Marić: “Razmatramo uvođenje vaučera za gorivo. Za hranu? Ne. PDV je snižen na najnižu moguću razinu”
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić izjavio je u četvrtak nakon sjednice Vlade da je uvođenje vaučera za gorivo jedna od mjera koja se razmatra i na kojoj se radi, no kako još ne želi išta prejudicirati.
S obzirom da idući tjedan istječe dvotjedna odluka fiksiranja cijena goriva izvan autocesta, kao i na izvjestan daljnji rast cijena nafte na tržištima, Marića su novinari pitali koje daljnje mjere Vlada razmatra, na što je odgovorio da još treba pričekati sve izračune kada je u pitanju cijena nafte, dodajući i da ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović vodi dodatne razgovore s predstavnicima distributera i proizvođača.
Upitan o mogućnosti uvođenja vaučera za gorivo, Marić je izjavio da je to jedna od mjera koja se razmatra, no za čiju pripremu ipak treba određeno vrijeme.
Između ostalog, tu se javljaju i pitanja onih koji posjeduju nekoliko vozila, kao i pitanja socijalnih kriterija, u smislu bi li se takva mjera odnosila na sve jednako ili ipak ne.
“Na tome, između ostalog, radimo zadnjih dana i tjedana. Kada se iz toga svega bude iznjedrilo nešto spremno za komunikaciju, to ćemo reći”, izjavio je Marić.
Na pitanje novinara razmatraju li se vaučeri i za hranu, Marić je podsjetio da je PDV praktički snižen na najnižu moguću razinu za svježu hranu, poput mesa, ribe, voća i povrća.
Ponovio je da iz Vlade očekuju i da druge “karike u lancu” daju svoj doprinos te kako je sada trenutak za zajedničko djelovanje, no, da će i uvijek biti onih koji će vidjeti kratkoročnu zaradu i “loviti u mutnom”.
“Ponavljam, ako će svatko izdvojeno gledati svoj dio, svaki segment kao zasebni silos, u dugom roku gubimo svi. Toga moramo biti svjesni”, poručio je Marić.
Upitan o primjedbama udruga za zaštitu potrošača da im je namijenjeno premalo novca za zadaću praćenja zaokruživanja cijena kod zamjene kune eurom, Marić je rekao “u pravilu, koliko god dali uvijek se traži više”.
Napomenuo je da je u proračunu za tu namjenu rezervirano 700 tisuća kuna, tu su još i europski izvori, no da će za tako važnu namjenu kao što je zaštita potrošača naći novac.
“Neka se ne brinu o tome. Ako imaju određene kvalitetne prijedloge kako na još bolji način pratiti te cijene, prevenirati da ne dođe do neopravdanog podizanja cijena, vrlo rado ćemo to podržati”, poručio je Marić.
Od 12. srpnja i konačne formalne odluke o članstvu Hrvatske u eurozoni s prvim danom iduće godine, postojat će mogućnost dvojnog iskazivanja cijena i neki će to početi činiti već od tada, dok obaveza dvojnog iskazivanja počinje 5. rujna, napomenuo je Marić.