Plin će poskupjeti, a što će biti s cijenama struje i goriva? Odgovara energetski stručnjak
Ovih se dana do detalja nastoji otkriti koliko će zapravo poskupjeti plin od 1. travnja i što država može učiniti da cijene ne odlete u nebo. Energetski stručnjak Igor Grozdanić poslužio se primjerima iz Europe. Naveo je da će Španjolska podijeliti tri milijarde eura najugroženijima, a da će Francuska podijeliti vaučere od 100 eura kućanstvima. Slično planira i naša Vlada.
“Srećom, mi imamo još uvijek HEP i on nije digao cijene električne energije za građane. Tu stojimo dosta dobro, vani cijene struje divljaju. Što se tiče cijene plina, tu je nekakav status quo, građani plaćaju oko 19 eura po MWh, što je ispod svake razine, ako znamo da se negdje na burzama kreće i po 100 eura po MWh. To je ova plinska godina koja traje do 31. ožujka. Sljedeća kreće od 1. travnja i tu ćemo vidjeti što bi Hrvatska mogla napraviti. Najavljeno je da će PDV na prirodni plin biti smanjen za građane, hoće li to biti pet ili 13 posto nebitno je u ovom slučaju zato što će cijena morati porasti na nekih 40 do 45 eura po MWh. To znači da će građani osjetiti neki lakši udar, ali koliko lakši to ne možemo znati”, rekao je Grozdanić za N1.
Smatra da neće doći do značajnijih povećanja cijena električne energije.
“Tu neće doći do nekih povećanja, treba umiriti građane. Imamo HEP i to su i premijer i ministri Marić i Ćorić obećali da neće doći do toga. Treba reći građanima da država, ne samo ova vlada nego sve vlade, preko cijene električne energije kroz HEP kupuju socijalni mir, provodi se socijalna politika. Imamo druge opskrbljivače, međutim HEP drži čak do 89 posto tržišta. HEP je tu velik i značajan igrač i pomoću njega država kontrolira tu priču, za razliku od prirodnog plina gdje imamo preko 40 opskrbljivača i država se tu ne može miješati, a ugovori su ugovori”, smatra stručnjak za energetiku.
Komentirao je i cijene goriva.
“Neke države su zamrznule jednu vrstu goriva. Osobno jesam za to da se fiksira cijena običnog goriva, no ova premium goriva treba pustiti tržištu jer oni koji voze nove aute trebaju ta goriva i puno turista će biti. Obična, ako će cijena ići preko 12 kuna, mislim da bi cijene trebalo fiksirati”, zaključio je stručnjak za energetiku.