Ove predmete nikada ne biste trebali prati u perilici posuđa
Mnogi od nas, teško bi uspjeli bez perilice posuđa. Naravno, preživjeli bismo, ali uvijek je lakše suđe staviti u perilicu da se samo pere.Iako je perilica posuđa savršena za većinu svakodnevnih predmeta, njena visoka temperatura vode može izazvati probleme na određenim kuhinjskim predmetima.
Drveni pribor
Daskama za rezanje, drvenim žlicama i noževima s drvenom ručkom nije mjesto u perilici posuđa, piše LifeHacker. Vruća voda može ga iskriviti, deterdžent ga može izgrebati, a ciklus sušenja može slomiti. Umjesto toga, jednostavno ga operite ručno u toploj vodi sa sapunom i odmah osušite.
Kristal ili ručno obojene šalice
Ručno oslikani dizajni, zlatni filigrani i površina koja se lako kida ne odgovaraju teškim uvjetima u perilici posuđa. Isto tako, olovni oksid u kristalnim čašama za vino i šampanjac oštetit će lužina u deterdžentu za perilicu posuđa, ostavljajući na njihovoj nekoć svjetlucavoj površini mutni talog.
Noževi
Dok će osnovni noževi za večeru dobro izdržati u perilici posuđa, noževi za odreske i oštri noževi za pripremu hrane neće izdržati. Abrazivnost deterdženta otupiti će oštrice noževa. Dodatno, vruća voda olabavi ručke i s vremenom uzrokuje hrđu.
Ribež
Baš kao i kod oštrih noževa, deseci sićušnih oštrica s vremenom mogu otupiti u perilici posuđa. Drugo, male rupice zarobljavaju čestice hrane koje čak ni mlaz vode u perilici posuđa možda neće moći očistiti.
Plastične posude
Plastika nekih posuda jednostavno je pretanka i meka da bi izdržala toplinu u perilici posuđa – mnoge će se otopiti ili iskriviti. Iako se mnoge plastične zdjele i tanjuri mogu prati u perilici posuđa, gotovo je sigurno da će postati hrapavi i ogrebati tijekom mnogih desetaka pranja, piše Večernji.