Kakvo je naoružanje imala Hrvatska vojska u Domovinskom ratu, a s čim raspolažemo danas?
U proljeće 1991. godine stvoren je Zbor narodne garde (ZNG), odnosno preteća Hrvatske vojske, a do kraja Domovinskog rata (jesen 1995. godine), naša je vojska imala jedan konstantan problem – nabavku vojne opreme za suprotstavljanje velikosrpskom agresoru.
Hrvatska je u vrijeme Domovinskog rata bila pod embargom na uvoz oružja pa se naša novoosnovana vojska morala snalaziti na druge načine. Taj embargo uveden je u rujnu 1991. godine i drastično je smanjio naše vojne mogućnosti, dok je istovremeno išao na ruku JNA i Srbiji, koje su u rukama već imale ogromnu većinu naoružanja bivše SFRJ.
Jedan od spomenutih alternativnih načina nabavke vojne opreme za HV bilo je zarobljavanje vojne opreme u vojarnama JNA u Hrvatskoj i na samom bojištu. Hrvatska je do naoružanja dolazila i putem ilegalne nabave iz različitih dijelova svijeta. Konačni izvor naoružanja bila je i domaća proizvodnja, razvijena tijekom rata.
Hrvatska vojska je tako najviše vojne opreme stekla upravo zarobljavanjem po vojarnama JNA u Hrvatskoj i na samom bojištu.
Od lakog pješačkog naoružanja tu su bile i inačice legendarnog AK-47 “Kalašnjikova”, odnosno Zastavin M70 i rumunjski PM md. 63/65 te Zastavine poluautomatske puške M48 (popularna Tandžara) i M59/66 PAP (popularna Papovka).
Od teškog naoružanja tu su bili tenkovi JNA T-55, T-72 i M84, vojni oklopni transporteri BVP M80, haubica M84 NORA, višecjevni raketni bacači M77 Oganj (128 mm), no bilo je i doista zastarjelog teškog naoružanja poput tenkova T-34 i M47 Patton iz Drugog svjetskog rata. Hrvatska vojska domogla se i priobalnih topova kalibra 85, 88 i 90 mm te haubica kalibra 203 milimetra i topova M2 kalibra 155 milimetara.
Ilegalnom nabavom HV je stekao naoružanje sovjetskog/ruskog porijekla te NATO porijekla. Većinu sovjetskog naoružanja, koje je koristila i JNA, nabavilo se ilegalno iz zemalja bivšeg Varšavskog pakta. Od tog naoružanja svakako treba spomenuti borbene zrakoplove MiG-21 te jurišne helikoptere Mil Mi-24 (NATO naziv Hind). Ilegalno se nabavilo i višecjevne raketne bacače BM-2 kalibra 122 milimetra. Hrvatska je na taj način nabavila i vojne transportne helikoptere Mil Mi-8, automatske puške, strojnice, PZO strojnice ZPU 2/4, teške vojne kamione Tatra-813 Kolos, haubice D20 te još drugog naoružanja.
Što se opreme NATO porijekla tiče, Hrvatska vojska nabavila je istom metodom i argentinske haubice CITEFA L33/M1H1, kalibra 155 milimetara. Nabavljen je i POB (protuoklopna borba) sustav Milan, automatske puške Heckler & Koch G3, Heckler &Koch HK21, FN MIV, PBG M32, puškostrojnica Ultimax 100 te brojno drugo lako pješačko oružje. Hrvatska je nabavila i ultralake zrakoplove Albatros AE-209 i Weedhoper te helikoptere Hughes MD 500.
Hrvatska je isto tako proizvodila i svoje naoružanje, poput kratke automatske puške “Šokac”. Izrađivalo se puno improviziranog oružja, među kojim su bile i mine, oklopna vozila, plovila i oklopni vlakovi. Improvizirana oklopna vozila stvorena su u vrijeme Domovinskog rata postavljanjem oklopa na civilna vozila poput kamiona i traktora s kotačima ili gusjenicama.
Osim improvizacije, u riječkoj tvornici Torpedo se 1992. godine pokrenula proizvodnja vojnog kamiona Torpedo 130, koji je izgrađen na šasiji kamiona TAM 110. Već iduće godine započela je i proizvodnja tenkova M84 u Đuri Đakoviću, oklopnog vozila LOV, oklopnog vozila PZO Strijela-10 CRO, kao i nekolicina samohodnih minobacača kalibra 120 milimetara. U Domovinskom ratu serijski se proizvodilo više vrsta snajperskih pušaka, minobacača kalibara 60, 82 i 120 mm, kratka strojnica ERO, pištolj PHP, bacač granata kalibra 40 mm te još drugih oružja.
Hrvatska je za svoju vojsku proizvodila i bespilotne letjelice MAH-1 i MAH-2, koje su odigrale vrlo bitnu ulogu na kraju Domovinskog rata.
U hrvatskim brodogradilištima su se proizveli i ratni brodovi, poput raketne topovnjače RTOP Petar Krešimir, DBM Cetina, DBM Krka te podmornice Velebit. Raketne topovnjače opremaju se protubrodskim raketama SAAB Bofors RBS 15 B, a napravljen je i samohodni protubrodski sustav MOL.
30 godina kasnije…
Danas je situacija s naoružanjem u OSRH, naravno, drugačija. Embarga odavno nema, no dok je situacija puno bolja od one iz ratnog perioda, ulaganja u modernizaciju Hrvatske vojske su dosta skromna.
Naravno, najnovije i najveće dosad je ono u kupovinu francuskih borbenih zrakoplova Dassault Rafale, koje na hrvatskom nebu nećemo vidjeti još za koju godinu. Ti će zrakoplovi, inače odličnih karakteristika, zamijeniti dotrajale MiG-21 borbene zrakoplove, koje je vrijeme i više nego pregazilo i koji su od sebe dali sve što su u biti mogli dati. Hrvatska je ukupno od Francuske kupila 12 Rafalea.
No, na stranicama Oružanih snaga republike Hrvatske (OSRH) nema spomena o tome da je Hrvatska kupila spomenute francuske borbene zrakoplove u segmentu “Naoružanje i oprema”, kao što nema niti spomena o vojnim transportnim helikopterima UH-60 Black Hawk, odnosno njih ukupno četiri (dva smo kupili, dva je donirala američka vojska), kao ni o borbenim helikopterima Bell OH-58 Kiowa Warrior.
Kad smo već počeli s ratnim zrakoplovstvom, HRZ koristi i vojne helikoptere sovjetske proizvodnje Mi-171Sh, Mi-8 MTV1 i Bell 206 B.
HRZ koristi i protupožarne zrakoplove Canadair CL-415 Superscooper i Air Tractor AT-802 Fire Boss te školske zrakoplove Pilatus PC-9 i Zlin Z-242 Guru.
Pješačko i lako naoružanje
No, krenimo redom. Spomenuta stranica OSRH tako ističe da je službena jurišna puška hrvatske vojske HS Produktova Višenamjenska hrvatska strojnica, odnosno VHS i to njezine inačice VHS-K1 (kratke cijevi) i VHS-D1 (duge cijevi). Opet nema spomena o tome da će originalni VHS biti zamijenjen novom HS Produktovom verzijom jurišne puške, VHS-2, između ostalog isto u inačicama kratke i duge cijevi – K2 i D2. Originalni VHS tako će otići u pričuvu.
No, stranica OSRH tu staje i ne navodi niti jedno drugo osobno pješačko lako oružje, odnosno što primjerice koriste specijalne postrojbe. Hrvatske specijalne postrojbe tako standardno koriste dvije jurišne puške njemačkog proizvođača Heckler & Koch – G-36 i HK 416, Od jurišnih pušaka nabavljena je i manja količina jurišnih pušaka belgijskog FN-a, odnosno njihov FN 2000, radi upoznavanja s tom platformom.
Hrvatska vojska koristi i brojne puškostrojnice, poput FN Minimija, čija je proizvodnja planirana i u HS Produktu. Godine 2017. hrvatska je vojska nabavila manju količinu Heckler & Koch MG4 puškostrojnica za testiranje.
Naša vojska koristi i FN MAG puškostrojnice kalibra 7,62×51 mm ugrađene na njemačke samohodne haubice PzH 2000 i druga oklopna vozila. Na Patrijinim oklopnim vozilima naša vojska koristi i američku puškostrojnicu Browning M2 kalibra 12,7×99 mm.
Hrvatska vojska ima i više modela snajperskih puški koje koristi pa su tu tako standardni Heckler & Koch 417, kao i PSG1 istog proizvođača, kojeg koriste specijalne vojne postrojbe. Naše specijalne postrojbe koriste još i kineski NMD-86 (inačica ruskog SVD Dragunova) te finski SAKO TRG-42 snajpersku pušku. Od teških snajperskih pušaka naša vojska raspolaže još s MACS M3, Barret M82 te s nekoliko primjeraka teške snajperske puške domaće proizvodnje RT-20 (kalibar 20×110 mm), koja je namijenjena uništavanju neprijateljske tehnike.
Valja spomenuti i to da naša vojska koristi HS Produktov VHS-BG bacač granata, koji se montira ispod cijevi jurišne puške VHS. Hrvatska vojska koristi i licencirano proizveden južnoafrički bacač granata Mikor MGL, odnosno kod nas RBG-6. Na vojnom mimohodu 2015. godine naša je vojska prvi puta pokazala i bacač granata Mk 19 američke proizvodnje, a planira ga se ugraditi na oklopna vozila.
Teško naoružanje
Od 2016. godine OSRH u uporabi ima pješačko oklopno vozilo Patria AMV (Finska/Hrvatska) u različitim konfiguracijama – BOV-P12,7 / BOV-ZP te manji broj u amfibijskoj konfiguraciji.
Od SAD-a smo isto tako dobili donaciju vojnih kamiona International MaxxPro te oklopnih transportnih vozila Oshkosh M-ATV. Južna Afrika nam je donirala vojna vozila RG-33 proizvođača BAE Systems.
Hrvatska vojska koristi i američka vojna vozila HMMWV (popularni Humvee) kao i Ivecova LMV vozila te inačice jugoslavenskih oklopnih vozila BOV, koje se sve više povlače iz uporabe zbog nabavke modernijih vojnih vozila.
SAD su nam donirale i M2 Bradley pješačko borbeno vozilo s gusjenicama, a koristi se još i jugoslavenski BVP M-80, koje će u konačnici zamijeniti spomenuti M2 Bradley.
Od glavnih borbenih tenkova naša vojska koristi jugoslavenski M-84 u više varijanti – M-84, M-84A, M-84AB i M-84A4 Snajper.
Protuoklopno naoružanje
Invazija Rusije na Ukrajinu popularizirala je američki protuoklopni sustav FGM-148 Javelin, a Hrvatska vojska kupila je manji broj tih sustava za obuku i upoznavanje. Međutim od Izraelaca smo nabavili 16 protuoklopnih lansera Spike, s kojima se planira opremati bojna vozila Patria.
Naša vojska koristi i protuoklopni sustav BGM-71 TOW-2, koji je integriran u već spomenuta M2 Bradley pješačka borbena vozila. No, prvi projektili za taj sustav očekuju se za isporuku tijekom 2023. godine.
Hrvatska vojska danas koristi i više protuoklopnih sustava sovjetske proizvodnje, među kojima su 9K115 Metis/9K115-2 Metis-M, 9M113 Konkurs, 9M111 Fagot, RPG-22 i 9M14 Maljutka.
Topništvo
Nabavkom njemačkih haubica PhZ 2000 i modernizacijom haubica D30, Hrvatska vojska napravila je korake prema zadovoljavanju svojih potreba u tom segmentu i njegovoj modernizaciji.
No osim navedenih sustava, koristimo još i minobacače bivše SFRJ M57, M96 i M75, kao i ranije spomenute haubice nabavljene u Argentini još za vrijeme Domovinskog rata.
Hrvatska vojska ima još manji broj sovjetskih haubica 2S1 Gvozdika, a od vremena Domovinskog rata moderniziran je i višecjevni raketni bacač M-77 Oganj u M-92 Vulkan.
Protuzračna obrana i bespilotne letjelice
Hrvatska vojska i danas koristi protuzračni sustav Strijela 10CROA1.
Od Amerikanaca smo dobili donaciju prijenosnog protuzračnog sustava FIM-92 Stinger, koji sve više mijenja sovjetske sustave 9K38 Igla i 9K32 Strela-2M koji se uništavaju sukladno sporazumu iz 2012. godine.
Naša protuzračna obrana raspolaže i s protuzračnim automatskim topom Bofors L/70 te mobilnim radarskim sustavom Giraffe M85.
Hrvatska vojska od Izraela je nabavila bespilotne vojne letjelice Aeronautics Orbiter te Elbit Skylark, od kojih je prva srednjeg, a druga kratkog dometa
Brodovi Hrvatske ratne mornarice (HRM)
Osnovu Hrvatske ratne mornarice čini pet raketnih topovnjača, proizvedenih u periodu od 1978. do 2001. godine. Te raketne topovnjače su RTOP-11 Kralj Petar Krešimir IV, RTOP-12 Kralj Dmitar Zvonimir, RTOP-21 Šibenik, RTOP-41 Vukovar i RTOP-42 Dubrovnik.
HRM ima na raspolaganju i pet ophodnih brodova, od kojih su četiri proizvedena u prvoj polovici 80-ih godina prošlog stoljeća, dok je peti proizveden relativno nedavno, 2018. godine.
Riječ je o ophodnim brodovima OB-01 Novigrad, OB-02 Šolta, OB-03 Cavtat, OB-04 Hrvatska Kostajnica i OB-31 Omiš.
Naša ratna mornarica još ima šest desantnih brodova, školski brod Andrija Mohorovičić, spasilački brod Faust Vrančić te lovac mina LM-51 Korčula, piše Zimo.