Donosimo osam trikova uz koje ćete se lako riješiti neugodnog zadaha

Kaže se da je prvi dojam i zadnji dojam, a ako je tako onda je vrlo važno kako se prezentiramo pred drugima.

Sigurni smo da ne želite da se o vama govori u kontekstu nekoga tko ne održava dobru higijenu.

Loš zadah je problem svima nama poznat i nije razlog za sram. Gorku istinu o ovom problemu otkriva dr. Munish Bhagirath, dentalni kirurg: „Moguće je da ste nesvjesni ovog problema, a drugi će rijetko potegnuti tu temu pa ne možete računati na upozorenje“.

Možda niste znali ali postoji i jednostavan trik pomoću kojega možete otkriti imate li problema sa zadahom: poližite kožu na zapešću i nakon 10 sekundi pomirišite. Prije nego otkrijemo kako se jednostavno riješiti lošeg zadaha, da ponovimo što ga uopće uzorkuju.

Što uzrokuje loš zadah?

Halitoza, neugodan zadah, ima brojne uzroke, što znači da će često biti krivci razni faktori a ne samo jedan. Dr. Mahnaz Rashti, stomatolog, kaže kako najčešće vidi kombinaciju barem dva uzroka od mogućih, kao na primjer karijes i dehidracija, hrana i napici, lijekovi, kombinacije svih faktora su moguće. Puno toga ovisi i o higijeni, ali danas pretpostavljamo da svi redovito peremo zube.

Izbjegavate obroke: Preskakanjem obroka ne postižete ništa dobro. Kada ne jedete, tijelo ne proizvodi dovoljno sline, te se čestice one hrane koju ste jeli u nekom trenutku ostaju u usnoj šupljini i stvaraju loš zadah.

Uzimate lijekove: Neke vrste lijekova poput antihistaminika, diuretika, antipsihotika te lijekova za opuštanje mišića zbog svojih svojstva mogu izazvati nuspojave kao što su suha usta. U tom slučaju nema proizvodnje sline u doboljnoj količini, a time se i nastanjuju bakterije. Budući da u većini slučajeva ne smijete prekidati terapiju lijekova, pokušajte očistiti jezik i zube nakon svakog obroka.

Imate karijes: Stvaranjem karijesa postoji mogućnost nagrizanja zubi što može dovesti do šupljina. U tim šupljinama se nakupljaju komadići hrane koji ondje ostaju dulje nego obično jer ih vrlo teško očistiti. Te čestice hrane izazivaju loš zadah.

Dehidracija: Neugodan zadah može biti simptom dehidracije, a isto tako činjenica da perete zube četiri puta dnevno ne mora značiti da ste zaštićeni od pojave ovog problema. Vratimo se dehidraciji – kada organizmu nedostaje tekućine, proizvodi se manje sline, a ako imate manje sline, hrana i bakterije će u usnoj šupljini ostati punu dulje i tako uzrokovati neugodan zadah.

Prirodna rješenja za loš zadah

Dobra je vijest da problem možete lako riješiti, a ove metode savjetuje dr. Greeta Buryork, stomatologinja.

1. Kvalitetna higijena: Dr. Geeta savjetuje da biste svakih 6 mjeseci trebali posjetiti stomatologa, ali i svakog dana 2 puta četkati zube. No samo četkanje neće očuvati zdravlje zubi, potrebno je koristiti i zubni konac i vodice za ispiranje. Važno je spomenuti i da se četkica za zube mora redovito mijenjati kako ne biste zube prali – bakterijama.

2. Hidratacija: “Nikada nemojte zaboraviti piti dovoljno vode kako bi ugrađeni mehanizam za čišćenje radio besprijekorno. Konzumirajte citruse ili sokove koji će omogućiti da iz usne šupljine isperete sve toksine“, savjetuje dr. Greeta.

3. Jedite više jogurta: Zanimljivo, ali studije su potvrdile kako dnevna doza čistog jogurta, bez šećera, može pomoći da se riješite ali i da spriječite loš zadah. Konzumacijom jogurta se smanjuje razina sumporovog vodika koji je jedna od komponenti koja uzrokuje loš zadah.

4. Sjemenke komorača: Često se koriste kao osvježivač daha jer sadrže antibakterijska svojstva koja se bore protiv bakterija. Možete ih konzumirati cijele ili od njih napraviti ukusan čaj. Kako god ih konzumirali one će potaknuti proizvodnju sline koja ispire bakterije iz usne šupljine.

5. Cimet: Skuhajte u vodi malo cimeta i list lovora i tom tekućinom ispirite usnu šupljinu. Oni sadrže komponente koje smanjuju broj bakterija u usnoj šupljini.

6. Citrusni sokovi: Citrusno voće ili sokovi će potaknuti proizvodnju sline, a kiselina iz limuna je posebno dobra za sprečavanje razmnožavanja bakterija u ustima. Možete pripremiti sok od limuna i vode i njime ispirati usnu šupljinu nakon obroka.

7. Klinčić: kako sadrži antibakterijska svojstva, možete ga žvakati ili od njega pripremiti čaj.

8. Peršin: Još jedan odličan pripravak za neutralizaciju zadaha. Možete ga žvakati sirovog ili ga umočiti u ocat i onda žvakati. Iz njega možete iscijediti sok i popiti ga, prenosi Ordinacija.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...