Stručnjak opisao kako bi izgledao život u slučaju nuklearnog rata; Prisjetili smo se kako izgleda sklonište na Relji, jedno je od najfunkcionalnijih u zemlji
Nuklearni fizičar Tonči Tadić u N1 Studiju govorio je o razornim posljedicama nuklearnog rata te je opisao kako bi izgledao život u njegovom slučaju.
“Nuklearni rat znači da se povlačite u skloništa, da oni koji su s vama ako umru, ne možete ih zakopati nego ih morate zamotati u najlon vreće i čuvati u skloništu 15 dana, da ostajete bez hrane i vode, da je oko vas spaljena zemlja. Nitko normalan ne želi osvojiti takvu Ukrajinu, što će mu takva uništena zemlja?! Zar itko misli da će samo jedna bomba dovesti do promjene na bojištu u Ukrajini? Jedna bomba tu ne znači ništa! Osim što otvara Pandorinu kutiju”, istaknuo je Tadić.
Fizičar objasnio kada treba piti tablete joda u slučaju nuklearne katastrofe.
“Svima mora biti jasno, kao što je jasno svakom nuklearnom fizičaru, da nuklearni rat nije samo bacanje bombe i velika lijepa gljiva koja se lijepo vidi na RT-u nego da postoji čitav niz oružja koja čak Ukrajina može upotrijebiti. Kad je neka nacija suočena s nuklearnim genocidom, onda joj nitko neće zamjeriti da upotrijebe apsolutno sve, a vidjeli smo već da je Ukrajina maštovita po pitanju korištenja oružja”, navodi Tadić pa napominje da osim klasičnih nuklearnih bombi postoje i radioaktivne bombe koje se mogu raznijeti iznad bilo kojeg cilja koji se čini zanimljiv i opravdan.
“Korištenje jedne bombe znači da Putin otvara Pandorinu kutiju gdje mu šamar može doletjeti ne samo iz NATO-a, nego iz same i Ukrajine pa čak i Kine”, ističe Tadić.
“Nuklerno oružje mi je odvratno i smatram da bi ga trebalo izbaciti iz upotrebe, ali moramo znati kako funkcionira da upozorimo druge”, zaključio je Tadić.
Sjetimo, nakon Putinove prijetnje nuklearnim naoružanjem još u ožujku ove godine, stanje pripravnosti podignuto je na višu razinu.
Iako u Hrvatskoj postoje atomska skloništa, ona su većom zapuštena. Nemaju ispravne filtere, funkcionalna vrata koja će biti hermetički zatvorena, većina je spojena na kanalizaciju i zbog toga su neuporabljiva…
U sklopu zadarske City Galerije u vlasništvu Ilirije na zadarskoj Relji, jedno je od najfunkcionalnijih u zemlji.
Sklonište je izgrađeno u sklopu objekta 2008. godine.
Ima 290 kvadrata i sve funkcionalne sustave kojima atomska skloništa moraju raspolagati; ventilaciju, posebne ulaze i izlaze, boce s komprimiranim kisikom, posebna mjesta za sanitarne čvorove , agregate koji se mogu koristiti u slučaju nestanka struje te debele zidove i vrata.
U ovom trenutku koristi se kao skladište prodavača s tržnice, no u slučaju nužde, može se vrlo brzo isprazniti.
Ovdje možete vidjeti fotografije koje smo napravili za vrijeme njegovog obilaska.