Sjednica Nacionalnog vijeća, posljednji detalji oko uvođenja eura: “Neke usluge neće raditi, pripremite gotovinu”
![](https://i0.wp.com/www.antenazadar.hr/wp-content/uploads/2022/08/Politika_-32.jpg?fit=1350%2C900&ssl=1)
Završila je sjednica Nacionalnog vijeća za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
“Došli smo nadomak velikog strateškog cilja, uz Schengen, uvođenje eura je konačni korak Hrvatske s obje noge u najdublju integraciju EU, čime ostvarujemo strateški program vlade i ispunjujemo preuzetu obvezu kada smo pregovarali članstvo u EU. Trebalo nam je pet godina intenzivnog rada, želim svima zahvaliti koji su doprinijeli ovom procesu. Mislim da možemo biti itekako zadovoljni, ostvarili smo cilj brže nego neke druge zemlje koje su krenule prije nas. Postajemo 20. članica europodručja. Mi ćemo uvođenjem eura biti znatno zaštićeniji u krizama s kojima se suočavamo”, rekao je u uvodu sjednice premijer Andrej Plenković.
Premijer je najavio da će se prelazak s kune na euro obilježiti iza ponoći 1. siječnja, kada će ministar Primorac i guverner Vujčić na bankomatu blizu HNB-a podići prve eure.
Ministar financija Marko Primorac rekao je da je zbog uvođenja eura izmijenjeno 70 zakona, a usklađivanje zakonodavstva nastavlja se i u 2023. godini. Poseban naglasak je, rekao je ministar, na zaštititi potrošača. Od 5. rujna je stupilo na snagu obvezno dvojno iskazivanje cijena s ciljem informiranja kupaca.
“Predstavili smo po prvi put i proračun u eurima. Iako se najveća bojazan odnosila na potencijalne inflatorne pritiske, oni su u Hrvatskoj minimalni, kao što su bili i u drugim državama koje su uvodile eure. Naravno da je razina općeg porasta cijena nešto veća i to je u skladu s očekivanjima”, rekao je.
O bankomatima
U ovom tjednu je i finalna faza opskrbe gotovim novcem eura. “Ukupno je 1,2 milijuna komada početnih paketa eurokovanica distribuirano institucijama”, rekao je. Od 1. siječnja počinje razdoblje dvojnog optjecaja, gdje se uz kune koristi i euro. Građani će moći plaćati proizvode i usluge u kunama, a povrat će dobivati u eurima.
Od 4000 bankomata, 1300 će ih do 31. prosinca isplaćivati gotovinu u kunama, a od 1. siječnja će 2700 bankomata biti spremno za isplatu eura.
Građani će imati godinu dana za zamjenu kuna u eure. U slučaju da to ne obave u tom periodu, moći će to obaviti neograničeno u HNB-u kada se radi o novčanicama, a kovanice će moći mijenjati još naredne dvije godine. “Dobrobiti od eura će biti vidljive, značajne i trajne. Sigurno je da eurom stječemo instrument koji će Hrvatskoj omogućiti da bude ekonomski jača i otpornija na ovu i sve buduće krize”, poručio je Primorac.
Iz Fine su rekli da će najvažnije biti osposobiti bankomate jer očekuju da će građani u prvim danima nove godine koristiti najviše upravo bankomate, prenosi Index.