Tankerska postala ‘tvornica novca’ i prava ‘zlatna koka’; Na burzi golemi skok zanimanja za dionice zadarske kompanije!

Investitori i promatrači zbivanja na Zagrebačkoj burzi posljednjih desetak dana pozorno prate golemi skok zanimanja za dionice Tankerske Next Generation (TNG), kompanije za brodski prijevoz naftnih derivata koja se izbijanjem globalne energetske krize pretvorila u „tvornicu novca“ i pravu zlatnu koku za njezina većinskog vlasnika, zadarskog brodara Tankersku plovidbu. Ta pak kompanija užurbano otkupljuje dionice, što na tržištu, što od mirovinskih fondova, a dva mirovinca – Erste Plavi i Raiffeisen – već su u potpunosti izašli iz vlasništva TNG-a. Prema svemu sudeći, to je u utorak učinio i treći, PBZ/CO, s obzirom na više od 70 milijuna tešku burzovnu blok-transakciju paketom od gotovo 900.000 dionica. Upravo zbog činjenice da su mirovinci prodali sve dionice mnogi ocjenjuju da Tankerska plovidba ide na istiskivanje malih dioničara.

Paralelno s ovim događajima, a kao njihova izravna posljedica, događa se guranje cijene dionice TNG-a na rekordne razine. U utorak je vrijednost na burzi dosegla 78,40 kuna, a samo tijekom rujna cijena je jurnula 49,4 posto. Sve to prati i višemilijunski promet, pa je TNG zadnjih dana najlikvidniji na burzi. Naime, mali dioničari špekuliraju kako Tankerska plovidba cilja na stjecanje 95 posto udjela što bi joj omogućilo istiskivanje malih dioničara, pa mali špekulanti sada pokušavaju podići cijenu po kojoj će Tankerska plovidba morati otkupiti njihove dionice.

Već u utorak zadarska kompanija vrlo je vjerojatno prešla i 90 posto s obzirom na objavu kupnje dodatnih 23.423 dionice i već navedenu blok-transakciju. Gruba računica na temelju javno dostupnih objava pokazuje da je Tankerska plovidba na okrupnjavanje udjela u TNG-u do sada utrošila 252,6 milijuna kuna, odnosno 33,6 milijuna eura. Bačen novac? Baš i ne, ocjenjuju financijaši u neslužbenom razgovoru. Pritom ukazuju na neto vrijednost imovine (NAV) TNG-a koja je tijekom ove godine značajno porasla i uvelike nadmašuje vrijednost kompanije na burzi. Naime, NAV, prema podacima iz TNG-ova polugodišnjeg izvješća, 30. lipnja iznosio je 114,4 milijuna američkih dolara. Preračunato prema srednjem tečaju HNB-a na taj dan, NAV je iznosio 819,7 milijuna kuna dok je tržišna kapitalizacija zadnjeg dana lipnja iznosila 473,3 milijuna kuna.

Drugim riječima, vrijednost imovine kompanije bila je za 73,2 posto viša od burzovne vrijednosti.

Jesu li procvat TNG-ova poslovanja i značajna tržišna podcijenjenost dionice motivi Tankerske plovidbe za frenetično stjecanje dionica i kakvi su planovi u vezi „manjeg brata“, od predsjednika Uprave Marija Pavića nije bilo moguće doznati jer do zaključenja broja nije odgovorio na upit Poslovnog dnevnika.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...