Vlada u hitnu proceduru uputila Zakon o uvođenju poreza na ekstraprofit: 208 tvrtki uplatit će 1,5 milijardi kuna
Poduzetnici negoduju sve glasnije, najavljuju u moguće ustavne tužbe, no iz Vlade se toga ne boje. ‘Niz sektora i najboljih hrvatskih kompanija nepravedno obuhvaćen dodatnom poreznom obvezom. Umanjit će konkurentnost hrvatskih poduzeća na europskom i globalnom tržištu ‘, upozoravaju iz Hrvatske udruge poslodavaca. Ni 162 primjedbe poduzetnika, uz onu najvažniju “ne teretite nas novim porezom”, nisu osujetile Vladin plan za uvođenje dodatnog poreza na dobit.
-To nije nikakva kazna, to je solidarni doprinos. Sva sredstva, do zadnje lipe, koja se prikupe kroz ovaj porez, bit će redistribuirana, transferirana onima koji su najugroženiji, najranjiviji u hrvatskom društvu, rekao je premijer Andrej Plenković. Građani u Plenkovićevu robinhudovsku logiku “otimanja bogatima da bi dali siromasima” ne vjeruju. Porez će morati platiti veliki poduzetnici, s prihodima većima od 300 milijuna kuna koji su u ovoj godini ostvarili više od 20 posto povećanja prihoda u odnosu na prosjek od 2018. do 2021. Oni će, uz 18 posto poreza na cijelu dobit, jednokratno platiti još 33 posto od povećanja dobiti. Prema Vladinim projekcijama, u porezne škare upast će 208 tvrtki, a uprihodit će se oko milijardu i pol kuna.
– Ovo nije bilo najavljeno. Ovo je nešto što je novo, nešto što se uvodi u nekoliko mjeseci pred sam kraj godine. Smatramo da nije u redu tako se odnositi prema nekome tko nosi naše gospodarstvo, komentirala je Branka Prišlić iz udruge Glas poduzetnika. Neke sugestije Vlada je ipak prihvatila. Tako u četverogodišnji prosjek neće ulaziti godine u kojima su tvrtke ostvarivale gubitke, a brodarski prijevoznici će plaćati poseban paušal. Iako je smisao Uredbe Europske komisije bio dodatno oporezovati ekstra zaradu na cijenama energenata, hrvatska Vlada reže dobit svim sektorima.
– Primjenom solidarnog doprinosa prema uredbi zbog strukture gospodarstva ne bi se mogla ostvariti svrha iz uredbe, a to je potpora krajnjim korisnicima energije, odnosno ranjivim kućanstvima. – Zbog strukture gospodarstva, ne bi se mogla ostvariti svrha ove Uredbe, a to je potpora krajnjim kupcima energije, odnosno ranjivim kućanstvima, rekao je bio i Zdravko Zrinušić, državni tajnik u Ministarstvu financija. U prijevodu, da primjenjuju porez samo na energetičare, ne bi ga imali kome naplatiti jer takve tvrtke nisu ni registrirane u Hrvatskoj. Poduzetnici smatraju da je ovo kazna uspješnima.
– Sve nepravde i nelogičnosti time nisu ispravljene te je i dalje niz sektora i najboljih hrvatskih kompanija nepravedno obuhvaćen dodatnom poreznom obvezom. Umanjit će konkurentnost hrvatskih poduzeća na europskom i globalnom tržištu u odnosu na njihove konkurente koji taj udar novog poreza nemaju, odgovorili su iz Hrvatske udruge poslodavaca. Među poduzetnicima se najavljuje i mogućnost ustavne tužbe. Vlada nije zabrinuta.
– Ne znam da li će biti tužbi, ali usuglašen je na razini koalicije i ne vjerujem da bi mogao pasti na Ustavnom sudu, komentirao je potrpedsjednik Vlade Oleg Butković. Zakon u Sabor ide u hitnu proceduru te se izglasavanje očekuje prije blagdana, piše Ilija Radić za RTL.