Brnjac: “Procijepljenost je u svim zemljama Mediterana puno veća nego kod nas”, Fain: “Ujednačavanje pravila je osnova za nastavak putovanja”
Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac i predstavnici turističkog sektora upozorili su u četvrtak na potrebu veće procijepljenosti u Hrvatskoj, pozivajući i sektor i druge na odgovornost kako bi se sadašnje dobro stanje rezervacija za sezonu, ponegdje i bolje nego za 2019., i realiziralo.
Predstavnike sektora informirala je o izradi nove turističke strategije te novostima oko radne snage.
Brnjac je pritom istaknula kako se suradnjom tri ministarstva – unutarnjih poslova, rada i turizma – došlo do novog rješenja te će od 1. ožujka profunkcionirati novi online sustav za prijavu i uvoz radnika, što bi trebalo i ubrzati te procese, odnosno znatno ih skratiti u odnosu na dosadašnje.
Osvrnula se i na nova pravila za ECDC kartu, koja vrijede od danas, u kojima se boje zaraze neke zemlje sada određuju i uz postotak procijepljenih, uz dosadašnje stope zaraza u 14 dana te udio pozitivnih u testiranjima.
“Procijepljenost na Mediteranu je u svim zemljama puno veća nego u Hrvatskoj, i to će se gledati. Iako je turistički sektor na oko 70 posto i među prvima se odazvao cijepljenju, pozivamo i dalje na odgovornost, jer je važno da nismo u tamnocrvenom na ECDC karti”, rekla je ministrica.
O dobrom bukingu, pa i boljem nego za 2019. godinu, govorio je i predsjednik UHPA-e Tomislav Fain, ali i upozorio da agencijske i druge rezervacije u turizmu i općenito putovanja dosta ovise i o pravilima ograničenja putovanja, koja treba ujednačiti među zemljama.
“I UHPA i ECTAA i druga udruženja se bore za ujednačavanje tih pravila jer je to osnova za nastavak putovanja i sezonu, a bez toga se događa da se ta pravila mijenjaju iz dana u dan i različita su od zemlje do zemlje”, naglasio je Fain.
Zahvalio je i što su agencije dobile nastavak mjere za očuvanje radnih mjesta jer će im pomoći u iduća dva mjeseca da se lakše pripreme za sezonu, od koje se prvi veći val turista u Hrvatskoj može očekivati sredinom travnja, kada su Uskrs i školski praznici, uz naravno, očekivanje i dobre epidemiološke slike odnosno bolje nego sada.