Je li pametno ostaviti mokro rublje u perilici preko noći? Može, ali ipak je bolje…
Ako ste predugo ostavili mokro rublje u perilici, ono bi moglo poprimiti neugodan miris. Kada se to dogodi, nikakva količina sušenja neće ga ukloniti, što znači da se odjeća mora ponovno oprati.
Mokru odjeću u perilici možete ostaviti najviše osam do dvanaest sati, tvrdi stručnjak iz Whirlpool Institute of Fabric Science. Za optimalnu svježinu najbolje bi je bilo izvaditi čim perilica završi s ciklusom pranja. Međutim, ako niste kod kuće ili ste zaspali prije nego je završila s radom, nije smak svijeta.
Iako je u redu ostaviti mokru odjeću u perilici povremeno preko noći, ipak je bolje da vam to ne prijeđe u naviku.
Ako mokra odjeća stoji dulje, posebno u perilici koja nije bila očišćena neko vrijeme, može poprimiti neugodan miris, a to je obično uzrokovano rastom bakterija i plijesni. Točan vremenski okvir ipak ovisi o raznim čimbenicima, od toga koliko često čistite perilicu do toga kakvu vrstu deterdženta za rublje koristite.
Ako niste sigurni je li vaše mokro rublje stajalo predugo, najjednostavniji način da provjerite treba li ga ponovo oprati je da ga pomirišete. Ako su se plijesan i bakterije počele razvijati na vlažnoj odjeći, definitivno ćete i osjetiti njihov oštri miris. Jedini način da ga se riješite je da ponovo operete odjeću. No ako primjetite da oprana odjeća ima čudan miris morat ćete oprati i perilicu kako biste se rješili plijesni i bakterija.
Kako dubinski očistiti perilicu?
Nakupine deterdženta koje se s vremenom talože ne samo da nisu higijenske, nego smanjuju učinkovitost uređaja, a sve što vam je potrebno za čišćenje perilice su ocat i soda bikarbona. Prvo pokrenite uobičajeni ciklus te odaberite postavke najviše temperature pranja. Kad se napuni vrućom vodom, ulijte u pretinac za deterdžent litru octa. Zatvorite pretinac i ostavite perilicu da radi još minutu do dvije, nakon čega zaustavite ciklus. Vodu i ocat ostavite otprilike sat vremena u perilici, a ako je stvarno prljava, neka se namače i duže. Nakon toga pustite da se ciklus završi.
Kad završi prvi ciklus s octom, perilicu ponovno napunite vrućom vodom, ali ovoga puta umjesto octa koristite šalicu sode bikarbone. Ona će ukloniti miris octa, ali i napraviti čuda razbijajući tvrdokornije ostatke i prljavštinu. Ovoga puta ne trebate ostaviti da voda sa sodom odleži u perilici, već samo pokrenite ciklus vrućeg pranja i čekajte da završi.
Sad kad je vaša perilica temeljito očišćena ne bi bilo loše raditi to redovito jer redovitim brisanjem gumene brtve te ciklusima pranja s octom i sodom bikarbonom držat ćete uređaj u najboljem mogućem stanju, a odjeća koju iz nje vadite nikad neće imati miris po plijesni, piše Tportal.