Kako ne postati žrtva online prevare? Jako pazite na jedan broj
Dvoje Vinkovčana ostalo je bez nekoliko desetaka tisuća kuna jer su putem internetskih oglasnika od prevaranata htjeli kupiti mobilne uređaje. Sve je završilo policijskom istragom. Transakcije putem bankovnih kartica posebno su rizične pa stručnjaci savjetuju: svoje osobne podatke, kao i one o svojim karticama, ne dijelite ni s kim.
Mislili su da kupuju odličan mobitel po povoljnijoj cijeni pa ostali i bez uređaja i bez novca. Dvoje Vinkovčana su putem internetskog oglasnika kontaktirali prodavača, dali osobne i bankovne podatke, a kad su shvatili da to nije prodavač, nego prevarant, bilo je kasno.
“Prevaranti su oštećenike obavijestili da transakcija nije prošla, nakon čega su dobili novu poveznicu i onda ponovili cijeli postupak unosa podatak i potvrde o transakciji i tako još nekoliko puta. Naknadnom provjerom u aplikaciji mobilnog bankarstva utvrdili su da im je svaki put isplaćen iznos novca te su tako prevareni”, rekao je Dragoslav Živković iz Policijske uprave vukovarsko-srijemske, prenosi N1.
Zbog toga je 52-godišnji Vinkovčanin siromašniji za 22 tisuće, a njegova sugrađanka za čak 40 tisuća kuna. Policija traga za počiniteljima, a stručnjaci poručuju da je najveći dio posla na građanima.
“Sve što se događa je posljedica neznanja, nepažnje i onog suludog načina da ljudi dijele brojeve kreditnih kartica i broja sa stražnje strane, CVC-a, a onda se čude kad im novac nestane s računa”, rekao je IT stručnjak Dražen Tomić reporterki Dnevnika Nove TV Ivani Kopčić.
Posebno oprezan treba biti s odavanjem upravo tog CVC broja svoje kartice.
“Njime digitalno potpisujete svoje transakcije. On je broj koji nitko ne bi trebao znati, zato brojne banke danas preporučuju da ga čak i fizički obrišete, ostružete sa svoje kartice”, objasnio je Tomić.
Svatko misli da se baš njemu to ne može dogoditi, ali sve je više žrtava internetskih prevara pa policijske postaje gotovo svakodnevno zaprimaju prijave. Pridržavanje nekoliko savjeta moglo bi vas spasiti uzaludnog troška.
“Plaćajte samo na sigurnom uređaju, ažurirajte redovno uređaj. Ako je moguće, odaberite plaćanje pouzećem. Čuvajte se nevjerojatno dobrih ponuda jer, ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno nije istinito”, rekao je Živković.