Sindikat hrvatskih učitelja: “O maskama u školi treba odlučiti medicinska struka, ali i psiholozi”

I dok Hrvatska popušta, susjedi Slovenci uvode stroža pravila početka škole zbog sve većeg broja novozaraženih.

Tako bi učitelji koji odbiju testiranje na koronavirus, mogli dobiti otkaz. Isto vrijedi i ako odbiju nositi maske, dok se učenicima koji ju nemaju, ne smije zabraniti ulazak u učionicu, ali ravnatelj o tome obavještava roditelje i slučaj mora prijaviti inspekciji.

Slovensku rigoroznu praksu Hrvatska neće slijediti, rekao je ministar obrazovanja.

Za RTL komentirala ih je Ana Tuškan iz Sindikata hrvatskih učitelja.

Kazala je kako ponovno nije napisano ništa o umjetničkim školama, kako su prešturo objašnjena pravila za učenike s poteškoćama, ali i ona o izletima i ekskurzijama.

Ističe kako je problem i kod roditeljskih sastanaka što će roditelji morati imati ili potvrdu o cijepljenju ili negativan test ili potvrdu da su preboljeli koronu.

– To je zaista upitne zakonitosti i u proturječnosti s ostalim, kazala je.

Govorila je i o maskama.

– Mi smo doista zabrinuti zbog činjenice što se već nije organizirala radna skupina u kojoj bi bili isključivo predstavnici medicinske struke i psiholozi, kako bi oni vidjeli je li veća korist ili šteta od tih mjera. Resorno ministarstvo nije napravilo nikakve dubinske analize, mjere su znatno utjecale na kvalitetu nastave, a psihičko stanje učenika je doista zabrinjavajuće – to je potvrdilo sve ono što mi tvrdimo već niz godina, da bi trebalo napraviti programe prevencije stresa, jačanja motivacije i kognitivnih sposobnosti, ističe Tuškan.

Glavni prigovor koji ide na račun epidemiologa jest taj da su do sada mogli napraviti izračune o tome kako se ponašati ovisno o broju zaraženih osoba, ne samo za škole već i na razini države.

– Naravno da se to može i treba učiniti. Imamo struku koja će vidjeti kolika je korisnost neke mjere, a kolika štetnost. Mi ovdje govorimo o školama, o najosjetljivijim skupinama, struka treba odrediti, bez upliva politike, je li nešto veća korist ili veća šteta i stajati uz te argumente, smatra Tuškan.

Kada je riječ o potencijalnim samoizolacijama, cijepljeni neće trebati ići u samoizolaciju ako dođe do kontakta sa zaraženom osobom.

– Velik problem je i to što učenici zajedno putuju u školu i iz nje, zajedno se druže na igralištima, a u školama su odvojeni. Trebalo bi napraviti analizu je li to sve doista potrebno, može li se to ublažiti i na koji način – to se moglo napraviti već u 6. mjesecu da bude spremno za 9., kaže Tuškan.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...