Revitalizacija Vidikovca u Zadru i obnova mostova u Ninu kandidirani za međunarodnu graditeljsku nagradu!
Čak četiri građevinska projekta, pobjednika hrvatskog prednatjecanja, sudjelovat će na ovogodišnjem natječaju za veliku međunarodnu Graditeljsku nagradu – CEMEX, koja će se 31. put održati u Meksiku potkraj 2022…
Među njima su polovica, čak dva, sa zadarskog županijskog prostora!
Međunarodna Graditeljska nagrada CEMEX tako će uključiti i hrvatske projekte koji se natječu još od 2006., a ove godine konkuriramo u tri glavne kategorije, ali i za dvije posebne nagrade, ističu na službenoj specijaliziranoj stranici cemex.hr. Natječaj koji je trajao kroz ožujak i travanj bio je otvoren svim arhitektima, građevinarima i investitorima s projektima koji su završeni tijekom 2020. i 2021. godine, a kriteriji odabira bili su arhitektonsko rješenje, projekt konstrukcije, postupak gradnje, cjelovita održivost te drugi stručni čimbenici.
Neovisni stručni Odbor nagrade koji čine mr. sc. Petra Škevin, d.i.a., potpredsjednica Upravnog odbora Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, prof. dr. sc. Alen Harapin, d.i.g., prodekan za tehnologiju, infrastrukturu i konkurentnost Fakulteta građevinarstva arhitekture i geodezije u Splitu te Daša Gazde, d.i.a., predsjednica Društva arhitekata Splita, odabrao je za međunarodno natjecanje 4 projekta…
Obnova i rekonstrukcija Donjeg i Gornjeg mosta u Ninu, nacionalni pobjednik u kategoriji Infrastrukturne građevine, kao i Vidikovac Zadar, nacionalni pobjednik u kategoriji Zajednički prostori… a tu su i – Stambeno-poslovna građevina u Kutini, nacionalni pobjednik u kategoriji Stambene građevine, te – Hortikulturna revitalizacija i ozelenjivanje platoa u parku Gradac, Dubrovnik, dobitnik posebnih nagrada za Održivu gradnju i Društvenu vrijednost.
-Među projektima koji su se ove godine prijavili za sudjelovanje na našem natječaju, odabrani su se istaknuli ne samo kreativnim građevinskim projektima i inovativnim promišljanjem urbanog prostora, već i korištenjem rješenja koja nude održivost gradnje, ali i visoku fleksibilnost primjene. Vjerujem da će njihove ideje biti prepoznate na međunarodnoj razini te biti podjednako ponos našoj građevinskoj i arhitektonskoj struci kao i inspiracija graditeljima širom svijeta- istaknuo je prilikom objave hrvatskih predstavnika Alen Voloder, predsjednik Uprave CEMEX-a Hrvatska, te im pri tom uputio čestitku i zaželio sreću na međunarodnom natjecanju.
Već nekoliko godina Graditeljsku nagradu CEMEX prati slogan “Ideje koje grade život”, čime CEMEX naglašava vrijednost ideja realiziranih u projektima koji stvaraju vrijednost za krajnje korisnike, a natjecanje nastoji potaknuti kreativnost i razvoj bolje prakse gradnje te ističe inovacije koje će postati novi standardi izgradnje u budućnosti. Svi nacionalni pobjednici bit će predstavljeni na službenoj stranici nagrade: https://premioobrascemex.com/
Vidikovac – Zadar
Pobjednik u kategoriji Zajednički prostori
Predstavnik projekta: Ante Andrović
Arhitektonsko rješenje: Ante Andrović (mediterra d.o.o.)
Izvođač: TIM d.o.o.
U okviru EU projekta “REVIVAL“ (Revitalisation and Reuse of the lost heritage in the Adriatic landscape), grad Zadar reintegrira zanemareni javni prostor i to prenamjenom opsežne vojne infrastrukture u turističke svrhe, vodeći računa o zaštiti okoliša i očuvanju prirodnih vrijednosti. Uređenje okoliša uključuje formiranje pješačkih staza (1. etapa), parkirališta, terasasto ukopanog platoa s tribinama te prijedlog revitalizacije tornja bivšeg vidikovca kao odvojene atrakcije. Kako se radi o prostranoj zelenoj površini s velikim stablima, prirodna konfiguracija terena oko i između stabala korištena je za pješačke staze nepravilnog oblika širine 1,2 – 3 m uz koje su se smjestile klupe. Za daljnje etape planiran je i novi plato u nivou staza. Staza, zamišljena kao ‘Linearni Vidikovac’ vijuga među borovima. Nalazi se na položaju s jedinstvenim pogledom na grad te revitalizira zanemaren, nepristupačan prostor, donedavno korišten kao divlji deponij. Primjena dekorativnog betona pružila je brojne prednosti, ne samo u smislu izdržljivosti, samodostatnosti i pristupačnosti osobama s poteškoćama u kretanju, već kao i podloga za ključni detalj staze – fluorescentne kamenčiće. Tako su izbjegnuti jaka rasvjeta i svjetlosno zagađenje, omogućena je financijska isplativost staze na dulji rok. Svijetleća staza noću ne konkurira gradskim vizurama a daje dovoljno svjetlosti (koja se akumulira tijekom dana) da kao posjetnik vodi po noći.
Obnova i rekonstrukcija Donjeg i Gornjeg mosta u Ninu
Pobjednik u kategoriji Infrastrukturne građevine…
Predstavnik projekta: Marina Galić
Izvođač: Spegra d.o.o.
U katastrofalnoj poplavi 11. rujna 2017. godine mostovi u Ninu su teško oštećeni i dijelom urušeni. Izvedenim radovima su mostovi rekonstruirani, ojačani i dovedeni u stanje primjereno povijesnoj jezgri, jednoj od glavnih turističkih atrakcija Nina. Tijekom rekonstrukcije težilo se da se što više kamenog materijala ponovno upotrijebi čime se doprinijelo smanjenju potrošenih resursa. Mostovi su se rekonstruirali po uzoru na njihov izgled prije no što su poplavljeni te su se na taj način uklopili u urbano okruženje i društveni kontekst. Kameni svodovi, oslonci svoda i srušeni i uklonjeni čelni zidovi sa zidanim ogradama ponovno se zidaju koristeći postojeće kamene zidne elemente u što većoj mjeri. Nadomještajući kamen bojom, teksturom, strukturom i čvrstoćom odgovara izvornom kamenu. Antikorozivna zaštita konstrukcije od primarne je važnosti za konstrukcije u morskom okolišu. Na vanjskim dijelovima armiranobetonski zidovi sanduka zaštićeni su čelnim zidovima. Za zidanje, fugiranje i injektiranje kamenog zida korišteni su bescementni mortovi i injekcijske smjese na bazi prirodnog hidrauličnog vapna i pucolana. Prikazanom obnovom rekonstruiran je izvorni izgled mosta, a korišteni materijali za zide kompatibilni su izvornom ziđu. Posebno se pazilo na trajnost građevine za koju je kritična trajnost armiranog betona i sidara za povezivanje zida i betona…
C