datum čak i prije 31. prosinca. Također, nije okej da dio poslovnih subjekata koristi HEP-ove subvencije što se tiče puno jeftinije struje, a istovremeno podiže cijene, i to neopravdano, našim građanima. Prema tome, te se opcije razmatraju i vidjet ćemo do petka tko će vratiti cijene nazad, a tko neće, i sukladno tome ćemo djelovati, kazao je Filipović.
Što se tiče poreza, a što je također dan ranije spominjao Plenković, kazao je da je i to nešto što se razmatra: ”Međutim, to je nešto što se ne može napraviti na vladi sada u petak, ali svakako u idućem razdoblju.”
”Shvaćamo zabrinutost potrošača, ali…”
– Ponavljano je i jasno istaknuto da članice Udruge trgovine poštuju pozitivnu zakonsku regulativu i da nije bilo propusta u formiranju cijena prilikom prelaska na euro. Naš je stav od početka bio da ako ima nepravilnosti, državna tijela ih trebaju detektirati i sankcionirati, poručili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Udruga trgovine.
– Shvaćamo zabrinutost potrošača, ali do porasta cijena je došlo unatrag godinu i pol. Intenzivno u zadnjem kvartalu 2022. godine, ali to nije imalo nikakve veze s eurom. Pogrešno je prikazivati da je euro kriv, tako se radi šteta ukupnom gospodarstvu. Schengen i euro uvelike pridonose cijelom gospodarstvu, tako da je javna rasprava otišla u potpuno krivom smjeru, dodali su trgovci iz HUP-a.